Umístění bomb anonym oznámil nejenom policii, uvedla Janovská. "Veškeré objekty byly prohledány a nikde nebyl nalezen žádný aktivní nástražný systém," dodala. Na akcích se podle ní podílely stovky policistů. Pachatel je podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy.

Provoz na pražském, pardubickém a plzeňském hlavním nádraží byl zastaven od 12:15, vyplývá z webu Českých drah. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského se obnovil před 13:00 a vlaky se kvůli policejnímu zásahu zpozdily o 40 až 60 minut. „Některé vlaky byly po dobu uzavření vyjmenovaných stanic odkloněny a ukončeny, nebo začínaly na jiných vlakových stanicích, například v Praze na nádražích Smíchov, Vršovice, Libeň nebo Holešovice," dodal.

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman potvrdil hrozbu bombou, budovy magistrátu byly podle něj evakuovány. Více najdete ZDE.

Mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková uvedla, že lidé museli před 11:00 odejít ze všech 14 magistrátních budov, vracet se mohli začít po 12:30. Podle informací anonym ohlásil, že bomba na plzeňském magistrátu exploduje v poledne. Provoz na nádraží byl obnoven kolem jedné hodiny odpoledne. Více najdete ZDE.

V Jičíně anonym oznámil uložení bomby na městském úřadu. „Z obou našich budov bylo evakuováno 150 úředníků a několik klientů," řekla mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová. Anonym nahlásil umístění bomby také na mladoboleslavském magistrátu, řekl primátor Raduan Nwelati (ODS). Jeho náměstek Daniel Marek uvedl, že policisté magistrát evakuovali a budovu prohledali. Více najdete ZDE. Vyklizena byla i radnice v Poděbradech.

Komplikace i v železniční dopravě

Internetové stránky Pardubic s odkazem na informace policie uvedly, že bomba měla vybouchnout v budově pardubického magistrátu ve 12:00, v budově Základní školy Resslova ve 12:15 a o čtvrt hodiny později na hlavním nádraží v Pardubicích, Praze a Plzni.

„O půl deváté zavolal anonymní volající, jednou větou oznámil, že ve dvanáct vybuchne bomba," řekl mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek. Magistrát preventivně evakuoval nejen hlavní budovu na Perštýnském náměstí, ale i objekty ve Štrossově ulici a náměstí Republiky a Komenského náměstí, které patří hejtmanství. Úředníci dostali pro dnešek volno. Před 13:00 policejní opatření skončila. „Nevěděli jsme, kterou budovu anonym myslí. Výbušný systém nikde nebyl," řekl mluvčí radnice Radim Jelínek.

Policie uzavřela Pernštýnské náměstí i Wernerovo nábřeží, u výstražných pásek hlídkovali policisté a upozorňovali chodce, aby celý historický blok obešli, protože je dočasně uzavřený. Stejná bezpečnostní opatření panovala i na nádraží a v ZŠ Resselova, která má 450 žáků.

„Před desátou jsme šli všichni na dopravní hřiště. Kontaktovali jsme rodiče, většinou si děti rychle odvezli. Zůstalo nám jich tu jen pár. Máme povoleno vrátit se do budovy, zatím nejde elektřina a voda, ta se preventivně odpojila," řekla vychovatelka Gabriela Hanušová.

Situaci v Pardubicích sledujeme ZDE.

Brnu zřejmě nebezpečí nehrozí. „Situaci monitorujeme a podle našich informací se tato hrozba Brna netýká," komentovala mluvčí brněnských policistů Andrea Straková. Klid je i v Olomouckém kraji. „Vlakové nádraží v Olomouci ani jinde v Olomouckém kraji není v tuto chvíli evakuováno," řekla v úterý v poledne krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Policie se loni zabývala 214 případy podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy, objasnila jich 120. V podobných případech policie své náklady na zásah nevyčísluje, protože policisté jsou ve službě, uvedla Janovská. České dráhy stanovují škodu, kterou jim hrozba bombou způsobila v provozu, až když je dopaden pachatel, řekl Šťáhlavský. Výše škody je podle něj závislá na místě a době omezení provozu.