Související články v pravém sloupci

Fotbalový klub totiž od počátku odmítal zaplatit požadovanou částku proto, že není vlastníkem stadionu. „Klub nám výzvu k k úhradě vzniklých nákladů vrátil zpět, že je nepříslušný. Požádali jsme proto o rozbor ministerstvo vnitra a odbor bezpečnostní politiky dal fotbalistům za pravdu,“ vysvětlil náměstek ředitele krajské policejní správy Jaroslav Vaněk.

Podle zákona je totiž za pořádek na stadionu zodpovědný jeho vlastník a policie má zasáhnout až v případě, že se situace vymkne kontrole.

Vlastníkem stadionu není fotbalový klub, ale stát a město Brno. „Chceme, aby se změnil zákon a za dění na stadionu zodpovídal provozovatel. Vlastník stadionu nemá ve většině případů s organizací zápasů nic společného,“ dodal Vaněk.

Stanovisko ministerstva vnitra představitele klubu potěšilo. „Potvrdilo se to, co jsme říkali od začátku. Pro bezpečnost na stadionu jsme udělali maximum, vynaložili jsme na to veškeré síly. Ty už potom bohužel nestačily, tak jsme zavolali policii, která byla padesát metrů daleko,“ uvedl předseda představenstva 1. FC Brno Karel Jarůšek.

Policejní právníci se nyní zabývají tím, po kom bude policie náklady za zásah vymáhat. „Není logické, abychom náklady fakturovali státu,“ podotkl Vaněk.

Únorová zápas mezi 1. FC Brno a FC Baníkem Ostrava považovala policie za rizikový a chování fanoušků si jejich zásah vynutilo. Rozvášněný dav se totiž dostal před zápasem přes zábrany na stadion a zahnal pořadatele na útěk. Po zásahu policie začalo utkání s takřka půlhodinovým zpožděním.

„Už teď mohu říct, že v Brně pořadatelé situaci na stadionu nezvládli,“ tvrdil po zápase tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. Vedení brněnského klubu se bránilo, že situaci nepodcenili. „Klub udělal maximum, aby zajistil bezpečnost. Jako selhání pořadatelů to nevnímám,“ uvedl po zápase generální sekretář 1. FC Brno Radek Bělák.