VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Krokodýly přestěhují z vany zpět do terárií. Dostavuje se stanice Kamenačky

Brno-Židenice - Přestavba přírodovědecké stanice Kamenačky v brněnských Židenicích se blíží ke konci. Návštěvníky čeká nový skleník nebo terária s krokodýly.

Česká hlava pro brněnský tým. Mikroskop pomůže s léčbou rakoviny

Brno – Vynalezl mikroskop, který v budoucnu pomůže s nádorovou léčbou. Padesátiletý Radim Chmelík se svým týmem z Fakulty strojního inženýrství a CEITEC Vysokého učení technického v Brně obdržel minulý týden ocenění vědecké soutěže Česká hlava.

Divočina v lomu Hády. Studentka navrhla les místo odkladiště

Brno – Jako malá chodívala s rodiči na procházky přírodou. Záliba spolu s touhou měnit svět okolo sebe nakonec rozhodla při výběru oboru studia. Díky tomu se nyní sedmadvacetiletá Pavla Kratochvílová dostala k zahradní a krajinářské architektuře na Mendelově univerzitě. V závěru studia zvítězila v soutěži diplomových prací s tématy životního prostředí. Jako tu nejlepší z dvaceti přihlášených ji ocenila odborná porota minulý měsíc.

Vdechování inzulinu? Díky modelu plic vědců z Brna

Brno - Namísto injekčního vpichování mohou v nejbližších letech pacienti s cukrovkou inzulin vdechovat. Taková je vize projektu vědců z Vysokého učení technického v Brně, kteří vyvinuli nejdokonalejší model plic na světě. „Jde o novinku ve výzkumu proudění aerosolů v plicích člověka," uvedla mluvčí vysoké školy Radana Kolčavová.

Záhadu oslabené imunity odhalili brněnští odborníci

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. „Zhruba dva z tisíce Evropanů mají poruchu imunity s názvem selektivní deficit IgA. Kvůli němu častěji onemocní autoimunitními chorobami. Doposud nikdo netušil, jak nemoc vzniká," popsala Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity.

Na čtyřměsíční pouť po Francii vyjdou studenti bez mapy

Brno - Chladná rána i puchýře zakusí na cestě ve stopách středověkých poutníků studenti dějin umění Filozofické fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Desetičlenná skupina díky tomu zažije pohled na kostely, kláštery a další památky způsobem, jakým je vnímali lidé před devíti staletími. Jejich patnáct set kilometrů dlouhá pouť začne příští rok v březnu ve švýcarském městě Lausanne.

Slučovat se nebude. Žáky ale čeká stěhování

Brno - Rodiče žáků brněnské školy Jana Amose Komenského na náměstí Republiky si mohou oddechnout. Jejich děti se společně s žáky Základní školy Merhautova ve Vranovské ulici vzdělávat nebudou, trvalé sloučení škol radní Brna-severu minulý týden zavrhli. Kvůli druhé fázi oprav se však školy spojí na minimálně dalších pět měsíců.

O patent na turbínu se soudil 12 let. Kaplan by v neděli oslavil 140. narozeniny

Brno - Bankovky, mince, známky i sochy tam všude se dostala tvář rakouského vynálezce Viktora Kaplana. Princip turbíny, která nese jeho jméno, objevil při svých výzkumech v Brně. Od Kaplanova narození v neděli uplyne sto čtyřicet let.

OBRAZEM: Kam dál? S výběrem může deváťákům poradit veletrh středních škol

Brno - Dvaadvacátý ročník Veletrhu středních škol a dalšího vzdělání mohou navštívit rodiče s žáky na brněnském výstavišti v pavilonu G1 v pátek a sobotu do páté hodiny odpoledne.

Školky na Brně-jihu se nakonec slučovat nebudou. Přispěl k tomu i tlak rodičů

Brno-jih – Měsíc nejistoty, vypjatých nervů a strachu končí. Zastupitelé městské části Brno-jih v úterý na mimořádném jednání odsouhlasili zrušení plánů na sloučení šesti mateřských školek. Pro hlasovalo všech devatenáct zastupitelů.

České hlavičky: Radní účtovali i úplatky, říká oceněná studentka

Jižní Morava – V šestnácti letech přečetla desítky textů v barokní němčině a vytvořila studii o obyvatelích v barokním městě Hostěradice. Za svoji práci teď Štěpánka Grunová získala v Brně ocenění České hlavičky 2016 v kategorii Člověk a společnost. „S rodiči společně bádáme a přednášíme. Chtěla jsem se věnovat něčemu samostatně a zároveň se zlepšit ve čtení barokní němčiny, rozhodla jsem se tedy pro vlastní studii," vysvětluje svoji motivaci Grunová.

Objev vědců z Brna: živočichům pomáhá v orientaci protein v oku

Brno – Když člověk potřebuje zjistit, kde je sever, použije kompas. Zvířata jsou na tom stejně. Jen jejich kompas je založený na vlastní schopnosti vnímat geomagnetické pole Země. To prokázali vědci už dávno. Posun v poznání, jak vnitřní kompas zvířat funguje, přinesl nyní tým vědců vedený biologem Martinem Váchou z Masarykovy univerzity v Brně. Po šestiletém výzkumu na švábech, rusech a potemníkovi moučném vědci z Brna a Českých Budějovic prokázali, že vliv na vnímání směru magnetického pole má protein kryptochrom v oku živočichů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení