VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Na Antarktidu připluli první vědci. Ostatním cestu komplikuje počasí

Brno – Pláně Antarktidy se v noci na úterý rozprostřely před prvními čtyřmi členy vědecké expedice z Masarykovy univerzity. K břehům kontinentu, na němž budou zkoumat klima, ledovce či rozšíření rostlin, připluli na ledoborci. Zbytek sedmnáctičlenného týmu stále vyčkává na základně vojenského letectva v Argentině. Jejich leteckou přepravu komplikuje počasí.

V Brně urychlí hojení ran. Vědci tak pomohou například diabetikům

Brno /FOTOGALERIE/ - Lepší léčení těžko se hojících popálenin či pomoc diabetikům slibuje společnost Enantis spadající pod brněnskou Masarykovu univerzitu. Získala totiž z prestižního evropského programu třicet milionů korun na vývoj produktů pro hojení ran.

Univerzity v Brně nabízejí nové obory, některé v angličtině

Brno - Brněnské vysoké školy nabízejí uchazečům o studium nové obory v angličtině. V přijímacím řízení pro příští akademický rok jsou i další novinky. Masarykova univerzita výrazné zvýší počet míst, kde lze skládat přijímací zkoušku. Jedna z fakult Vysokého učení technického (VUT) za uchazeče zaplatí test, který je jednou z možných podmínek pro přijetí k bakalářskému studiu.

Jablko a voda. Nové svačiny děti nelákají. Vyhláška navíc vadí starším studentům

Brno /FOTOGALERIE/ – Svíčky, květiny a smuteční řeč si připravili na dnešek studenti z gymnázia v Řečkovicích. Chtějí se rozloučit s automatem na kávu, který škola ruší. Od začátku ledna musí potraviny prodávané ve školách podle pamlskové vyhlášky splňovat schválené limity. Ze škol proto mizí nejen automaty s občerstvením, končí také někteří majitelé školních bufetů.

Školáci prorazili v soutěži se Smart lavicemi. Nápadu předcházel ukopnutý palec

Brno - Jsou mladí, kreativní a úspěšní. Pavlu Mrázkovi a Kryštofu Ottu Fučíkovi z Eko Gymnázia v Brně je patnáct, ale již prorazili v regionálním kole akce Soutěž a podnikej. S designem svých školních Smart lavic.

Vědci z Masarykovy univerzity odletěli na Antarktidu. Před tím museli k zubaři

Brno - Klidné svátky s rodinou nahradí výzkum na Antarktidě. Sedmnáct vědců, převážně brněnských, ve středu odletělo z Prahy, aby do poloviny března pobývali na vědecké stanici Johanna Gregora Mendela, kterou provozuje Masarykova univerzita.

Vědci z Masarykovy univerzity odlétají na další výpravu do Antarktidy

Brno – Do Antarktidy ve středu odlétá tradiční výprava vědců z brněnské Masarykovy univerzity. Tým sedmnácti odborníků, který bude pobývat na Mendelově polární stanici na ostrově Jamese Rosse, chce pokračovat ve výzkumu ledovců, klimatu či rostlin.

OBRAZEM: Vánoce podle dětí? Stromky, kapři, vločky a spousta dárků

Brno – Za okny se pomalu snášejí sněhové vločky, v místnosti září vánoční stromek. Je Štědrý den. Děti z brněnských základních škol se kouzelné chvíle, kdy jim Ježíšek přinese dárky, nemohou dočkat. Do školních lavic ve čtvrtek zamířily v letošním roce naposledy.

Vědci z Brna zkoumají, zda se stres z holokaustu přenáší i na další generace

Brno – Hrůzy holokaustu si v podobě vnímání stresu po přeživších možná nesou i jejich potomci. V nevšedním výzkumu to zjišťují brněnští vědci z institutu Ceitec Masarykovy univerzity.

Azbest vyhnal žáky ze školy. Mají mimořádné volno

Želešice – Nečekaný problém musí řešit rodiče a vedení školy v Želešicích na Brněnsku. Měření v tamní škole odhalilo zvýšený výskyt azbestových částic. „Musíme chránit děti i zaměstnance školy. Protože nevím, jaké mohou mít naměřené hodnoty dopad na jejich zdraví, rozhodla jsem o okamžitém uzavření školy," uvedla želešická starostka Magda Kvardová pro deník Mladá Fronta Dnes, který s informací přišel první.

Předškoláci musí povinně do školky. Novinka má usnadnit jejich přechod do škol

Brno /ANKETA/ - Poslední rok před nástupem do prvních tříd už děti doma trávit nemohou. Podle novely ministerstva školství totiž musí od 1. ledna příštího roku povinně všechny docházet alespoň jeden rok do mateřinky. Rodiče budou také nově potomky zapisovat v jednotném termínu od 2. do 16. května.

Manželé zkoumají původ života a tvrdí: Výzkum? Nejčastější důvod rodinných hádek

Brno - Jak na Zemi před čtyřmi miliardami let vznikl život? Věčné otázce se už deset let věnují manželé a brněnští kvantoví chemici Judit a Jiří Šponerovi. „O planetě se můžeme bavit jako o obří laboratoři, která má přes sto milionů let na to, aby se jí dokonale povedl jeden velký pokus," říkají ke vzniku života.

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení