Po opadnutí vody se objevila zajímavá zákoutí, která jsou běžně pod vodou a nepřístupná. Po dně Punkvy se však turisté neprošli. Jeskyně jsou totiž až do konce ledna zavřené kvůli stavbě nové vstupní budovy. Podzemních prostor bez vody využili jeskyňáři a také dělníci při opravě stavidel a přístavního mola. „Podzemí Punkvy není bez vody každý den. Pro mě je to příležitost udělat zajímavé fotografie a zdokumentovat různá nepřístupná zákoutí. Další kolega tady byl mapovat a zakreslovat změny dna," poznamenal odborný pracovník Správy jeskyní České republiky Petr Zajíček.

Například Čtvrté pohádkové jezírko, kde je přístaviště u vstupní chodby k Masarykovu dómu, by po snížení hladiny vody jen těžko někdo poznal. Pod Dračí Chodbou, kudy sotva propluje člun, byla najednou mnohem větší a prostornější chodba.

Podle vedoucí ho Punkevních jeskyní Hynka Pavelky se voda z podzemí ve velkém odpouští nárazově. Buď kvůli povodním, nebo opravám. „Naposledy bylo podzemí bez vody na delší dobu zhruba před deseti lety. Je to nárazově. Při větších opravách stavidel nebo osvětlení. Samostatnou kapitolou jsou povodně. Teď se vyměňovaly gumové manžety na stavidlech. Ještě předtím jsme snížili hladinu Punkvy kvůli opravě roštů přístaviště u Masarykova dómu. Voda se už do podzemí začne na zkoušku zase napouštět," upřesnil Pavelka.

Převratné objevy se po snížení hladiny v podzemí Punkevních jeskyní podle Zajíčka ale s největší pravděpodobností čekat nedají. „Některá místa na vodní plavbě zůstávají i nadále pod vodou. Ale ty už mají prozkoumána potápěči. Vše už je více méně zmapováno. Je možné, že mezi suchou částí jeskyní a trasou vodní plavby jsou další prostory. Nějaké úzké chodby se tady pokoušeli jeskyňáři odčerpávat, ale vedly hodně do hloubky. Jestli jsou trvale zatopené nebo suché je otázkou," dodal Zajíček.

Do nejnavštěvova­nějších jeskyní Moravského krasu se turisté opět podívají až v únoru a březnu. V dubnu budou opět zavřené. „To se chystáme na opravu přístaviště před vstupem do jeskyní a jeho částečné zastřešení. V květnu a červnu bude ještě provoz jeskyní provizorní. To už by ale měla finišovat stavba nové vstupní haly. Pokud vše půjde podle plánu tak ji otevřeme v červenci," řekl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Nová budova má stát necelých padesát milionů korun. Návštěvníkům nabídne prostornou vstupní halu s informačními panely, které turistům poskytnou veškeré údaje o možnostech návštěv jeskyní Moravského krasu. V hale budou také skříňky na ukládání zavazadel, galerie nerostů, pokladna a dispečink.