VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženy se do politiky nehrnou. Nedivím se jim

Brno - Jediná žena v pětici nejsilnějších kandidátů na jihomoravského hejtmana Kateřina Dubská ze Strany zelených tvrdí, že žen je v české politice stále málo. Ve vedení Jihomoravského kraje by se chtěla věnovat životnímu prostředí a školství.

21.9.2008 2
SDÍLEJ:

Kateřina DubskáFoto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

Před dvěma týdny jste se zúčastnila sjezdu Strany zelených, na kterém si nakonec předseda strany Martin Bursík upevnil pozici. Jste s výsledkem spokojená?
Musím říct, že jsem odjížděla s dobrým pocitem, jak to dopadlo. Na druhou stranu, když čtu ohlasy ze sjezdu v médiích, tak mám pocit, že jsem byla někde jinde. Dvoutřetinová podpora pro předsedu Bursíka nevyplývala ze zmanipulovanosti, ale rozumného přístupu delegátů. Zvítězil rozum a reálný přístup nad fundamentalismem.

Není to spíš tak, že si Zelení uvědomili, že před důležitými bitvami se vojevůdce nemění?

Snaha o změnu byla jasná, protože jinak by Dana Kuchtová nekandidovala. Její příznivci poškodili lidi z regionu, kteří pracují na krajských volbách a soustředí se na ně. Pozornost médií se totiž od programových otázek obrátila úplně jinam. Podle mě je chyba tahat vnitrostranické spory na veřejnost. Jsem ráda, že tohle už skončilo a vnímám to jako pozitivní vývoj.

Co nejdůležitějšího sjezd přinesl?
Hlavně odstranil problém dvojkolejnosti vedení a vystupování Strany zelených navenek. Je naprosto nutné, aby voliči věděli, kdo Strana zelených je, co chce a kdo ji zastupuje. To se, myslím, díky sjezdu stalo.

Problémy však mají i jiné strany, například občanští demokraté. Před několika týdny se objevila nahrávka popisující korupční prostředí v jihomoravské ODS při zadávání stavebních zakázek. Slyšela jste ji?
Slyšela. Myslím, že věci, o kterých se tam baví (senátor Vlastimil Sehnal z ODS a majitel stavební firmy Přemysl Veselý na nahrávce tvrdí, že z každé zakázky jde jedno a půl procenta ODS – pozn. redakce), jsou velmi alarmující.

Myslíte si, že je to pravda?
Nejdřív se vrátím k poslednímu zasedání brněnského zastupitelstva, kde opoziční ODS prosazovala audit zakázek. Přijde mi úsměvné, když jedna strana chce očistit své jméno za veřejné peníze. Napadá mě otázka, proč podobný audit nedělali občanští demokraté v době, kdy se o podobných praktikách otevřeně mluvilo. Některé kauzy z minulého volebního období dost výrazně naznačují, že mohlo jít o korupční jednání.

Které konkrétně?
Třeba kauza Jalta, která dodnes není vyřešena. Město stále neví, co s domem, který směnilo minulé vedení za podezřelých okolností, jako je třeba tajné hlasování nebo urychlený podpis smlouvy tehdejším primátorem Richardem Svobodou. Obojí je velmi neobvyklé.

Může případný audit vůbec něco prokázat?
Lobbystické snahy a korupční jednání se velmi těžko prokazuje auditem města. Ten totiž prověří pouze to, jestli vybírali veřejnou zakázku formálně správně. Nemůže odhalit, jestli někde v pozadí toho všeho byly tašky plné peněz, jak naznačuje ta nahrávka.

Jste sice brněnská zastupitelka, ale kandidujete nyní do krajského zastupitelstva. Jak může vedení kraje s korupčním prostředím bojovat?
Zadávání zakázek musí být transparentní, informace
o nich pak vždy na webu. Kraj dává mnoho peněz na opravu silnic druhé a třetí třídy. Víme, že u nás jsou dopravní stavební zakázky velmi předražovány. Výzvou pro budoucí vedení kraje proto bude, jak na nich ušetřit. Například tím, že budeme ceny porovnávat se zahraničím. Když to jde levně u našich sousedů, tak to musí jít i u nás.

Váš soupeř Milan Venclík z ODS považuje únik nahrávek za předvolební útok. Má pravdu?
Zaprvé je zajímavé, že se to děje už podruhé. A pak také, proč podobná podezření nemíří také na jiné kandidáty?

Jak si to vysvětlujete?
Existuje rčení, že není kouře bez ohně.

Mezi pěticí hlavních kandidátů na jihomoravského hejtmana jste jediná žena. Je to handicap?
Určitě ne. Voliči, se kterými se bavím, to naopak oceňují. Rozhodně je to však výpověď o naší politické kultuře. Žen je v politice pořád zoufale málo. To taky o něčem vypovídá. Na druhou stranu se jim kolikrát nedivím, že se do politiky nehrnou.

Proč?
Pokud nemají opravdu výraznou podporu rodiny, tak se jim politika dělá velmi těžce. Komunální politik – muž má své zaměstnání, žena navíc ještě rodinu. A ta jí to většinou moc neulehčuje. Večerní vysedávání na schůzích a řešení politických problémů jí vnitřně moc neprospívá. Protože každá žena chce mít svou rodinu v pořádku a starat se o děti. Rozhodování mezi politikou a rodinou je těžké. Nedivím se proto, že se ženy většinou rozhodnou pro rodinu a klid.

Co vlastně přesvědčilo vás dát se na politickou dráhu?
Mé knihy, na kterých jsem pracovala jako redaktorka, a také to, že jsem nikdy neměla problémy se sebeprosazováním. Mám také štěstí, že mě rodina podporuje, což je obrovsky přínosné.

Litovala jste někdy rozhodnutí věnovat se politice?
Poslední dobou kupodivu čím dál méně. Tady v Brně a na jižní Moravě máme takové kolegy ve straně, že jsou spíš oporou. O správnosti svého rozhodnutí jsem pochybovala hlavně v době, kdy vrcholily vnitrostranické spory.

S jakými představami jdete do krajských voleb?
Čím lepší výsledek, tím lépe. Neúspěch by byl, kdybychom se vůbec nedostali do zastupitelstva. Minimálně dvojnásobný počet křesel oproti dnešku by byl dobrý výsledek. Takže šest křesel.

Lídři KDU­ČSL, ODS i ČSSD prohlašují, že právě oni se stanou krajskými hejtmany. Je vůbec reálné, aby jim vypálila rybník jediná žena, navíc ze Strany zelených?
Pro stav české politiky by bylo velmi přínosné, kdyby jihomoravskou hejtmankou byla žena. Pokud by k tomu došlo, bylo by to pěkné. Ale jsem realistka a je jasné, že pět hejtmanů být nemůže.

Dostane se Strana zelených do vedení kraje? Má koaliční potenciál?
Doufám v to. Stále opakuji, že bych chtěla zopakovat situaci na brněnské radnici (vládne tam velká koalice ČSSD, KDU­ČSL, Strany zelených a uskupení Brno 2006 – pozn. redakce). Myslím, že Jihomoravskému kraji by to prospělo.

S občanskými demokraty vládnout nechcete?
Nemám problém s ODS jako takovou. Vadí mi však personální obsazení strany jak v Jihomoravském kraji, tak v Brně. V současné době by proto koalice s ní byla velký problém.

Myslíte si, že s vámi budou ostatní chtít spolupracovat? V krajském zastupitelstvu většinou vaši tři zastupitelé hlasují jako jediní odlišně.
To také o něčem svědčí. Že je Strana zelených jedinou faktickou opozicí. Otázku sestavování koalic rozlousknou až výsledky voleb. Teprve pak bude jasno, jaká koaliční smlouva vznikne.

Politikové ostatních stran vám a občanským sdružením vyčítají, že zdržujete výstavbu důležitých silničních tahů, například R43 nebo R52. Nemůže vám tento odlišný postoj při sestavování koalic ublížit?
Naší prioritou je především to, aby se stavěly takové dopravní stavby, které nebudou škodit ani lidem, ani krajině. Uvědomujeme si, že jsme často sami v opozici právě kvůli dopravním stavbám. Vždy se budeme snažit posuzovat různé varianty a snažit se, aby kraj nemusel jít proti vůli lidí.

Řidiči si stěžují, že kvůli nespokojeným lidem z Bystrce a zeleným politikům na R43 stále umírá spousta lidí. Není na debaty už pozdě?
Ano. Ale ptám se, čí je to chyba? Proč už se to dávno nevyřešilo? Proč kraj stále prosazuje pouze jediné řešení, proti kterému protestuje tolik lidí?

Je vůbec něco, co podle vás udělalo vedení kraje v končícím volebním období dobře?
Určitě rozvoj integrovaného dopravního systému. Kladně hodnotím také projekt Čistá Svratka.

O chybách se z pozice opoziční strany mluví lépe. Co vedení kraje nejvíce vyčítáte?
Dopravní politiku, která umožňuje zatahovat stále více tranzitní dopravy k Brnu. Už teď se v okolí překračují limity hluku i polétavých částic. Chybná je školská koncepce, která ničí střední státní školy.

Co máte ráda na jižní Moravě?
Líbí se mi vinařská tradice a všechny věci s ní spojené. Tím jsme jiní a měli bychom to ještě víc využívat. Mám ráda také zdejší krajinu. Podporou tradičního zemědělství místní krajině jen prospějeme.

Autor: Filip Sušanka

21.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lucie Šafářová.

Šafářová se stane světovou jedničkou ve čtyřhře

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

AKTUALIZOVÁNO

Gott kvůli nemoci zrušil vystoupení v Brně. Na LétoFestu zazpívá Koller

Brno – Nezaměnitelný hlas Karla Gotta v sobotu nakonec nezazní na brněnském stadionu za Lužánkami. Nejznámější český zpěvák měl vystoupit pod širým nebem na festivalu LétoFest. Z důvodu nemoci a hlasové indispozice však svůj koncert zrušil. Místo Gotta zazpívá Brňanům David Koller. Fanoušci se těší taky na Wanastowi Vjecy nebo Marka Ztraceného.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení