Podle autorky výstavy a odbornice na mince z Moravského zemského muzea v Brně Dagmar Grossmannové je Boskovický poklad výjimečný svým rozsahem a pestrostí. „Vystaveno bude 2 270 stříbrných mincí drobné a střední hodnoty. Jsou mezi nimi i dvě měděná falza. Peníze se falšovaly odjakživa," řekla Grossmannová.

Podle ní se jedná o mince ražené v celé Evropě. „Pocházejí z českých zemí, rakouských, jsou tam mince nizozemské, polské či uherské," vyjmenovala numismatička.

Kdo si poklad u Boskovic před dávnými časy schoval, už nejspíš nikdo nezjistí. „Určitě to byl bohatý člověk, možná obchodník nebo měšťan. A určitě si peníze ukryl před vojáky, kteří za třicetileté války vše rabovali," nastínila Grossmannová.

Návštěvníci výstavy neuvidí celý původní poklad, ale pouze tu část, kterou se podařilo vypátrat policistům. Džbán s mincemi totiž před necelými pěti lety našel pomocí detektoru kovů u Boskovic muž, který objev zatajil a mince prodal překupníkovi. Ten je rozprodal po částech sběratelům.

Součástí výstavy budou rovněž tři přednášky. Devatenáctého února o samotném pokladu popovídá Dagmar Grossmannová, přednášky šestadvacátého února a pátého března budou věnované hlavně problematice nálezů. „Chceme, aby se lidé dozvěděli více o tom, jak s nálezy zacházet, koho informovat a podobně," řekla archeoložka Muzea Boskovicka Zuzana Jarůšková.

Zájemci si na výstavě mohou koupit také katalog, který přibližuje vybrané mince. Výstava potrvá do šestadvacátého dub­na.