VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z regionu

2.12.2016

Napoleon? Na bojišti u Tvarožné znovu zvítězí. Krumlov zve na pohádkové Vánoce

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Rány z děla a francouzské, ruské a německé povely se už v sobotu budou rozléhat v okolí Tvarožné na Brněnsku. Právě tam se odehraje ve dvě hodiny odpoledne rekonstrukce známé bitvy tří císařů, která se stala mezi vesnicemi Telnice a Tvarožná nedaleko Slavkova u Brna před 211 lety. V té Napoleon Bonaparte porazil spojená vojska Rakouska a Ruska.

1.12.2016

Po 26 letech končím, říká podnikatelka. Kvůli EET zavírají některé podniky

Hodonínsko – Po devíti letech natočila ve středu poslední pivo ve své hospodě Hana Pavlicová z Kněždubu. Ve čtvrtek 1. prosince se totiž rozjela první fáze elektronické evidence tržeb, známá pod zkratkou EET.

1.12.2016

Kde se žije nejlépe? Jih Moravy je až devátý. Ekolog: Problém je malé zalesnění

Jižní Morava /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Málo zeleně i chráněných oblastí. I tyto kategorie rozhodly o tom, že jižní Morava nosí nálepku kraje nešetrného k přírodě. „Lesy v kraji až na výjimky chybí, ani nejsou původní," hodnotí brněnský ekolog Mojmír Vlašín.

30.11.2016

Česká pošta má zatím na jihu Moravy 23 partnerských poboček

Brno – Česká pošta má zatím na jihu Moravy 23 poboček provozovaných partnery. Jedná se především o menší obce. Nejvíc se do projektu zapojily ty z okolí Brna, kterých je osm. Na projekt Pošta Partner po republice kývlo doposud 231 radnic a dalších provozovatelů. Pošta má přes 3000 poboček. Uvedli to ve středu v Brně zástupci České pošty.

29.11.2016

Kraj chce hospodařit bez dluhu. Na opravy cest našel o 140 milionů víc než loni

Jižní Morava – Na protihlukové zábrany nebo rozšíření expozic VIDA! science centra přispěje rozpočet Jihomoravského kraje. Noví krajští radní v úterý představili plán příjmů a výdajů na příští rok. Hospodařit chtějí s mírným přebytkem a počítají také s čtyřsetmilionovou rezervou do následujícího roku.

28.11.2016

Krajský rozpočet: radní přidají peníze na opravy silnic

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Více peněz na opravu krajských silnic. Motto nedávných voleb konečně dostalo reálné obrysy. Krajští radní v úterý projednají návrh rozpočtu na příští rok, ve kterém na opravy jihomoravských silnic pošlou tři sta milionů korun, tedy o devadesát více, než doposud. Navrhovaný rozpočet Jihomoravského kraje počítá s celkovými výdaji ve výši osmi a půl miliardy korun.

27.11.2016

Muže napadlo divoké prase. S tržnými ranami na noze skončil v nemocnici

Šebrov-Kateřina, Olešná – Ke zranění přišel v sobotu mladý muž v lese mezi Šebrovem-Kateřinou a Olešnou na Blanensku. Zaútočilo na něj divoké prase. „Divočák způsobil muži několik tržných ran na nohách. Sanitka pak zraněného převezla k ošetření do nemocnice. Jednalo se o lehčí zranění, " řekla mluvčí jihomoravské záchranky Hedvika Kropáčková.

27.11.2016

Na výběr dvou miliard z anonymních knížek zbývá měsíc

Už jen 38 dnů mají lidé na to, aby vybrali peníze z takzvaných anonymních vkladních knížek. I čtrnáct let od platnosti zákona, který je zrušil, na nich leží skoro dvě miliardy korun.

27.11.2016

Přísnější ochrana? Na památku jsou nominované kaple, krematorium i klášter

Jižní Morava - Lepší ochrana, ale i komplikace při opravách. To pro vlastníky znamená, když se jejich majetek stane národní kulturní památkou. Brzy se může jejich seznam na jižní Moravě ještě rozšířit.

AKTUALIZOVÁNO
26.11.2016

V jeskyni Lopač se zranili tři lidé. Zřítili se ze žebříku

Ostrov u Macochy /FOTOGALERIE/ – V nečekané drama se změnila sobotní výprava dvanáctičlenné skupiny lidí do jeskyně Nový Lopač. Ta se nachází na okraji Ostrova u Macochy na Blanensku. Exkurze do běžně nepřístupných podzemních prostor skončila zraněním dvou mužů a ženy. Jednoho z mužů, který se zřítil ze žebříku do hloubky třiceti metrů, transportoval se středně těžkým zraněním břicha do nemocnice vrtulník.

26.11.2016

Výzkum: s příjmem vyjdou v kraji tři čtvrtiny domácností

Jižní Morava - Kdo šetří, má za tři. To ví i Brňanka na mateřské dovolené Jana Štanclová, která po narození prvního potomka plánuje s manželem koupit rodinný dům. „Není to jednoduché, ale máme něco naspořené a snažíme se dál šetřit," uvedla.

25.11.2016

Kožešinové farmy čeká konec. Na jižní Moravě jsou tři

Jižní Morava – Skupiny lišek v pátek v podvečer ozvláštnily rozsvěcení vánočního stromu na brněnském náměstí Svobody. Nešlo o zvířata, ale aktivisty, kteří bojují za zákaz chovu zvířat na kožešiny. Nedávno slavili vítězství – poslanci v prvním čtení schválili novelu, která chov zvířat na kožešinu zakáže už od příštího roku.

25.11.2016

Jen zdravě. Školní bufety čekají změny, vyhláška stanovuje sůl či cukr v jídlech

Znojmo – Kantýny v základních školách musí do konce roku upravit svůj sortiment. Vyhláška totiž zakazuje nabízet dětem na půdě školy sladkosti.

25.11.2016

Komentář: Katolické účty a falešní proroci

Katolická církev uspořádala tiskovou konferenci. Nic zvláštního, řeklo by se. Tiskovka ale byla věnována hospodaření tohoto dva tisíce let starého „nadnárodního koncernu", tedy speciálně jeho české „dceřinné společnosti". Bylo to poprvé v historii, kdy muži s kolárkem u krku nechali veřejnost poměrně detailně nahlédnout do ekonomické situace společenství, v jehož čele stojí.

24.11.2016

Nejrizikovější úseky silnic v kraji? I/50 na Vyškovsku se umístila hned dvakrát

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Křižovatka u Velešovic na Vyškovsku získala neslavné prvenství. Podle statistiky pojišťovny Allianz je tento úsek silnice I/50 nejnebezpečnější komunikace první třídy v Jihomoravském kraji. V letech 2013 až 2015 tam policisté řešili sedm nehod, pět z nich skončilo těžkým zraněním.

23.11.2016

Virus HIV: Přibylo devatenáct nakažených Jihomoravanů

Jižní Morava – Nově nakažených virem HIV na jižní Moravě přibývá. Podle nejnovějších údajů Státního zdravotního ústavu se za poslední rok v Jihomoravském kraji nakazilo 19 lidí, což je ve srovnání s ostatními regiony čtvrté nejvyšší číslo. Nejčastěji se podle statistik nakazí homosexuální a bisexuální muži. Za posledních třicet let onemocnělo 211 Jihomoravanů.

23.11.2016

Z Haška se stal po odchodu z krajského úřadu advokátní koncipient

Brno - Bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) působí po odchodu z krajského úřadu v Advokátní kanceláři Jansta, Kostka jako advokátní koncipient. Pracoval tam už v minulosti. Uvedl to ve středu na svém facebookovém profilu. Hašek je vystudovaný právník. Na postu hejtmana skončil minulý týden, kdy předal úřad nástupci Bohumilu Šimkovi (ANO). V čele kraje byl dvě volební období. Nyní zůstává řadovým zastupitelem.

23.11.2016

Miloš Zeman, státník, kterého Západ ignoruje. Lépe si vede slovenský Kiska

Prezident Miloš Zeman se zatím nejeví jako úspěšný vývozní artikl České republiky. Dokáže se ve větší míře uplatnit jen na postkomunistickém Balkáně a na méně náročných asijských trzích, ty vyspělé západní o toto „české zboží" projevují minimální zájem. I to lze dovodit z kompletní soupisky nejvýznamnějších zahraničních cest současné hlavy českého státu. V neformálním souboji se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou Zeman nyní jasně prohrává.

23.11.2016

Vstup do vojenského újezdu? Dílčí ústupky nestačí, zní z petičního výboru

Vyškovsko – Devatenáct zapojených obcí není málo. Na tisíce podpisů armáda nemůže nereagovat. To tvrdil Milan Pernica ze Studnic, který v říjnu zahájil petiční akci za znovuobnovení režimu vstupu do vojenského újezdu Březina. Ten se zpřísnil na začátku letošního roku. Amáda zareagovala. Minulý týden se sešla se starosty zapojených obcí i petičním výborem. A zdá se, že se civilisté i vojáci můžou domluvit.

23.11.2016

Byznys 2017: asijská výzva láká vinaře z Břeclavska. Zájem je o polosladká vína

Břeclavsko - Vinaři z Břeclavska na sebe upozornili při prestižních soutěžích, které se konaly v Asii. Pro mnohé jsou tamní trhy lákavé. Cestu na ně jim mohou usnadnit právě ocenění.

23.11.2016

Dálnice v nedohlednu... Na silnici I/43 zatím chystají obchvat nebo nové křížení

Blanensko – Jak pokračují přípravy na výstavbu dálnice D43? Jaké opravy silnic se plánují na Blanensku? Na tyto a další otázky dostali lidé odpovědi na besedě o dopravní obslužnosti v regionu, která se v pondělí večer konala v Černé Hoře.

AKTUALIZOVÁNO
21.11.2016

Tejc bude kandidovat na prvního místopředsedu ČSSD

Brno - Poslanec Jeroným Tejc bude kandidovat na prvního místopředsedu ČSSD. Rozhodl o tom dnes Městský výkonný výbor ČSSD v Brně. Sjezd strany se uskuteční v březnu, rozhodovat bude i o předsedovi. Devětatřicetiletý Tejc na předsedu kandidovat nechce. Některé okresní organizace v Jihomoravském kraji podporují na předsedu současného šéfa strany a premiéra Bohuslava Sobotku. Tejc se o post místopředsedy ucházel už v loňském roce, ale ve druhém kole prohrál s ministrem vnitra Milanem Chovancem.

21.11.2016

Před 100 lety zemřel císař a král František Josef I.

Vládl předlouhých 68 let, takže jej generace našich předků považovaly málem za nesmrtelného a neuměly si nikoho jiného na trůnu ani představit. Proto když František Josef I. před sto lety – 21. listopadu 1916 – zemřel, byl to začátek konce habsburské monarchie. Uprostřed vřavy 1. světové války zmizel poslední svorník, který držel starobylou říši pohromadě.

AKTUALIZOVÁNO
21.11.2016

Žloutenku má čtyři sta lidí v kraji. Nákaza se může šířit i na vánočních trzích

Brno - Počet nakažených žloutenkou v kraji přesáhl hranici čtyř set. Další vlna nákazy může přijít na Vánoce.

19.11.2016

Vědci: Češi a Rakušané z pohraničí si chválí turistiku

Jižní Morava – Rakušané si pod názvem Česká republika jako první vybaví hlavní město, podobně Češi v případě Rakouska. Vědci z brněnské Masarykovy univerzity zjišťovali, jak se vzájemně vnímají Češi a Rakušané v moravském pohraničí.

19.11.2016

Jako figuríny. Kvůli videu lidé na zámku "zamrzli" u obrazů puzzle Epopeje

Miroslav /VIDEO/ – Na miroslavském zámku byla k vidění nezvyklá situace. Asi dvacítka lidí tam na minutu zamrzla v průběhu prohlídky. Ne však kvůli chladu. Skupina dobrovolníků se tu připojila k akci, která nyní hýbe internetem: takzvané Mannequin Challenge.

19.11.2016

České hlavičky: Radní účtovali i úplatky, říká oceněná studentka

Jižní Morava – V šestnácti letech přečetla desítky textů v barokní němčině a vytvořila studii o obyvatelích v barokním městě Hostěradice. Za svoji práci teď Štěpánka Grunová získala v Brně ocenění České hlavičky 2016 v kategorii Člověk a společnost. „S rodiči společně bádáme a přednášíme. Chtěla jsem se věnovat něčemu samostatně a zároveň se zlepšit ve čtení barokní němčiny, rozhodla jsem se tedy pro vlastní studii," vysvětluje svoji motivaci Grunová.

18.11.2016

Dvojice obviněná ze spojení s teroristy čeká v Turecku na soud

Brno /ANKETA/ – Kolem zadržení Brňana Miroslava Farkase a jeho partnerky Markéty Všelichové zuří mediální bouře. Jak už Deník informoval, dvojici zatkli v neděli na hranici Turecka a Íránu. Podle tureckého listu Hürriyet jsou oba obviněni z poskytování zbraní Kurdům. Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová v pátek toto tvrzení odmítla.

18.11.2016

Napoleon míří do Brna. Hustopeče lákají na Světový duel vín

Jižní Morava /TIP NA VÍKEND/ - Před více než dvěma sty lety vstoupila napoleonská vojska do Brna. Období předcházející slavné bitvě tří císařů u Slavkova si mohou fanoušci historie připomenout v sobotu před Místodržitelským palácem v Brně.

18.11.2016

Radary na dálnici D1? Pokuty pro řidiče zavalily úředníky

Jižní Morava - Při tříkilometrové cestě po dálnici D1 mezi Ostrovačicemi a Kývalkou řidiči už dva týdny mohou znovu sešlápnout plynový pedál, aniž by byli pod dohledem. Radary, které od začátku června kontrolovaly rychlost aut v opravovaném úseku, už neměří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies