Obecní hrob v současné době opravují ve Veselí nad Moravou. Do stávající hrobky uloží urny s popelem ze sociálních pohřbů. „Bude potřeba určitých oprav. Předpokládané náklady jsou stanovené na necelých šedesát tisíc korun," uvedla mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Podle ní bude společná hrobka sloužit pouze pro uložení zpopelněných ostatků zemřelých v urnách. V těchto případech zaplatí nejdříve za služby městský odbor sociálních věcí a zdravotnictví. „Pokud je dědické řízení, tak se do něj faktura následně posílá. V případě, kdy není možné pohřeb zaplatit z dědického řízení, zasílá se žádost o finanční náhradu na ministerstvo pro místní rozvoj," přiblížila postup Pavková a zároveň doplnila, že ročně se ve Veselí nad Moravou vypravují dva až tři sociální pohřby.

Nejlevnější variantu pohřbu preferuje stále víc lidí. Vyjde totiž až o polovinu levněji než obyčejný pohřeb. To potvrdila také veselská pohřební služba. Podle ní se u sociálního pohřbu cena pohybuje kolem sedmi tisíc korun.

srovnání pohřbů
† Sociální pohřeb - cena: cca 7 000 Kč, bez obřadu, zpopelnění, urna

† Klasický pohřeb - cena: cca 20 000 Kč, obřad buď ve smuteční místnosti nebo v kostele, pohřbení do hrobu

Obyčejný pohřeb se naceňuje podle toho, kde se koná. Jestli je v kostele, stojí přibližně dvacet tisíc korun. Pohřeb v obřadní síni může vyjít zhruba na třiadvacet tisíc korun.

Podle Hany Svěchotové ze sekretariátu Sdružení pohřebnictví ČR začalo sociálních pohřbů přibývat před osmi lety, kdy bylo zrušené takzvané pohřebné. „Je těžké říct, zda bylo důvodem to, že lidé neměli peníze, nebo že spoléhali na levnější provedení ze strany obce. Určitě to však zprvu nedělali plánovitě," sdělila Svěchotová.

Příkladem je třeba úmrtí člověka v domově důchodců, kdy je jeho rodina v době skonu dlouhodobě v zahraničí. Tehdy se konají pohřby zajišťované obcí. „Tyto situace nejsou časté. Ve velkých městech se setkáváme se sociálními pohřby častěji, na vesnici jsou spíše výjimkou. Platí však, že pokud do šestadevadesáti hodin od oznámení úmrtí nikdo pohřeb nesjedná, pak pohřební služba kontaktuje příslušný obecní úřad," objasnila postup Svěchotová s tím, že v minulosti lidé spíše objednávali poslední rozloučení bez obřadu. Nyní se od tohoto způsobu ustupuje.

Například hodonínská radnice loni zaplatila za pět sociálních pohřbů. Letos jich bylo o šest více. „V tomto případě jde pouze o zpopelnění bez obřadu. Urna je potom rok uložená na správě hřbitova. Po uplynutí této doby se provádí vsyp na loučku," uvedla mluvčí hodonínské radnice Hana Rakusová a doplnila, že v posledních dvou letech se cena sociálního pohřbu pohybovala kolem sedmi tisíc korun.

„Od příštího roku bude pravděpodobně stát o tisíc korun více," dodala mluvčí.

Kyjovská pohřební služba ve spolupráci s radnicí zajistila za loňský rok pouze dva sociální pohřby. „Letos městský úřad dostal šest žádostí o zajištění sociálního pohřbu. Uskutečnily se čtyři, u dalších dvou se podařilo kontaktovat příbuzné, kteří pohřeb vypravili," popsala mluvčí kyjovské radnice Barbora Horehleďová.

Uvedla, že pohřební služba zajišťuje převoz těla do místa kremace. „Také má na starosti provedení pohřbu bez obřadu žehem nebo do země. Uloží popel do schránky či jej rozptýlí na loučce," přiblížila Horehleďová.

Cena za sociální pohřeb žehem činí necelých sedm a půl tisíce korun. Pohřbení do země potom o pětistovku více.