Výhrůžky či pomluvy posílané do mailu či zveřejněné na Facebooku řešili a řeší učitelé letovické školy. „Přestože děti na nebezpečí upozorňujeme, je těchto případů dost. Zaznamenali jsme, jak žáci veřejně pomlouvají druhé, přičemž rafinovanější a zákeřnější v tom bývají dívky než chlapci,“ uvedl ředitel školy Miloš Randula s tím, že citlivé povahy takový nátlak těžko snášejí.

Letovičtí řešili i případ, kdy jeden hoch objednal přes internet na jiného chlapce tisíc pneumatik. „A v tom tkví nebezpečí internetu. Kdyby malý kluk přišel udělat objednávku do obchodu, prodavač se mu vysměje. Na internetu je ale anonymní. Pak je sice za svůj čin zodpovědný, ale jako nezletilý zodpovědnost nenese,“ upozornil Randula.

S kyberšikanou mají zkušenosti také učitelé základní školy v Lysicích. I tam si některé děti vyhrožují v mailech či přes textové zprávy. „Tento problém je bohužel všude. Děti si někdy posílají sprosté zprávy a nadávají si přes mobily či internet. Jeden takový mail jsme zaznamenali třeba na školním počítači. Dokázali jsme tak zjistit, kdo jej odeslal,“ popsal ředitel lysické školy Zdeněk Burýšek.

Ohroženější žáci druhého stupně

Ten upozornil, že děti tráví u počítače i čtyři hodiny denně. Ohroženější podle něj bývají žáci druhého stupně. S počítači totiž umí pracovat velmi dobře a většina je přihlášených na sociálních sítích. „Uspořádali jsme tedy ve škole přednášku na téma bezpečí na internetu. Odborníci upozornili, že fotky, které lidé na Facebook dají, už nejdou stáhnout zpět. To všechny velmi překvapilo. Když přednášející varovali před rozesíláním aktů, některé dívky byly zaražené. Tyto snímky se dají lehko zneužít. Děti navíc mohou na internetu naletět pedofilovi,“ řekl Burýšek.

Neznámí lidé lákali  fotografie i z některých lysických školáků.  „Když se je na to přednášející zeptali, spousta se jich přihlásila. Jednu dívku někdo žádal o fotografie i při obyčejné internetové hře,“ dodal ředitel.

Stejnou přednášku si vyslechly děti v Lipůvce. Na otázku, jestli je někdo neznámý oslovil přes internet, také kývly. „Přihlásily se dvě dívky. Děti se na počítači dají těžko kontrolovat, umí s nimi zacházet a hodně jich je přihlášených na Facebooku,“ řekla kantorka Martina Černá.

Že internet láká pedofily, to potvrdil Martin Kožíšek ze Seznamu.cz, který děti před nebezpečím varuje při přednáškách. „Představa pedofila, jak čeká s pytlíkem bonbónů před školou, je už pasé. Tito lidé snadno získají od dětí citlivý materiál přes internet. Bohužel děti zasílají intimní fotografie často. Ty pak  protějšek použije k vlastní potřebě nebo se o něj dělí s dalšími uživateli internetu s podobnými zájmy,“ varoval Kožíšek. Policie v mnohých případech eviduje celé série fotografií, které kolují po internetu po celém světě.

Kožíšek: Pedofilové lákají děti i na peníze

Blanensko – Sedí u počítače a vyhledává problémové lidi. Ti mnohdy chtějí po dětech intimní fotografie, někteří dokonce nabízejí peníze za prostituci. „Pozor, hlídejte si své soukromí!“ varuje Martin Kožíšek ze Seznamu.cz.

V čem je internet pro děti zrádný?
Největší riziko, které  podstupují, je ztráta soukromí. To, co na internetu zveřejní nebo posílají, totiž ve většině případů nelze vrátit. Pokud někomu na internetu pošlou fotku nebo ji zveřejní všem v síti, publikovaly ji  a kdokoliv ji může zhlédnout, použít nebo dokonce zneužít. Za žádnou cenu tedy děti  nemají posílat svoje osobní, citlivé informace, jako jsou i přihlašovací údaje kamkoli do mailu či sociální sítě, fotky nebo intimní videa.

Pokud si děti s někým neznámým mailují, jaké chování by jim mělo být podezřelé?
Podezřelé je, že dítě osloví úplně neznámý člověk, který mu lichotí, navíc má mnoho společných zájmů, dokonalé fotky a bude mu nabízet nějaké svoje intimní materiály nebo se je bude snažit získat. Může také přijít s podezřele zajímavou nabídkou.

Kdo bývá nejčastěji terčem pedofilů?
Nejčastějšími oběťmi jsou chlapci ve věku 11 až 17 let. Ti dobrovolně a bez ověření zasílají svoje intimní materiály nebo se ukazují na webové kameře. Dítě si může  zdánlivě povídat na internetu se stejně starým kamarádem, který však ve skutečnosti je úplně někdo jiný. Dotyčný na druhé straně pak může získat od dítěte  telefon, adresu nebo intimní materiál. Stejně tak bývají na  internetu  lidé, kteří cíleně oslovují děti s nabídkou sexuálních služeb. Když nabídnou školákovi několik tisíc korun, je to pro něj  lákavé. Bohužel velmi často dochází i k případům, kdy dítě provozuje tuto činnost dobrovolně a „zná svou cenu“. Odměnou za prostituci může dítě dostat i mobilní telefon  nebo další výhody, například lístky na koncerty či zaplacení premium SMS, která je potřeba k hraní her.

Jak mají děti nejlépe zareagovat?
Dítě by se mělo svěřit, ideálně dospělému člověku. Pak kontaktovat provozovatele stránek či policii. Pokud si  to děti  nechají pro sebe, může tentýž neznámý  na internetu ubližovat někomu jinému.

Jak si ověřit, s kým opravdu na internetu komunikujeme?
Dobré je po tom druhém požadovat, ať se  vyfotí s papírovou cedulkou, kde musí napsat třeba  jméno a datum.  Protějšek může navrhnout, že udělá třeba fotku, jak kouše do jablka. Pozor, tu si  mohl už předtím  někde stáhnout. Další možností je, ať ukáže svůj obličej  na webové kameře .