Jaromír Kouřil z Blanska je jedním z otců, kteří můžou říct, že přivedli své dítě na svět vlastníma rukama. „Bylo to těsně před Vánocemi. Manželka se v noci probudila s tím, že má porodní bolesti. Na záchrance nám řekli, že jsou všechny sanitky momentálně mimo Blansko, ale že k nám někoho pošlou co nejdříve," popsal začátek napínavých chvil Kouřil.

Starší dítě odvedl k tetě a chtěl čekat na sanitku. Jenže po návratu domů se ženou zjistili, že na to už není čas. „Porod už se nedal oddalovat. S operátorkou na telefonu jsem se snažil ženě pomáhat. Bylo uklidňující vědět, že na to nejsem sám," řekl dále muž.

Porod byl rychlý. „Hlavička, ramínka a najednou jsem držel v náručí svou dceru. Hrozně mě to dojalo, třásly se mi ruce i nohy. Poté, co sanitka odvezla manželku a dceru do nemocnice, jsem šel do nejbližšího nonstopu a dal si tři rumy. Byl to bezkonkurenčně nejhezčí zážitek mého života," svěřil se hrdý otec.

Porody mimo nemocnici nejsou výjimečné. „Náhlé porody řešíme poměrně běžně. Statistiky udávají jeden až dva případy do měsíce, kdy rodička nestihne dojet včas do porodnice a rodí někde mimo. Nemluvíme teď o plánovaných domácích porodech, to je zcela jiná kategorie," uvedla tisková mluvčí jihomoravské zdravotnické záchranné služby Barbora Zuchová.

Za pár dní čtyři případy

V srpnu bylo těchto případů víc než obvykle. „V minulých dnech se s nimi doslova roztrhl pytel. V kraji to byly hned čtyři případy. Dvě maminky porodily za asistence záchranářů v sanitce. Ve Velkých Opatovicích minulý týden tatínek přímo doma za pomoci operátorky pomohl své ženě s porodem zdravé holčičky. Další maminka pak porodila chlapečka na zadním sedadle osobního vozu. Všechny případy mají šťastný konec," doplnila Zuchová.

K náhlému porodu se může nečekaně dostat každý. „V tom případě by se měl spojit s operátorkou na čísle 155, která mu pomůže. Porod je spíše v režii rodičky, ale i tak by měl doprovod na místě fungovat jako podpora. Po porodu je nutné přestřihnout pupeční šňůru a zajistit pupečník tak, aby matka nekrvácela. Dítě bychom měli dát do polohy na bříško, mírně hlavou dolů, aby se mu dobře dýchalo a nehrozilo, že se mu dostane do plic hlen. Samozřejmostí je zajistit, aby dítě bylo v teple," vysvětlil zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení boskovické nemocnice Miloš Nečas.

Porod u každé ženy probíhá jinak. Velkou roli hraje i to, jestli rodí poprvé nebo už je zkušenou matkou. S tím souhlasí i porodní asistentky. „Porody se nedají přesně naplánovat. Lékař sice stanoví termín, ale stejně záleží na přírodě. Žena třeba čeká porod až za dva týdny, ale ten přijde dřív a ještě náhle. Porody mimo nemocnici tak nejsou nic výjimečného," řekla porodní asistentka s pětadvacetiletou praxí Petra Čermáková z Boskovic.

Podle ní je velkou výhodou pomoc operátorek na telefonu. „Hlavní ale je, aby člověk, který se k takovému porodu dostane, maminku uklidňoval," dodala porodní asistentka.

MARTINA SPOUSTOVÁ