„Věděla jsem, do čeho jdu, slaňování mě nijak nepřekvapilo. Otec je hasič, a tak jsem figurantku dělala odmala," prozradila Simona Valášková, kterou před nedávnem „jako tonoucí" zachraňoval i hasičský vrtulník z Brněnské přehrady.

Záchranu na lanovce hasiči trénují pravidelně. „Slaňování tady procvičujeme jednou ročně. Přitom se snažíme, aby každý druhý rok šlo o zásah se zapojením vrtulníku," uvedl náčelník lanovky Radek Hejč. Takový plán byl i letos, přílet helikoptéry však překazilo počasí. Moravský kras totiž přikryla bílá mlha.

Čtyři desítky lezců

Na nebezpečnou práci vyprošťování lidí z výšek se specializují týmy hasičů-lezců. Na Horním můstku Macochy se jich v pondělí sešly zhruba čtyři desítky. „Nacvičujeme systém pomocí lanové techniky. Použitím kladek se po ocelových lanech dostaneme na kabinu a figuranty pak spouštíme na zem," popsal postup Radim Vacula z hasičské stanice Brno-Lidická.

Lanovka je v krasu v provozu dvacet let. Za tu dobu přepravila kolem tří milionů lidí. „Provozovatel lanovky je ze zákona povinen zajistit záchranu osob. Na zemi by měly být nejpozději do dvou hodin od nehody," upřesnil Radim Vacula.

Tím, že se zachráněný dostane na pevnou zem, pomoc ještě nekončí. „Terén je tu členitý, je tedy potřeba vystrojit i cestu buď dolů, nebo nahoru, podle toho, kam je to blíž," doplnil Hejč.

Většinou jde o napnuté lano, které pak místo zábradlí pomáhá vytvořit oporu při cestě skalnatým svahem. Až do bezpečného místa hasiči evakuovaného doprovodí, aby si cestou turista například nezlomil nohu. „Máme natrénovanou i pomoc vozíčkářům, kteří také lanovku využívají. Pro ně mají hasiči speciální nosítka. A zkoušeli jsme slaňovat i zvířata, třeba psa," pokračoval náčelník lanovky.

Záchrana studentů a sebevrahů

Ke skutečnému zásahu tam hasiči naštěstí ještě nemuseli. Jen asi dvakrát byla lanovka mimo provoz kvůli povodním, které postihly spodní stanici. „Pokud jen vypadne elektřina, to pro nás není problém. Máme záložní zdroj, díky kterému pasažéry do stanic dopravíme," sdělil dále Hejč.

Jako naostro i s výjezdem ze základny si zásah vyzkoušeli před několika lety. „Chtěl jsem, aby tu byli například i lidé, kteří se bojí výšek," prozradil Hejč. V kabinách naplněných na maximální počet cestujících proto čekali studenti z Gymnázia v Rájci-
-Jestřebí. „A my jsme tenkrát vyjížděli na zavolání, na poplach, abychom vyzkoušeli, jestli se opravdu podaří splnit limit dvou hodin. Povedlo se. Poslední člověk se z lanovky dostal v čase hodina padesát minut, takže jsme ověřili, že je to reálné," potvrdil hasič Vacula.

Na spolupráci s profesionálními hasiči u Macochy sázejí už léta. Čtvrtým rokem je dohoda i na papíře. „Tady jsem asi po deváté. Jištění lanovou technikou už jsem párkrát využil. Třeba když chodíme na záchranu sebevrahů. Tam je potřeba jištění, spouštění a všechny činnosti, které zde procvičujeme. Naposled jsme například vytahovali muže ze Svitavy. Opilec se skutálel z patnáctimetrového svahu do vody," podělil se o zážitky ze své práce hasič Jiří Boček.