„Plevel je rostlina, která roste na záhonu proti vůli pěstitele. Vyhraněné vnímání plevelu a pěstované rostliny přitom v minulosti nebylo zdaleka tak ostré jako nyní," přiblížil botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.Přírodovědci ze Znojma nedávno připravili pečené šneky z listového těsta s merlíkem a česnekem, dušené výhonky merlíku, salát z mléče zelinného, křezu tenkolistého a čekanky, a také dezert se šťovíkem zdobený jahodníkem trávnicí a květy jestřábníku.

Skupinka přírodovědců a dalších milovníků přírody proto před pár dny sesbírala plevely ze zahrady u Znojma a uvařila různá jídla. Podobnou akci budou navíc opakovat. „Připravili jsme pečené šneky z listového těsta s merlíkem a česnekem, dušené výhonky merlíku, salát z mléče zelinného, křezu tenkolistého a čekanky a také svěží dezert se šťovíkem zdobený jahodníkem trávnicí a květy jestřábníku," přiblížila znojemská cukrářka Jana Boďová, která se akce účastnila.

Jako příklad toho, co lze sníst, lze podle odborníků uvést právě třeba merlík bílý, který lidé dobře znají pod označením lebeda. „Byl to druh u našich předků oblíbený a jeho konzumace na Znojemsku je doložena ještě ve třicátých letech minulého století. Pak tento druh vytlačil pěstovaný špenát a merlík bílý upadl v zapomnění," přiblížil botanik Němec.Přírodovědci ze Znojma nedávno připravili pečené šneky z listového těsta s merlíkem a česnekem, dušené výhonky merlíku, salát z mléče zelinného, křezu tenkolistého a čekanky, a také dezert se šťovíkem zdobený jahodníkem trávnicí a květy jestřábníku.

Jak upozornil, jen málokdo už dnes ví, že plevely jsou výborným materiálem v kuchyni, lidé si jimi mohou zpestřit svůj jídelníček zejména v předjaří a na jaře, kdy pěstované druhy rostlin ještě nerostou a neplodí.

Lístky některých druhů plevele lze kvůli jejich aromatičnosti použít do polévek, salátů, příloh i omáček. Rovněž tak i do sladkých dezertů a letních nápojů.

I na internetu se již o chutných rostlinách z řad plevele mluví. Podle jednoho z příspěvků například mochna husí dodá patřičnou chuť salátům i sýrové pomazánce. Také se dá podusit na olivovém oleji.Přírodovědci ze Znojma nedávno připravili pečené šneky z listového těsta s merlíkem a česnekem, dušené výhonky merlíku, salát z mléče zelinného, křezu tenkolistého a čekanky, a také dezert se šťovíkem zdobený jahodníkem trávnicí a květy jestřábníku.

Plané rostliny tak podle odborníků představují studnici minerálních látek, vitamínů a stopových prvků, které v zelenině nabízené v obchodech lze prý jen těžko nalézt. „Udržování zahrádek herbicidy je lákavou cestou, jak se zbavit nežádoucích druhů. Ale takové řešení má i své negativní stránky. Vedle snížení druhové pestrosti a úplného potlačení citlivějších druhů, jako je chrpa modrá nebo mák vlčí, je to postupné ukládání nežádoucích látek v půdě. Ty se pak mohou dostat i do pěstovaných rostlin, se kterými je zkonzumujeme," upozornil Němec.

Lidé místo toho mají zkusit jako naši předkové na záhonech některé druhy nevnímat jen jako plevel a tolerovat je.