Po příjezdu hasičů dva z nich úzkým vstupem, podobným studni, slanili třicet metrů pod zem. Tam mu poskytli masáž srdce a kyslíkovou terapii. „Poté jsme na příkaz přivolaného lékaře muže co nejrychleji vytáhli v lehátku na povrch. Z bezvědomí se neprobral a po dvou hodinách lékař konstatoval exitus," popsal další průběh záchranné akce David Jirouš.

Původní podezření hasičů, že se muž v podzemí nadýchal škodlivých látek, se nepotvrdilo. Nepředpokládá se ani cizí zavinění. „Událost šetříme jako náhlé úmrtí ze zdravotních příčin," uvedla policejní tisková mluvčí Petra Ledabylová.

V krátké době jde již o druhé neštěstí v jeskyních Moravského krasu. Koncem ledna si zranil speleolog nohu v jeskyni Lipovecká ventarola, která se nachází nedaleko Holštejna. Jeho záchrana z hloubky asi 20 metrů trvala přibližně šest hodin.

Poslední cvičení hasičů v podzemí Moravského krasu se konalo 24. února. Zkoušeli si při něm právě oživování a záchranu zraněného speleologa. Speleologická záchranná služba eviduje ročně zhruba jedno zranění jeskyňáře v podzemí na Blanensku.