Ústavní soud zdůvodnil vrácení tím, že soud prvního stupně nepoužil všechny páky k tomu, aby ženu našel. „Stěžovatelka porušila předpisy a jela načerno, jenže se nepodařilo jí doručit platební rozkaz, protože bydlela na úplně jiné adrese. Městský soud jí proto určil opatrovnici, která ji měla před soudem zastupovat. Tím si jednak ulehčil práci, protože nevyvinul dostatečné úsilí, aby ženu našel, a za druhé opatrovatelka, kterou určil, je zaměstnankyně soudu, což je v rozporu s určenou funkcí,“ uvedl mluvčí Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

Ústavní soud proto po zvážení těchto připomínek vrátil celý případ zpět k městskému soudu v Brně. Tentokrát se bude soudního řízení účastnit i dlužnice. Celý případ navíc není ojedinělý, stejně rozhodl Ústavní soud i v totožném problému muže z Ostravska.

Dopravní podnik města Brna postupuje dluhy od roku 2005 externím firmám. „Máme jich několik, dlužníků je totiž dost. Buď lidé zaplatí na místě nebo do pěti dnů, pak je to za sedm set korun, při platbě do měsíce je přirážka k jízdnému tisícikoruna. Pokud nezaplatí, může se jim částka zvýšit několikanásobně. Každý, kdo dostane pokutu, ale dostane zároveň i poučení o tom, kdy a jak platit. Pokud to nedodrží, vystavuje se nepříjemnostem sám,“ upozornila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.