VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkendové akce v kraji: Pernštejn hostí středověké rytíře i dámy

Jižní Morava /TIP NA VÍKEND/– V aréně nervózně podupává kůň. Na jeho hřbetě hrdě sedí středověký rytíř a drží dlouhé kopí. Muže a jeho soupeře sleduje dav lidí. Rytíř dává koni povel a vyjíždí vstříc protivníkovi. Dav na okamžik ztichne. Napínavou podívanou letos předvedou rytíři z dob Karla IV. na šestnáctém ročníku Slavností Pernštejnského panství, který začíná v sobotu na hradě Pernštejn na Brněnsku.

1.7.2016 1
SDÍLEJ:

Středověk na Pernštejně. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Attila Racek

Oblíbenou akci každý rok navštíví asi devět tisíc lidí. „Nejvíce jich přijede o víkendu, kdy jezdí z Brna parní vlak do Nedvědice. Slavnosti však pokračují i v pondělí a oba sváteční dny," upozornila organizátorka Eva Škrabalová. Denně na hrad přijdou asi dva tisíce lidí. Letos bude z vesnice na hrad vozit návštěvníky elektrický vlak.

Slavnosti na Pernštejně
Kdy: sobota až středa
Kde: hrad Pernštejn
Za kolik: 150 korun, 85 korun

Kromě turnaje rytířů na koních láká lidi také scénický šerm nebo možnost vyzkoušet si lukostřelbu nebo hod sekerou. „Rytíři vždy museli zvládnout určité disciplíny, než mohli jít na turnaj s kopími. Tyto disciplíny si mohou zkusit děti na slavnostech. Patří k nim i zkouška rovnováhy," vysvětlila Škrabalová.

Na letošní ročník míří například Brňan Jan Novotný. „Byl jsem na Pernštejně už loni a líbilo se mi to. Letos jedu i s partou kamarádů. Chceme si zašermovat a trochu se pobavit," řekl mladík.

Těší se třeba na sokolníka. „Obdivuji, jak umí pracovat s dravci. Jsou to úžasná zvířata," dodal Novotný.

Velkopavlovické meruňkobraní
Sobota, od 10 hodin

Třetí ročník Velkopavlovického meruňkobraní slibuje návštěvníkům opět klasické pochutiny a také speciality z meruněk. „Ochutnají smažené meruňky, meruňkové knedlíky, přesňáky a dokonce i guláš," uvedla Karolína Bártová z Turistického informačního centra Velké Pavlovice. Akci doplní například soutěž v pojídání meruněk, dílny pro děti či jarmark.

Kde: Velké Pavlovice na Břeclavsku, Ekocentrum Trkmanka

Za kolik: 50 korun

Noc v dinoparku
Pátek, od 18.00

Pozorovat nasvícené ještěry nebo noční oblohu hvězdářským dalekohledem můžou v noci z pátku na sobotu rodiče s dětmi, kteří se vydají do vyškovského dinoparku. Vedení zoo, které je správcem, pro ně připravilo novinku přespání mezi dinosaury ve vlastním stanu. „V provozu bude i dinobike a pro zpestření vystoupí country a metalová kapela. Do areálu se účastníci dostanou jako obvykle dinovláčkem ze zooparku. Odjezd z dinoparku bude pro ty, kteří v něm nebudou chtít strávit celou noc, o půlnoci. Pro ostatní v sobotu v osm ráno," sdělil pracovník zoo Pavel Klvač. Vstupenky budou k dostání v pátek od půl šesté večer na pokladně zoo. Předem je není možné rezervovat.

Kde: Dinopark Vyškov

Za kolik: dospělí 100 Kč, děti 70 Kč, po předložení vysvědčení s vyznamenáním u pokladny vstup zdarma

Velká letecká show
Sobota, od 9 hodin

Bývalý bojový pilot Martin Šonka či rakouský letecký akrobat a vítěz seriálu mistrovství světa Red Bull Air Race z roku 2008 Hannes Arch budou hlavními lákadly Velké letecké show, která se v sobotu uskuteční v areálu nákupního a zábavního centra Excalibur City na Hatích nedaleko Znojma. „Nebudou chybět kolotoče, skákací hrad či modely letadel," uvedla za organizátory Ilona Burneková. Přítomen bude i mistr v akrobacii s RC modely Jakub Nečesánek.

Kde: Excalibur City, Chvalovice-Hatě

Za kolik: 150 Kč, pro děti zdarma

Léto v Rasticově městě Morava
Pátek až úterý 1.–5. července

Na ukázky středověkých bojových taktik se mohou o víkendu těšit návštěvníci Slovanského hradiště v Mikulčicích. Program slibuje mimo jiné přednášky, výstavu fotografií Mikulčická pouť, sobotní slavnost slunovratu se zábavou do ranních hodin a dílny pro nejmenší. V úterý program uzavře Cyrilometodějská pouť na Podluží.

Kde: Slovanské hradiště v Mikulčicích

Za kolik: Podle programové nabídky: zdarma, 60 korun, snížené 40 korun

Svátek bláznů
Pátek, od 18 hodin, sobota od 14 hodin

Multikulturní festival ve Veselí nad Moravou představí alternativní produkci z různých uměleckých odvětví. V pátek vystoupí například britský James Harris či strážnická folková kapela Nic víc. Pro děti pořadatelé přichystali tvůrčí dílny a lekce žonglování. Festival vyvrcholí sobotním koncertem české undergroundové kapely MIDI LIDI.

Kde: Zámecký park, Veselí nad Moravou

Za kolik: jeden den 200 korun, oba dny 300 korun

Výstava lilií v Rajhradě
Sobota až středa

9.00–17.00

Brněnští zahrádkáři spolu s rajhradským opatstvím pořádají tradiční Výstavu lilií. „Ačkoli ve volné přírodě v České republice najdete jen dva druhy těchto krásných rostlin, zahrádkáři jich pěstují více než 120 druhů," lákají organizátoři. Mezi vystavovateli však nejsou pouze brněnští pěstitelé, ale třeba také z Vojkovic a dalších obcí na Brněnsku.

Kde: Rajhrad, opatství

Za kolik: zdarma

Další tipy z Blanenska

MORAVA PARK FEST

Kdy: sobota, od 12 hodin

Kde: Blansko, zámecký park

Za kolik: na místě 590 Kč, děti do 12 let zdarma Největší tahák: vystoupení Mandrage, Marka Ztraceného, skupiny Olympic, Mňágy a Žďorp, Dary Rolins

MĚSTSKÉ PIVNÍ SLAVNOSTI

Kdy: sobota, od 15 hodin

Kde: Olešnice, zahrada kulturního domu

Za kolik: 20 Kč

Největší tahák: hudba, soutěže pro dospělé, program pro děti, dílničky, různé druhy piva i široká nabídka jídel

Další tipy z Brna a Brněnska

Sobota jako z cukru na kovárně v Těšanech

Kdy: sobota, 9.00–17.00

Kde: kovárna Těšany

Za kolik: 50 korun, snížené vstupné: 25 korun, rodinné vstupné 40 korun Největší tahák: Akce pro rodiny láká na soutěže, kuchařské dílny.

9. Velký pivní festival malých pivovarů

Kdy: sobota, 13.00

Kde: kasárna Oslavany

Za kolik: 75 korun, večer 90 korun dospělý

Největší tahák: Ochutnávky 50 druhů piv z 12 malých pivovarů, pivní soutěže a hudební program.

Další tipy z Břeclavska

OTEVŘENÉ SKLEPY

Kdy: sobota, od 11 hodin

Kde: Vinařsko-turistický areál, Přítluky

Za kolik: 350 korun Největší tahák: prohlídka sklepů, ochutnávka vín, zpěv mužáků, vystoupení dětského folklorního souboru a cimbálová muzika

KYTAROVÝ FESTIVAL

Kdy: neděle, od 20.20 hodin

Kde: zámek, Mikulov

Za kolik: 150 korun

Největší tahák: vystoupí bratři Sérgio a Odair Assadové z Brazílie, jejich repertoár tvoří původní skladby i vlastní úpravy lidových písní

Další tipy z Hodonínska

VI. SOUTĚŽNÍ FESTIVAL FOLKLORNÍCH SOUBORŮ

Kdy: od pátku do neděle

Kde: Dambořice

Za kolik: permanentka 200 korun, jednodenní 160 korun Největší tahák: pořad Den a noc, na němž se představí devět souborů s tématicky zpracovaným pásmem

DEN OTEVŘENÝCH SKLEPŮ

Kdy: sobota, od 12 do 18 hodin

Kde: Terezín, areál vinných sklepů

Za kolik: 500 korun

Největší tahák: kvalitní vína, vystoupí Mužský pěvecký sbor z Krumvíře a Cimbálová muzika Rubáš z Buchlovic

Další tipy z Vyškovska

MOPED RALLYE

Kdy: sobota

Kde: Rychtářov a okolí

Za kolik: startovné 200 Kč Největší tahák: slavnostní zahájení ve 12.00, předtím od 9.30 do 10.15 možnost rozpravy s jezdci, start první etapy ve 12.40, od 20.00 letní noc

CYRILOMETODĚJSKÉ HODY

Kdy: od pátku do neděle

Kde: Rašovice

Za kolik: zdarma

Největší tahák: v pátek od 19.00 stavění máje, taneční zábava v sobotu od 20.00, průvod krojovaných obcí v neděli od 13.00 za doprovodu Šardičanky

Další tipy ze Znojemska

SETKÁNÍ HISTORICKÝCH VOZIDEL

Kdy: sobota, od 10.00

Kde: nádvoří Starého zámku, Jevišovice

Za kolik: zdarma Největší tahák: dorazí řada historických automobilů, po poledni pak vyjedou na společnou vyjížďku

OVČÁCKÉ SLAVNOSTI

Kdy: sobota, od 11.00

Kde: Výrovice, u kulturního domu

Za kolik: zdarma

Největší tahák: lidé uvidí ukázky stříhání ovcí, spřádání vlny či práci s ovčáckým psem

Jaké bude počasí
V sobotu bude skoro jasno až polojasno, během dne pak od západu přibude oblačnost a postupně se objeví na většině území přeháňky, místy bouřky. Nejnižší noční teploty 17 až 14 °C, nejvyšší denní 27 až 31 °C. Povane mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 6 m/s. V neděli bude zataženo až oblačno, zpočátku místy déšť. Během odpoledne jen ojediněle přeháňky a večer od západu další ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C, nejvyšší denní 19 až 23 °C. Zdroj: www.chmi.cz

Autor: Redakce

1.7.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Déšť. Ilustrační foto.

Pršet bude dál. Počasí se zlepší až o víkendu

Ilustrační foto

Sebevrah skočil z mostu na D1. Náraz přežil, je ale těžce zraněný

Naše práce lidi hřeje, zní z výrobny kotlů. Ročně jich zhotoví 15 tisíc

Rapotice /ZA ZAVŘENÝMI DVEŘMI/ – Všechno, co děláme, hřeje. Výstižné motto používá společnost Thermona v Rapoticích, které patří další díl seriálu Deníku Rovnost Za zavřenými dveřmi.

Šnečí tempo budování dálnic? Hlavně kvůli zpožděnému územnímu plánu, tvrdí

Jižní Morava – Hlavní příčinou současných průtahů při přípravě stavby nových dálnic a silnic první třídy v Jihomoravském kraji je zrušení schválených zásad územního rozvoje před téměř pěti lety. Shodují se na tom zástupci Ředitelství silnic a dálnic i poslanec a místopředseda sněmovního podvýboru pro dopravu Jaroslav Klaška.

Konec červených v noci na semaforech? Rozhodne analýza. Jedou kvůli bezpečnosti

Brno /ANKETA/ - Část řidičů i brněnských politiků chce prověřit celonoční provoz křižovatek řízených semafory. V Brně jich je čtyřiadvacet a zpomalují provoz. Semafory se nevypínají kvůli bezpečnosti.

Historické bitvy: možná beze zbraní. Kvůli nové směrnici Evropské unie

Jižní Morava - Místo divácky atraktivních rekonstrukcí slavných bitev pouze hudba z reproduktorů a pokládání květin na hromadný hrob. Takový scénář podle mnohých nadšenců vojenské historie hrozí tradičním živým připomínkám historických událostí. Může za to nová směrnice Evropské unie, která zakazuje používat některé typy historických zbraní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies