VYBERTE SI REGION

Předjarní den v Mikulově byl cílem turistů. Sezona začala

Mikulov - V Mikulově se v sobotu uskutečnil různorodý program, kterým začala turistická sezona. Potrvá až do podzimu.

10.3.2012
SDÍLEJ:

Výstava v Mikulově mapuje život Římanů a Germánů na Pálavě.Foto: DENÍK/Lukáš Ivánek

Když si Jitka Zemánková prohlíží bustu římského císaře Marca Aurelia, má jen slova chvály. „Byl skutečně člověk na svém místě,“ říká mladá žena, jež vítá návštěvníky mířící do útrob mikulovského zámku.

Výstava mapující život Římanů a Germánů na Pálavě je jedním z lákadel Předjarního dne v Mikulově. Celodenní akci s pestrým programem patří sobota, jež otevírá turistickou sezonu. Úspěšně? „Myslím, že ano. Lidé mají Mikulov rádi. Hodně záleží na počasí, které vyšlo. Za dvě úvodní hodiny se přišlo podívat šestnáct lidí. Řada z nich byla ze Slovenska,“ vypráví Zemánková.

Slovenkou v historickém městě je například Jana Stránská. Je deset hodin dopoledne a s kamarádkou, která na jih Moravy přijela pro změnu z Prahy, stoupá na Kozí Hrádek. Kdysi místo určené k zabezpečení kraje, slouží dnes hlavně jako rozhledna. „Jsem tady poprvé, mám vztah k historii, takže se mi Mikulov zalíbil. Určitě si nenechá ujít prohlídku Ditrichštejnské hrobky,“ tvrdí Stránská a po točitých schodech míří na vrchol Kozího Hrádku. „Výhled je úžasný,“ libuje si poté.

To už v ruce drží kelímek se svařeným vínem, které nabízí tamní „průvodce“ Josef Hrdlička. „A to je víno pro Pražáky nebo Moraváky?“ naráží žena z hlavního města na známý vtip. Není sama. Vyhlídkku si odmítají nechat ujít také další návštěvníci z Čech nebo severní Moravy. „Dojmy jsou většinou pozitivní. Když je vhodné počasí, lze vidět až na atomovou elektrárnu Dukovany a na druhé straně na Karpaty,“ vypráví Hrdlička o jedinečném výhledu.

Námaha při výšlapu stojí za to. Reakce po posledním schodu jsou vždy stejné. Pohled na mikulovské skvosty lidé zvěčňují fotoaparáty či videokamerami.

Hodiny odbíjí jedenáctou. V Ditrichštejnské hrobce vyráží první skupina na prohlídku útrob, které jsou letos přístupné vůbec poprvé. „Předjarní den je určitě dobrý nápad. Ohlasy jsou pozitivní,“ je přesvědčená Libuše Koleníková, jež v hrobce vítá přicházející hosty.

Jen o pár metrů dál, na lavičce historického Náměstí, sedí Mikulovanka Marie Tvrdoňová. Užívá si sluníčka. V Mikulově není dnes kam spěchat. „Že se do města zase nahrnou turisté? To mi nevadí. Je to vítané oživení,“ míní domácí obyvatelka.

Lidé si díky Předjarnímu dnu vybírají dohromady z jedenácti míst, kde si užívali výstavy, netradiční pohled na město a ochutnat vína nebo likéry.

Sobotou v Mikulově začala turistická sezona. Desítky tisíc hostů už se blíží.

Autor: Lukáš Ivánek

10.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Česko se stalo montovnou Evropy. Pět dopadů, které to na nás má

Na makroekonomických číslech něco nesedí. Česko vykazuje slušný růst ekonomiky, tažený hlavně průmyslovou výrobou a exportem. Navzdory tomu dál působíme v rámci Evropské unie jako chudí příbuzní s průměrným hrubým příjmem 27 tisíc korun, tedy v přepočtu 1000 eur. Od roku 2008 se nám nedaří dotahovat Německo ani Rakousko. Za slušnými makroekonomickými čísly se totiž skrývá problém na mikroúrovni. Příliš mnoho podniků v Česku plní roli pouhé montovny, zatímco lukrativní výzkum a vývoj i marketing a dodávku zákazníkovi zajišťují zahraniční mateřské koncerny.

Nejlepší architektonický počin v kraji? Hlasujte v naší anketě

Jižní Morava /ANKETA/ - Česká komora architektů v letošním roce vyhlásila první ročník České ceny za architekturu. Její cíl je zejména zhodnocení domácí architektonické produkce. Do soutěžní přehlídky se přihlásilo téměř pět stovek děl. Mezinárodní porota poté do užšího výběru nominovala třiašedesát děl, včetně devíti zástupců z jižní Moravy. „Hodnotitelé ze všech nominovaných poté vyberou pět až deset nejlepších. Kdo zvítězil, se všichni účastníci dozví v listopadu na slavnostním vyhlášení," uvedla mluvčí České komory architektů Zuzana Hošková.

Šalinkarty si od ledna lidé koupí přes internet. Roční zlevní na 3325 korun

Brno – Městskou hromadnou dopravu v Brně čekají od ledna největší změny od spuštění systému SMS jízdenek. Cestující si podle zjištění Deníku Rovnost budou kupovat šalinkarty i prostřednictvím internetového obchodu. Ubude dlouhé stání ve frontách, lidé si koupí třeba roční kupon jen kliknutím na webu. Právě roční jízdenka přitom má stát místo současných pěti tisíc jen 3325 korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies