Znojemský strom padl na Horním náměstí v pondělí brzy ráno, kdy Znojmem bičoval silný vítr. V neděli večer ještě pod stromem postávaly davy. Stovky lidí se totiž přišly podívat na slavnostní zahájení adventu, jehož součástí bylo i rozsvícení stromu. Podle radnice byl právě noční silný vítr důvodem jeho následného pádu. Strom podle města splňoval podmínky výšky a byl prý i dobře ukotven. „K jeho zlomení došlo vinou silného větru, jehož rychlost dosahovala téměř sto kilometrů v hodině. Vítr má navíc mezi domy ještě větší rychlost," vysvětlovala okolnosti mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Lidem ve Znojmě ale nebylo dosud jasné, jak mohl strom prasknout, když v osm ráno ležel na náměstí s neporušeným kmenem, který měl na konci dokonale čistý řez. Jako možná příčina jeho pádu se tak jevilo i jeho vysunutí z úchytu. To ale město popřelo. A hladký opracovaný kmen s čistým zakončením vysvětlil včera Deníku ředitel Městských lesů Znojmo Zdeněk Trojan. Jeho podřízení prý padlý strom už velmi časně ráno připravili na možné zpětné usazení. „Pak ale zjistili, že strom má pádem příliš polámané větve. Museli jsme proto nechat dopravit jiný," řekl. Nejtěžší bylo podle Trojana vytažení zbylého kusu kmene z podzemního úchytu.

Jak strom přesně padl na zem, městské kamery nezachytily. Jedna z nich přitom Horní náměstí nepřetržitě snímá. „V tu dobu ale byla natočená jiným směrem," vysvětlil ředitel městské policie Ivan Budín.

Rizika pádů vánočních stromů se stávají noční můrou měst poté, co takto nechvalně skončil před víc jak deseti lety vánoční strom v centru Prahy. Tehdy se to neobešlo bez zraněných.

Svůj strom i proto každoročně bedlivě střeží například Moravský Krumlov. „Po pádu stromu v Praze jsme si nechali udělat statický posudek, jak může být strom vysoký a jak ho máme kotvit. Podle toho postupujeme," uvedl starosta Krumlova Tomáš Třetina.

A pro jistotu strom pravidelně kontrolují i po jeho usazení. „Při velkém větru k němu chodí strážníci na pravidelné kontroly. Ověřují, zda se neuvolňují kolíky, které jej drží v zemi a v případě potřeby je zatloukají," vysvětlil starosta Třetina.

Podle něj má navíc město od statika jasně předepsán poměr výšky stromu a hloubky jeho ukotvení v zemi.

Právě takovou již zaběhnutou praxi potvrzuje statik Aleš Čeleda. „Městské úřady upevňují své stromy na základě projektové dokumentace, v které je vždy stanovena výška stromu a profil ukotvení. Pokud jde o zdravotní stav takového stromu, za ten ručí lesák nebo ten, který strom dodal," sdělil Čeleda.