V noblesní brněnské restauraci francouzského střihu La Bouchée uspořádal v pondělí tiskovou konferenci extajemník znojemského městského úřadu Vladimír Krejčíř. Odmítl při ní veškerá obvinění, která mu dává za vinu protikorupční policie. Za sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatků v celkové výši téměř dva miliony korun mu přesto hrozí až dvanáct let ve vězení.

„Necítím se vinný, žádné úplatky jsem nikdy nepřevzal a nedostal. V průběhu přípravného řízení mi nebyl sdělen žádný konkrétní důkaz, že bych byl ten hlavní zloduch Znojma a mafián. Já bych řekl, že nejsem mafián, že jsem byl jen náruživý myslivec. Ve Znojmě nebyla jediná zakázka, kde by byl zákon porušen," byl si v pondělí na tiskové konferenci jist Vladimír Krejčíř spolu se svými právníky z advokátní kanceláře Bartončík a Bartončík.

Policie si je naopak jista zajištěnými důkazy. „Bývalý tajemník měl od roku 2009 až do září 2010, kdy byl zadržen policií, požadovat a následně přijímat od zájemců o veřejné zakázky úplatky. Ty podle závěrů kriminalistů měly být jak v podobě finanční hotovosti, tak jako různé naturální výhody, například ve formě výstavby tenisového kurtu či bazénu. Následně jim měl umožnit veřejné zakázky získat, nebo sjednat přednost či poskytnout výhodnější podmínky. Tímto jednáním měl bývalý tajemník získat téměř 1,9 milionu korun," sdělil na konci dubna mluvčí Úřadu pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Sedm podnikatelů

Kromě Krejčíře kriminalisté obvinili i sedm podnikatelů, kteří měli uplácet. U jednoho obviněného navrhli státnímu zástupci trestní stíhání podmíněně zastavit. Podle neoficiálních informací byli kvůli podezření z uplácení vyšetřovaní představitelé znojemských firem Pozemní stavby, VHS Plus, H&M, prosiměřického truhlářství ZdeNo, těžebních firem LukaWood a Vysočinská lesní a brněnské společnosti TOP Servis. „Podnikatelé  jsou obviněni z trestného činu podplacení, za který jim v případě pravomocného rozsudku hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až šest let," dodal Ibehej.

Už na tiskové konferenci bránil svého klienta Krejčíře advokát Josef Bartončík. „Věc byla předána s návrhem na podání obžaloby krajskému státnímu zástupci.  V něm je našemu klientovi kladeno za vinu naplnění celkem tří trestných činů.  Při přípravném řízení, které bylo poznamenáno některými podivnými postupy ze strany policie, bylo vyslechnuto, a to i opakovaně, více než sto svědků a zajištěno množství listinných materiálů," sdělil Bartončík.

„Obvinění klienta je od počátku postaveno na tvrzení, že měl ovlivňovat průběh veřejných zakázek a zvýhodňovat některé soutěžitele na úkor jiných tím, že jim v předstihu sděloval neveřejné informace o zadávaných zakázkách. Tato skutečnost ovšem nebyla v řízení prokázána, ba naopak, byla spolehlivě vyvrácena. Konstatuji, že obhajoba nebyla seznámena s žádnou skutečností, která by odůvodňovala postavení našeho klienta před soud pro jmenované trestné činy," doplnil Krejčířův obhájce.

Nic nového

Extajemník na svou obhajobu zopakoval všechna tvrzení, která už zveřejnil v nedávných obsáhlých rozhovorech pro Znojemský deník Rovnost (všechny je lze najít na www.znojemskydenik.cz – pozn. red.). Že například nezaplatil celou faktury za tenisový kurt, jezírko či bránu zdůvodňoval tím, že ještě nebyly hotové v době, kdy byl zatčen.  A pak že je nemohl kvůli zablokovaným účtům a majetku doplatit.

Ani v rozhovoru pro Deník ale Krejčíř nevyvrátil podezření například z dělení zakázek, kupříkladu při rekonstrukci radniční pasáže za více než deset milionů korun, nebo z dohazování zakázek firmám jeho známých. Znojemský deník například detailně popsal kauzu společnosti Stavnek. Ta hned po Krejčířově zvolení tajemníkem přesídlila do Znojma, kde v dalších třech letech získala v podlimitních veřejných soutěžích (tedy do šesti milionů korun, kdy byly oslovovány přímo jen tři vybrané firmy – pozn. red.) předražené zakázky za minimálně sedmačtyřicet milionů korun.