Lidé mohou do konce července odevzdávat neregistrované zbraně na kterékoliv policejní stanici. Někteří najdou zbraň po předcích nebo ji zdědí a přitom často sami nemají zbrojní pas. To je však trestné, stejně jako vlastnictví zakázaných zbraní. Mezi ně patří například různé typy samopalů.

„Policie vystaví potvrzení o odevzdání zbraně. Pak přezkoumá, jestli se nejedná o zbraň, se kterou byl spáchán neobjasněný trestný čin. Policie také prověří, zda se nejedná o zbraň ztracenou nebo ukradenou,“ řekla brněnská policejní mluvčí Petra Vedrová. Pokud je zbraň v pořádku, vrátí ji policisté majiteli. Někdy se lidé rozhodnou že si udělají zbrojní pas, ale ve většině případů se jí vzdají ve prospěch státu.

Amnestie končí jednatřicátého července, ale policisté se shodují, že má letos mimořádný úspěch. Lidé v Jihomoravském kraji dosud odevzdali více než tisíc zbraní. „Je to skoro o tři stovky zbraní více, než tomu bylo při předchozí akci v roce 2003. Mezi odevzdanými zbraněmi se našlo i několik kuriozit, například kulomet ruský kulomet Maxim z první světové války nebo německá útočná puška,“ dodala Vedrová.