VYBERTE SI REGION

Do kauzy Pavelka zasáhl státní zástupce Zeman. Podal dovolání

Znojmo, Brno – Případ tří znojemských policistů Mojmíra Pavelky, Petra Pokorného a Jiřího Hradeckého nekončí. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman totiž podal dovolání k Nejvyššímu soudu v neprospěch všech tří policistů. Ti byli souzeni pro trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, když poslední soud ve Zlíně je zprostil obžaloby v plném rozsahu.

6.8.2013
SDÍLEJ:

Policejní důstojník Mojmír PavelkaFoto: Archiv

Informaci Znojemskému deníku Rovnost potvrdila tisková mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová. „Nejvyšší státní zástupce podal již dvacátého května tohoto roku dovolání k Nejvyššímu soudu v neprospěch obviněných policistů a navrhuje, aby Nejvyšší soud České republiky v neveřejném zasedání zrušil usnesení Krajského soudu ze dne devatenáctého března tohoto roku a rozsudek Okresního soudu ve Zlíně ze dne 31.10.2012 a přikázal věc Okresnímu soudu ve Zlíně, aby ji v potřebném rozsahu znovu projednal a rozhodl," sdělila Deníku Markusová.

Právní zástupce policistů Pavelky a Pokorného s dovoláním počítal. „Nejvyšší státní zastupitelství dává dovolání ve všech podobných případech, je to normální postup. S neveřejným zasedáním jsme nesouhlasili, proto očekáváme, že soud nařídí ústní řízení. Vzhledem k tomu, že soud rozhodl zákonným, vyčerpávajícím způsobem stejně jako v jiných srovnatelných případech, očekáváme v této věci zamítnutí dovolání," řekl Radek Ondruš.

O existenci dovolání ví také přímý nadřízený trojice policistů, krajský policejní ředitel Leoš Tržil. Deníku to potvrdil prostřednictvím mluvčí Petry Vedrové. „Ano, ředitel Tržil o dovolání skutečně ví," sdělila Vedrová.

Jak Tržil na dovolání nejvyššího státního zástupce reaguje, se redakci nepodařilo zjistit. „K tomu se vyjadřovat nebude, jedná se o zákonné oprávnění nejvyššího státního zástupce," konstatovala mluvčí.

Podle vedení policie v kraji zatím zůstávají všichni policisté na svých postech. Přesněji řečeno Pavelka na pozici vedoucího územního odboru ve Znojmě, což je nejvyšší policejní post v okrese a Pokorný v Brně, kde je na služební cestě. „V tuto chvíli totiž existuje pouze jeden pravomocný rozsudek soudu a tím se musíme řídit. Obžalované policisty soud viny zprostil, rozhodnutí nabylo právní moci a policisté se tak v souladu se zákonem o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů vrátili na své původní pozice. Jen nadporučík Pokorný je v současné době na studijním pobytu na Odboru služby pořádkové policie na Krajském ředitelství policie Jihomoravského kraje. Datum ukončení studijního pobytu zatím stanoveno nebylo," přiblížila Vedrová.

Redakce také zjišťovala, zda existuje nějaký konkrétní výstup z otevřeného dopisu. Ten před časem podepsala většina policistů na Znojemsku. V dopise, zaslaném krajskému řediteli policisté kromě jiného uvedli, že návrat okresního šéfa Mojmíra Pavelky a vedoucího znojemského obvodního oddělení Petra Pokorného do jejich kanceláří vnímají jako netaktický a nemorální krok. „V zájmu zklidnění rozbouřené atmosféry mezi policisty na Znojemsku by bylo dobré, kdyby oba přešli na jiné pracovní místo," napsali mimo jiné v dopise.

„Ředitel Tržil dopis osobně projednával se zástupci jeho autorů i s policejními odbory. Považuje jej však za záležitost vnitřní komunikace a z tohoto důvodu se k němu dále vyjadřovat nebude," naznačila policejní mluvčí.

Trojlístek policistů se ocitl u soudu pro podezření, že měl zachraňovat řidičský průkaz bývalé manželce exstarosty Petra Nezvedy. Soud jej nakonec zprostil viny v plném rozsahu.

Autor: Dalibor Krutiš

6.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Volné místo? V parkovacím domě v Panenské ulici na něj upozorní čidlo

Brno /FOTOGALERIE/ - Správce stavby stojí pod čidlem na parkovacím místě a snaží se předstírat, že je auto. Po chvíli marného čekání natáhne ruku s mobilem, aby jeho přítomnost čidla konečně zaznamenala. Zelené světélko zčervená. Krátká demonstrace ukazuje, jak fungují světelná čidla v novém parkovacím domě Dominipark v centru Brna, který od úterý lidé mohou využívat.

Prodloužení studia: až o 21 tisíc korun dražší

Brno - Kdo si chce prodloužit studium na vysoké škole, pravděpodobně si připlatí. Vedení Masarykovy univerzity zvažuje změny v poplatcích za prodloužení studia.

Cejl a okolí bez předsudků? Přispět má Brnox

Brno - Ulice Cejl a její okolí jsou v Brně známé jako oblast, jíž se mnoho lidí vyhýbá. Reputaci sociálně vyloučené lokality si vysloužily hlavně v devadesátých letech minulého století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies