„Z prostoru újezdu budou vyčleněná území zatížená restitucí a samoty, ve kterých žijí pouze dva obyvatelé. Tyto oblasti se přičlení k sousedním obcím. Ke změně hranic dojde k 1. lednu 2016," potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka s tím, že současná rozloha Březiny činí 15 817 hektarů. Vyjmutých z ní bude 834 hektarů.

Významné změny se mají dočkat Podivičtí. „Úprava umožní obci, aby už nebyla enklávou a aby hranice jejího katastru nebyla obklopená pouze vojenským újezdem. Vyčleněním části území na jihovýchodě území dojde k otevření hranice, a to tak, že část prostoru bude katastrálně začleněná do katastru Otaslavic a část právě do katastru Podivic," přiblížil novinku další z mluvčích ministerstva obrany Petr Medek.

Pro Podivické je už odsouhlasená změna, kterou Senát schválil 14. ledna a prezident ji týden nato podepsal, novinkou. Podle slov starosty Vlastimila Dostála se hranice v okolí vesnice neměly měnit, což prý vyplynulo z loňských jednání. „Myslel jsem si proto, že i po zmenšení plochy újezdu jím zůstaneme obklopení," zmínil podivický starosta.Zákaz vstupu bude od příštího roku v některých částech vojenského újezdu Březina minulostí. Třeba Podivice přestanou být enklávou. Návrh nových hranic (žlutě) je znázorněný v mapě současné plochy újezdu (červeně).

Zpráva ho nicméně potěšila, protože současný stav obec i její obyvatele částečně omezuje. „Například musíme mít povolenky ke vstupu do lesa. Dřív jsme tam museli dokonce žádat také o stavební povolení, což bylo před lety naštěstí zrušené. Zákaz vstupu platí od nepaměti, místní už jsou na to zvyklí. Změnu bychom ale rozhodně neodmítli," doplnil Dostál.

Vidina plných košíků hub ze zatím zakázaných míst pak neláká jen místní. „Jsem vášnivý houbař, za celý život už jsem prošel nejen skoro celé Vyškovsko, mám svá oblíbená místa i v jiných koutech Moravy. Na druhou stranu jsem se ale Březině vždy vyhýbal. Nechtělo se mi podstupovat martyrium kvůli žádosti o povolení ke vstupu. To, že bude od příštího roku o něco menší, a uvolní se tak část lesa pro nás, houbaře, vítám. I když mám trochu obavy, aby to tam teď netáhlo desítky lidí. Člověk by pak přišel o příjemnou pohodu, za kterou třeba já do lesů vyrážím," svěřil se například Martin Kratochvíl z Vyškova.

Bez zámečku

Vojenský újezd leží na severu vyškovského okresu. Uvolněné části nicméně připadnou i pod Prostějovsko. Po změně hranic budou dosavadní katastrální území újezdu připojená k přilehlým obcím. Cihelny tak budou náležet k Podivicím, Chaloupky k Otaslavicím, Občiny k Drahanům, Osinky ke Krumsínu, Ostatky k Myslejovicím a Žleb k Prostějovičkám. Změní se tak území jednotlivých krajů. Vyjma katastru Cihelny všechny lokality přejdou z území Jihomoravského kraje do Olomouckého.

Plocha vojenského prostoru, která po změně hranic zůstane, bude i nadále využívaná pro výcvik rekrutů a posluchačů vzdělávacího a výcvikového zařízení, specializovaných armádních útvarů, ale také složek ministerstva vnitra, tedy policistů, hasičů a příslušníků celní správy. „Pro obyvatele okolních obcí vojenského újezdu Březina se v režimu návštěv výcvikového prostoru nic nemění," zdůraznil Caletka.

Přestože se díky zmenšení území lidé dostanou do části lesů, které jim jsou ještě nyní zapovězené, milovníci turistiky se jednoho lákadla stejně nedočkají. A to zámečku Ferdinandsko. „Nachází se ve středu újezdu, v blízkosti výcvikových zařízení. Z toho důvodu tedy musí zůstat ve stejném režimu jako doposud," doplnil Caletka.