VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tipy na víkend: Vánoční trhy začaly i na brněnském výstavišti

Brno – Kromě vánočních trhů v centru Brna mohou lidé od pátku zajít i na brněnské výstaviště. Téměř pět set různých prodejců otevřelo své stánky na tamním vánočním trhu. V provozu zůstanou až do 18. prosince. Největším lákadlem jsou podle pořadatelů řemeslné výrobky i regionální delikatesy. Stánkaři je dovezli ze všech koutů České republiky i ze zahraničí.

9.12.2016 1
SDÍLEJ:

Na výstavišti v Brně začaly vánoční trhy.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

„Tentokrát můžou lidé ochutnat typické mongolské speciality, jako jsou smažené a vařené taštičky buzz nebo pikantní salát kimchi," předestřel za Veletrhy Brno Miroslav Krejčíř. Zájemci ochutnají i pštrosí, zabijačkové nebo maďarské speciality.

Pořadatelé jubilejního čtyřicátého ročníku pohostí návštěvníky i doprovodným programem. V pátek rozezní vánočně vyzdobené pavilony F a G1 třeba hity kapely ABBA, v sobotu Karla Gotta. V neděli vystoupí se svými hudebními čísly děti z dětských domovů.

Vánoční trhy Kdy: dnes od 9.00
Kde: areál brněnských výstav a veletrhů
Za kolik: 30 korun

Každý rok zamíří do brněnských Pisárek na vánoční trhy tisíce lidí. Letos za vstup zaplatí třicet korun. „Přijde mi to přiměřené. Protože mám ráda dárky a většinu drobnějších dárků nakupuji právě na trzích. Na výstaviště chodím pravidelně," zhodnotila nabídku Brňanka Anna Maxová.

Návštěvníci se do areálu dostanou buď městskou hromadnou dopravou, pokud vystoupí na zastávce Výstavní, nebo autem. Parkování v areálu je zdarma, přijet do něj je ale potřeba bránou číslo 8 nebo 9 z Bauerovy ulice.

Módní show ve Strážnici

pátek od 19.00

Ateliér módy. Takový je název celovečerní akce, kterou pořádá Střední škola Strážnice na Hodonínsku. Studenti nechají zájemce nahlédnout pod pokličku světa módy a designu. „Kolekce oděvů a doplňků zhotovené v ateliérech střední školy propojují řemeslnou zručnost, preciznost a umělecké cítění," informovala tamní učitelka Zdena Pokorná. Návštěvníci kromě jiného zhlédnou také přehlídku komerčních oděvních značek nebo budou svědky aranžování na živý model. Show je výstupem prací studentů strážnické školy pod vedením učitelů praktického vyučování.

Kde: Strážnice, kulturní dům Strážničan

Za kolik: zdarma

Zabijačkové speciality a svařáky

sobota od 10.00

Jitrnice, jelita, zabijačková polévka s kroupami, tlačenka s octem a cibulí, škvarky, vařené maso z kotle s křenem a další pochutiny provoní ulice Jevišovky na Břeclavsku. „Ochutnávka domácích zabijačkových specialit vynikající kvality začne v sobotu v deset hodin dopoledne. Zájemci si je mohou na místě rovnou zakoupit a odnést domů," lákali k návštěvě pořadatelé akce. Těmi je tamní spolek vinařů. Kromě jídla čeká na návštěvníky také ochutnávka svařených vín na zahřátí.

Kde: areál u kulturního domu, Jevišovka

Za kolik: vstup volný

Pohádkové podzemí

sobota, neděle

Vánoční svátky se blíží a s nimi i nepřeberné množství pohádek. Znojemská beseda vyzývá děti a jejich rodiče, aby nezůstali sedět pouze před televizní obrazovkou, ale přišli se podívat na hranou pohádku do Znojemského podzemí. Po celý víkend, mezi desátou hodinou dopoledne a pátou odpoledne mohou zhlédnout jednu z pohádek Tisíce a jedné noci. A to O provazníkovi, jeho turbanu a starém džbánu, které bude předcházet krátká prohlídka podzemí s minimálním výkladem. „Jako každý rok děti i dospělí obdrží malý dárek," pozvala Jana Alexová z Besedy. Poslední prohlídka bude v 16.30 hodin, vstupy jsou v půlhodinových či hodinových intervalech podle počtu zájemců.

Kde: Slepičí trh 2, Znojmo

Za kolik: 30 Kč

Vánoční jarmark Boskovice

pátek od 9.00 do 20.00, sobota od 9.00 do 12.00

Dvoudenní vánoční jarmark v Boskovicích začal v pátek v devět hodin ráno. Boskovičtí ho pořádají už podevatenácté. „Tradiční akce láká na bohatý sortiment řemeslných výrobků a dárků, které si lidé v běžných obchodech nekoupí. Příchozí se mohou také těšit na bohaté občerstvení v podobě domácích trdelníků, medoviny nebo svařeného vína," řekl za pořadatele dramaturg Ivo Legner z Kulturních zařízení města Boskovice.

Páteční dopoledne zpestří vystoupení dětí z mateřských škol. Ve čtvrt na jedenáct dorazí na náměstí historický průvod v čele se šlechticem, pánem z Boskovic a se skupinou historického šermu Štvanci. „Na programu budou šermířská vystoupení, pohádková představení pro děti i dechovka. V šest večer projde městem slavnostní průvod," upřesnil Legner.

Kde: Masarykovo náměstí Boskovice

Za kolik: zdarma

Košt pálenek a obecní zabijačka

sobota od 14.00

Přestože řada zahrádkářů nad letošní úrodou spíše zaplakala, svými výpěstky nebo produkty z toho, co se jim urodilo, se pochlubit chtějí. Jako například v Holubicích na Vyškovsku, kde v sobotu pořádají už tradiční košt ovocných pálenek. „Spojený je se zabijačkou a ochutnávkou kulinářských výrobků z domácností. Hospodyňky přinesou nějaké pomazánky, něco upečou," pozval na akci starosta Holubic Stanislav Přibyl.

Kde: sál kulturního střediska, Holubice

Za kolik: vstup 150 Kč

Další tipy z Brna

POTKANÍ VÝSTAVA

Kdy: sobota od 8.00 do 16.00

Kde: Středisko volného času Lužánky, Brno

Za kolik: zdarma

Největší tahák: Už šestý rok zakončuje předvánoční výstava chovatelů celou výstavní sezonu.

VÁNOČNÍ POKUSY

Kdy: neděle od 11.00 do 17.00

Kde: Centrum VIDA, Křížkovského, Brno

Za kolik: 220 Kč dospělí, děti 140 Kč (příplatek 30 korun k základnímu vstupu)

Největší tahák: Vědecké pokusy s vánoční tematikou.

Další tipy z Blanenska

RECITÁL VLASTY REDLA

Kdy: neděle od 19.00

Kde: Katolický dům Blansko

Za kolik: 300 Kč

Největší tahák: Folkový hudební recitál v komorní sestavě. Možnost zažít uklidňující předvánoční chvíle v přítomnosti známého písničkáře.

RUDICKÝ VÁNOČNÍ JARMARK

Kdy: sobota od 9.00 do 16.00

Kde: sál Dělnického domu v Rudici

Za kolik: zdarma

Největší tahák: regionální tvůrci a prodejci, dětské vánoční dílny

Další tipy z Břeclavska

SESTUP ORFEŮV

Kdy: sobota od 19.00

Kde: kulturní dům, Břeclav městská část Poštorná

Za kolik: 100 Kč

Největší tahák: divadelní soubor Břetislav uvede psychologickou hru amerického dramatika Tennesseeho Williamse

VÁNOČNÍ JARMARK

Kdy: sobota od 9.00

Kde: u kulturního domu, Drnholec

Za kolik: vstup zdarma

Největší tahák: ochutnávka domácí zabijačky, stánky s malovaným sklem či keramikou, vystoupení folklorních souborů

Další tipy z Hodonínska

DOŠLI SME K VÁM NA KOLEDU

Kdy: sobota

Kde: Kulturní dům Nová Lhota

Za kolik: 80 Kč

Největší tahák: Moravský folklor si lidé vychutnají na 15. předvánočním srazu folkloristů nejen z Horňácka.

KOŠT PÁLENEK, CUKROVÍ A SILVESTROVSKÝCH POMAZÁNEK

Kdy: sobota

Kde: Sokolovna, Čejč

Za kolik: 100/50 Kč

Největší tahák: Kromě ochutnávání nepřeberného množství vzorků budou na místě i dětské dílny.

Další tipy z Vyškovska

NADÍLKA VE STÁJI

Kdy: sobota od 10.00 do 12.30

Kde: : Šafářský dvůr Vyškov

Za kolik: zdarma

Největší tahák: Pro děti jsou připravené soutěže a aktivity ve stáji. Lidé můžou přinést i dárky pro koně, třeba mrkev nebo jablka.

PŘEDVÁNOČNÍ SETKÁNÍ

Kdy: sobota od 16.30

Kde: Kulturní dům Drnovice

Za kolik: vstupné dobrovolné

Největší tahák: vernisáž dvou výstav vytvořených ze snímků z fotosoutěží sdružení Drnka, kapely BabyBanda, Maggots, Umbella

Další tipy ze Znojemska

ČOKOLÁDOVÝ FESTIVAL

Kdy: sobota 14.00 až 19.00 neděle 10.00 až 17.00

Kde: sál Dukly, Znojmo

Za kolik: 50 Kč/30 Kč

Největší tahák: Lidé mohou ochutnávat čokoládu, učit se, hrát si, odpočívat a nakupovat. Akce přiblíží i historii čokolády.

ADVENTNÍ PROHLÍDKY

Kdy: sobota, neděle

Kde: hrad Bítov

Za kolik: 70 Kč/40 Kč

Největší tahák: Hradní kuchyně nabídne opět tradiční posezení u speciálního punče a svařeného vína. Kastelán pozve na grilované klobásky.

JAKÉ BUDE POČASÍ 
V sobotu bude polojasno až oblačno. Zpočátku místy mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, nejvyšší denní 6 až 10 °C. Slabý jihozápadní až západní vítr 1 až 4 m/s.
V neděli polojasno až oblačno, zpočátku lokálně mlhy. Postupně až zataženo, později místy občasný déšť. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, nejvyšší denní 5 až 9. Zpočátku slabý, pak mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s. Zdroj: www.chmi.cz

Autor: Alžběta Nečasová, Redakce

9.12.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ze srážky aut vyvázli cestující s pohmožděninami, do trolejbusu naboural vozík

Ilustrační fotografie.

Jak bude vypadat ještě nenarozené dítě? Vědci pracují na ukazování budoucnosti

Nováčkovskou euforii zažívala i Zbrojovka. Teď ji chce překazit Olomouci

Brno /INFOGRAFIKA/ – Taky si pamatuje, jak Zbrojovka po návratu do nejvyšší soutěže válela. Služebně nejstarší brněnský fotbalista Milan Lutonský zažil povedený vstup do podzimu 2012, kdy Jihomoravané po roční odmlce mezi elitou získali ve třech kolech sedm bodů. Podobně vlétl do aktuálního prvoligového ročníku olomoucký nováček, na jehož hřišti se Brno představí v neděli od pěti hodin odpoledne.

V dopravním uzlu u zoologické zahrady vzniknou veřejné toalety. Budou zdarma

Brno - Už žádné postavy močící porůznu v okolí, žádné zapáchající koutky, žádní lidé nervózně hledající místo pro úlevu. Frekventovaný dopravní uzel u zoologické zahrady v brněnské Bystrci bude mít veřejné toalety. Navíc zdarma. Potřebné zařízení bude součástí rekonstruované prodejny jízdenek dopravního podniku.

Plovoucímu autu odpadly kusy karoserie. Neckyádu ovládl paddleboard pořadatelek

Brno /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Tři, dva, jedna start! Dělejte, makejte!, ozývalo se nad brněnskými Černovicemi v sobotu v poledne. I přes déšť obsypali břeh řeky Svitavy diváci. Mladí, starší i rodiny s dětmi se přišli podívat na letošní ročník Neckyády, která je součástí festivalu Překročme řeku. "Počasí nám letos moc nepřeje, ale je to festival v přírodě, s tím se nedá nic dělat," komentuje organizátor akce Ladislav Kotík.

První burčák je v prodeji. Jak poznat ten pravý? Zákazník nemá šanci, říká vinař

Brno /ANKETA/ - Hrozny už pomalu dozrávají a s blížícím se vinobraním začíná i burčáková sezóna. Zatímco někteří vinaři čekají s výrobou burčáku na začátek září, jiní už prodávají.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení