VYBERTE SI REGION

Důchodců v obou krajích přibývá. Přístavby domovů zdaleka nestačí

Jižní Morava, Vysočina /INFOGRAFIKA/ - Důchodců je na jižní Moravě a Vysočině stále více. Každý rok jich přibývá několik tisíc. Oba kraje přemýšlí, jak stárnutí populace řešit, a rozšiřují kapacity v domovech důchodců. Snaží se také podporovat to, aby důchodci zůstávali u svých rodin. Těm nabízejí různé služby usnadňující péči o staré lidi.

5.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK

Podle vysočinského radního pro oblast sociálních věcí Petra Krčála je potřeba v kraji nastavit strukturu sociálních služeb pro staré lidi. „Tato síť podpoří co nejdelší setrvání důchodce v domácím prostředí a pomůže rodině v tom, aby domácí péči o staršího příbuzného úspěšně zvládla," uvedl Krčál.

Zároveň poznamenal, že nápor žádostí v jednotlivých domovech dokážou postupně zvládat. I tak se ale snaží důchodce udržet co nejdéle v jejich rodinách. „V této oblasti totiž přestala rodina úplně plnit svoji funkci. A to není dobrá perspektiva," zdůraznil radní.

Kraj také chystá pro důchodce programy, díky kterým mohou aktivně trávit čas. V Havlíčkově Brodě například založili Univerzitu třetího věku. V areálu nemocnice domova důchodců funguje od září. Pořádá ji Vysoká škola polytechnická v Jihlavě s odborem sociálních věcí krajského úřadu. „S počtem přihlášených jsme spokojeni. Nečekali jsme extrémní účast, protože v Brodě funguje podobný vzdělávací projekt. Pořádá ho krajská knihovna už několik let," konstatovala Táňa Křížová z krajského úřadu.

Pro zvětšení klikněte.

Stěžejním tématem je zdravý životní styl. Lidé se o něm dozvídají formou přednášek, seminářů a cvičení. Vedou je učitelé z vysoké školy a odborníci z praxe.

Žádostí přibývá

I jižní Moravu trápí to, že důchodců stále přibývá. „Letos máme přibližně desetiprocentní nárůst přihlášek, které žádají péči pro lidi s demencí. Zájemci u nás čekají přibližně půl druhého roku," uvedla Ivana Kyjovská, která řídí Domov pro seniory ve Strážnici na Hodonínsku.

Podle devětašedesátileté Ludmily Herkové z Hodonína jsou na tom špatně hlavně lidé, kteří nemají děti, a proto se o ně ve stáří nemůže nikdo z blízkých postarat. „Podobná zařízení jsou pro ně jedinou možností. Na některých místech je to docela drahé, ale zase tam pro lidi nabízejí spousty služeb. Já o domově důchodců zatím nepřemýšlím. Možná někdy v budoucnu," řekla.

V Břeclavi fungují čtyři so-ciální služby pro důchodce. „V domově se zvláštním režimem pro seniory, kteří trpí různými druhy demencí nebo Alzheimerovou chorobou, máme 110 lůžek. Ta jsou plně obsazena a evidujeme asi padesát žádostí o místo. Stejně jich je i v domově pro seniory s kapacitou 108 lůžek," uvedl ředitel břeclavského domova seniorů Jaroslav Válka.

Další službou je denní sta-cionář, s tou tento měsíc Břeclavští teprve začínají. „Funguje podobně jako školka, ráno klienty vyzvedneme, večer je přivezeme nebo si to zajistí klient sám. Nabízíme osm míst, obsazená jsou zatím dvě. Ale je to pochopitelné, teprve začínáme," podotkl Válka.

Domov pro seniory ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku má kapacitu dvacet míst a aktuálně se stará o osmnáct lidí. „Žádosti tady leží, ale pacienty měníme jen v případě, když někdo zemře. A pokud se jedná o diagnózy, které potřebují třeba větší dohled nebo zvláštní režim, tak je odmítáme. Rádi bychom pomohli, ale nejsme na to dostatečně vybavení," vysvětlila tamní zdravotní sestra Blanka Osičková.

Jižní Moravě místa v domovech důchodců chybí. Náměstek hejtmana Roman Celý říká:

Máme 5,5 tisíce míst. Stavíme další

Jižní Morava - Krajské domovy důchodců nabízejí na jižní Moravě přes pět a půl tisíce lůžek. „Brzy k nim přibude stovka dalších," říká krajský náměstek pro rodinnou politiku Roman Celý.
Kolik míst v krajských domovech přibližně chybí?
Přesné počty žadatelů o umístění plně nevystihují aktuální poptávku, protože lidé si podávají žádosti do několika domovů současně. A navíc s několikaletým předstihem, často ani nechtějí nastoupit, když se uvolní místo. Poslední dobou ubývá zájemců o místa v domovech pro seniory, a naopak přibývá žadatelů o domovy se zvláštním režimem.
Vzniknou v příštím roce nějaká nová místa v těchto zařízeních?
Loni jsme dělali přístavbu v domově se zvláštním režimem v Zastávce u Brna a v Blansku. Koncem roku otevřeme přístavbu Centra sociálních služeb v Kyjově. Příští rok začneme stavět nový domov v Újezdě u Brna. Nabídne sto lůžek, mimo jiné i pro lidi se zvláštním režimem. V Brně pak plánujeme další takový domov s jedenácti lůžky.
Mají domovy volnou ruku v rozhodování, jakého klienta přijmou?
Musí dodržovat zákon o sociálních službách. Tam je základní podmínkou snížená soběstačnost klienta a závislost na péči druhých. Tyto parametry určují výši příspěvku na péči, který člověk dostane. Přednost mají lidé s vyšším stupněm závislosti na péči, kteří již nezvládají život doma za pomoci rodiny ani terénních sociálních služeb.
Je velký rozdíl v ceně, úrovni služeb a čekací době mezi domovy důchodců ve velkém městě a v malých obcích?
Každá registrovaná sociální služba musí splňovat podmínky dané zákonem. Cenu za pobyt stanovuje vyhláška, která určuje maximální výši. Liší se ale doplňkové služby, které zařízení nabízí nad rámec zákonných povinností.
Jak krajský úřad reaguje na to, že populace stárne a důchodců přibývá?
Péče o staré lidi je naše dlouhodobá priorita. Podporujeme hlavně služby, které umožňují život starších lidí v domácím prostředí. Samozřejmě se také snažíme zlepšit dostupnost domovů pro nejpotřebnější a zároveň zkvalitnit jejich služby.
Snažíte se s péčí o důchodce pomáhat i jinak?
V šestnácti zařízeních například školíme personál pro práci s lidmi postiženými demencí. A musím připomenout také seniorpasy, které starším lidem nabízejí různé slevy a jiné výhody.

Život v Předklášteří? Kuželky i psi

Předklášteří - Louka, les a kopce. Na dvoře dva psi, záhon s květinami i zeleninou. A ticho. Domov pro seniory Předklášteří je místo, kde důchodci na Brněnsku najdou klid. Ale kde si zároveň mohou zahrát turnaj v kuželkách.

Několikapatrová zrekonstruovaná budova působí sympaticky, stejně jako její obyvatelé. „Jsem tu dvanáct let a nemůžu si stěžovat. Moc se mi tu líbí a za celou dobu jsem neměla s nikým problém," hodnotí domov jeho devadesátiletá obyvatelka Ludmila Vyskočilová.

Její pokoj je menší, ale útulný, má i terasu s výhledem. Na stěnách visí fotky dětí, vnoučat i pravnoučat. „Děti za mnou často chodí, stále je tu co dělat. Vyšívám, peču, modeluji. Nedávno jsme byli na soutěži v kuželkách a vyhráli jsme druhou cenu," říká čiperná devadesátiletá žena.

Každé poschodí domova má místnost, kde důchodci tráví volný čas. Mohou se scházet i v knihovně a zimní zahradě nebo zajít do meditační místnosti. Několikrát týdně mají na programu rehabilitace a chodí za nimi i doktor. „Pomáhám svému sousedovi na vozíku. Když něco potřebuje, zaklepe mi jen na stěnu. Dneska mě budil už v pět ráno a já za ním musela jen v košilce," říká s úsměvem Vyskočilová. V rukou má jehlice s rozpletenou ponožkou. „Dělám je pro svých sedm pravnoučat," vysvětluje.

Psi, kočky i králíci

Kromě důchodců žije v domově i několik zvířat. Dvě feny, králíci, rybičky a kočky. „Lidé u nás pěstují květiny a zeleninu, pečou cukroví nebo pomáhají s vařením. Často dělají ruční práce, hrají domino nebo kuželky. Ty jsou tak oblíbené, že je ředitel koupil, abychom je tu měli pořád," informuje sociální pracovnice Milena Rémanová.

Obyvatelé domova často chodí i na výlety. Jednou ročně si někam společně vyjedou autobusem, například do zoo. Častěji ale chodí na výstavy v okolí nebo do cukrárny. „Slavili jsme tu i diamantovou svatbu, přichystali nám moc pěknou oslavu, protože něco takového tu ještě nezažili," vypráví další obyvatelka domova Věra Kolíbalová. Ona a její muž jsou jediní manželé v domově. Žijí tam skoro pět let. „Nemám čas se tu nudit," potvrzuje Karel Kolíbal.

Ticho v domě i okolí je uklidňující. A přestože je zahrada kvůli sychravému počasí prázdná, nabízí krásný výhled na okolní kopce.

Vyskočilové se prostředí domova moc líbí, pochvaluje si i péči. „Všechny sestry jsou ochotné a obětavé. Chodí za mnou i náš pan ředitel, snaží se nás všechny pochopit," oceňuje důchodkyně.

IVANA PARÍZKOVÁ

Autor: Petra Kozlanská

5.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nové kanceláře pro tisíc lidí otevřeli ve Slatině. Investor už plánuje další

Brno – Další kancelářský komplex se otevřel ve čtvrtek firmám i živnostníkům v Brně. Zájemci jej najdou v městské části Slatina kousek od brněnského letiště. Nové kanceláře ve městě rostou díky nízkým nájmům.

AKTUALIZOVÁNO

Zbrojovka po podzimu pouští Lacka či Vávru, přichází rychlonohý Nigerijec

Brno – Nechtějí navázat na bídný podzim. Nejvyšší představitelé brněnské Zbrojovky po skončení podzimní části první fotbalové ligy intenzivně pracují na obměně kádru. V pátek se čtveřice stávajících hráčů dozvěděla, že s nimi klub už dál nepočítá.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda u Lomničky: Držte se! vzkázali spolužáci. Dívka je stále ve vážném stavu

Lomnička – Nezletilá dívka, která si vážně poranila hlavu při čtvrteční dopravní nehodě u Lomničky na Brněnsku, je nadále ve vážném stavu. „Není už bezprostředně v ohrožení života, ale její stav je pořád vážný. Má poraněnou hlavu a je na umělé plicní ventilaci," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Dívka leží na oddělení ARO v Dětské nemocnice v Brně. Při havárii se zranilo celkem pět mladých lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies