VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

České hlavičky: Radní účtovali i úplatky, říká oceněná studentka

Jižní Morava – V šestnácti letech přečetla desítky textů v barokní němčině a vytvořila studii o obyvatelích v barokním městě Hostěradice. Za svoji práci teď Štěpánka Grunová získala v Brně ocenění České hlavičky 2016 v kategorii Člověk a společnost. „S rodiči společně bádáme a přednášíme. Chtěla jsem se věnovat něčemu samostatně a zároveň se zlepšit ve čtení barokní němčiny, rozhodla jsem se tedy pro vlastní studii," vysvětluje svoji motivaci Grunová.

Objev vědců z Brna: živočichům pomáhá v orientaci protein v oku

Brno – Když člověk potřebuje zjistit, kde je sever, použije kompas. Zvířata jsou na tom stejně. Jen jejich kompas je založený na vlastní schopnosti vnímat geomagnetické pole Země. To prokázali vědci už dávno. Posun v poznání, jak vnitřní kompas zvířat funguje, přinesl nyní tým vědců vedený biologem Martinem Váchou z Masarykovy univerzity v Brně. Po šestiletém výzkumu na švábech, rusech a potemníkovi moučném vědci z Brna a Českých Budějovic prokázali, že vliv na vnímání směru magnetického pole má protein kryptochrom v oku živočichů.

České hlavičky: nejlepší z nejlepších středoškoláků převzali ocenění

Brno – Sedm talentovaných středoškoláků v úterý na krajském úřadě v Brně přebralo ocenění v soutěži Česká hlavička. „Soutěž slouží k tomu, aby vyhmátla ty nejlepší z nejlepších a také, aby povzbudila mladé talenty," řekl předseda organizačního výboru Česká hlavička Václav Marek.

Režiséra Rychlíka ochranka s nadávkami vyhodila z pražského hlavního nádraží

Praha, Brno – S nadávkami a agresivním chováním členů ochranky se minulý týden potýkal docent brněnské Janáčkovy akademie muzických umění a režisér Břetislav Rychlík, když se v sobotu brzy ráno vracel se ženou ze slavnostního večera v pražské Lucerně.

OBRAZEM: Dávná minulost ožívá díky technice. Muzeum ovládli robotičtí ještěři

Brno - Hýbou se, žvýkají, vydávají zvuky a jsou v životní velikosti. Pohled na bývalé vládce Země si od úterý užijí lidé v Technickém muzeu v Brně. Výstava robotických dinosaurů, která potrvá až do patnáctého března příštího roku, je první svého druhu v České republice. Expozice je určena především dětem. Ty se mohou těšit mimo jiné na 2D a 3D kino s animovanými filmy.

Sloučení škol: s učiteli jednalo město. Debata byla klidná, řekl náměstek Hladík

Brno - Nevhodným oddělováním žáků z jedné z budov Základní školy Merhautovy ve Vranovské ulici v Brně a dětí ze školy Jana Amose Komenského v Husovicích se zabývá nejen školní inspekce, ale i zástupci města. Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, studenti jsou ve Vranovské ulici sloučení kvůli opravám husovické školy.

Merhautova: spojení škol šetří inspekce. Ředitelka žáky oddělila provazem

Brno – Přísně oddělená patra a zákaz styku s ostatními dětmi. Základní škola Merhautova ve Vranovské ulici v Brně se rozdělila na dvě části po tom, co se tam kvůli opravám přestěhovali žáci ze školy Jana Amose Komenského. Stížnost, že ve škole dochází k nevhodnému oddělování dětí, už prošetřuje i školní inspekce.

Problémové děti na brněnské základní škole oddělili provazem

Brno – Na jedné straně převážně romská základní škola Merhautova ve Vranovské ulici, na straně druhé inkluzivní škola Jana Amose Komenského z brněnských Husovic, jejíž budova se rekonstruuje. Žáky dvou škol, kteří se dočasně musejí vzdělávat společně ve Vranovské ulici, ještě před dvěma dny odděloval natažený provaz s nápisem Zákaz vstupu. Kvůli obavám rodičů ze styku dětí. Městská část Brno-sever chce nyní školy sloučit, a to minimálně na rok. S protestujícími rodiči se radní sejdou příští týden.

Ultrazvukem odstraní nádor bez jediného řezu. I za pomoci 64 počítačů

Brno - Metodou, kterou vymyslel, lékaři odoperují nádor bez jediného řezu nebo zmírní záchvaty epileptiků. Šestatřicetiletý Jiří Jaroš z Fakulty informačních technologií brněnského Vysokého učení technického se věnuje využití superpočítačů v oblasti simulace šíření ultrazvuku v lidských tkáních.

Slučování školek na Brně-jihu se odkládá, město chce jednat s rodiči

Brno – Úspora a jednodušší zápis dětí do školek. Podle městské části Brno-jih důvod ke sloučení šesti jejich mateřinek. Jak Brněnský deník Rovnost informoval, proti návrhu se vzepřeli učitelé i rodiče. V úterý jim vyhověli brněnští radní. Sloučení zatím neposvětili.

Univerzity v Brně jsou světové, tvrdí mezinárodní průzkumy

Brno – Hodnotí, jak jsou absolventi škol žádaní mezi firmami, jak univerzity působí ve světě nebo jak kvalitní vyučující na školách pracují. V celosvětových žebříčcích vysokých škol se dlouhodobě objevují i ty brněnské. Školy díky tomu získávají prestiž i peníze z dotací.

Studenti bojují s mýty v médiích. Učí, jak se vyznat v záplavě informací

Brno – Ukázat mladým lidem, jak se vyznat v mediálním světě a nepodléhat dezinformacím. To je cíl projektu Zvolsi.info, který tento týden spustili studenti Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Dům dětí a mládeže dostal přenosnou učebnu. Dvacet notebooků využijí k výuce

Oslavany - Výuku uvnitř budovy vystřídalo učení venku na čerstvém vzduchu. Oslavanský dům dětí a mládeže dostal od tamní radnice takzvanou přenosnou učebnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies