„Ještě před měsícem bylo jezírko hluboké zhruba devět metrů, ale od té doby voda klesla na nynější čtyři. Nyní tedy můžeme otevřít," řekl vedoucí správy tamních jeskyní Jiří Kolařík.

Pohyb spodní vody je největším problémem Jezerního dómu. „Jde pravděpodobně o zásobník spodních vod, které jsou v těchto vápencích nashromážděné," uvažoval Kolařík. Kromě minulého roku došlo k uzavření dómu na delší dobu ještě jednou v roce 2012. Tehdy na půl roku, kdy voda dosáhla rekordní hladiny více než devíti metrů.

Příjemný bonus

Na termín nynějšího otevření se těší i turisté. Někteří z nich by uvítali, kdyby taje jeskyně poznali dříve. „Je škoda, že Jezerní dóm otevřou až za dva dny. Jsme tady na dovolené 
a v sobotu odjíždíme. Určitě by to byl příjemný bonus prohlídky," smutnil ve čtvrtek například Petr Bobek z Havlíčkova Brodu.

Situaci sleduje i Radek Rozsypal z Břeclavi. Ten se na místo chystá už delší dobu. „Potěšilo mě, že dóm znovu otevřou ještě tuto sezónu. Snad se znovu nezaplaví. Určitě se tam v nejbližších dnech s kamarády vydám. Uděláme se výlet na kole," sdělil muž.

Hladina smaragdového jezírka v Jezerním dómě v Mikulově za poslední měsíc poklesla zhruba o pět metrů.  Od soboty bude prostor po roční přestávce součástí prohlídky Jeskyně Na Turoldu. Správci Jeskyně Na Turoldu měli ale dostatek návštěvníků také při uzavření jedinečného lákadla. Z Břeclavska i z celé republiky.

Jedna z dominant vápencové Jeskyně Na Turoldu leží v její nejspodnější části a sestupuje se do ní po točitém schodišti. Od vstupu do jeskyně je nejnižší místo Jezerního dómu hluboko necelých čtyřicet metrů. „Poprvé byl zpřístupněný v roce 2010. Původně se s tím ale moc nepočítalo. Vede tudy asi dvanáctimetrová propast, takže práce na otevření dómu byly náročné. Je to pro turisty zajímavost navíc," upozornil vedoucí správy.

Největší přístupná

Jeskyně Na Turoldu je spolu 
s jeskyní Liščí díra zhruba dvoukilometrovým labyrintem chodeb, síní a dómů. Ten jezerní přitom není jedinou tamní místností, kde se nachází voda. Ve vedlejší Liščí díře jsou dvě jezírka. Mají sice menší hloubku, ale jsou rozsáhlejší. „Jsou hluboká kolem metru či dvou a mají asi čtyřicet metrů na délku a čtyřicet na šířku," prozradil Kolařík přesná čísla. Jezerní dóm je dlouhý asi sedmnáct metrů 
a široký čtrnáct, což z něj dělá největší místnost na zpřístupněné trase.

Jeskyně Na Turoldu má však i další zajímavá místa, která návštěvníci rádi navštěvují. „Asi největší dominantou je žraločí hlava nebo Madona, které máme v Pohádkové síni," dodal Kolařík. Pro veřejnost budou mít otevřeno letos až do poloviny listopadu.

MICHAL HRABAL