VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Toflova gangu: Svědci říkají nesmysly, tvrdí Setvák

Brno /SLEDOVALI JSME ONLINE/ – Třetí den hlavního líčení s takzvaným Toflovým gangem začal dnes v devět hodin v budově Krajského soudu v Brně. Před trestním senátem vedeným předsedou Milošem Žďárským usedlo do lavic už jen dvanáct obžalovaných. Eduard Slanina totiž v úterý soud požádal, aby jednal v jeho nepřítomnosti. Státní zástupce Martin Brzobohatý jeho i dalších dvanáct mužů viní například z účasti na organizované zločinecké skupině, vydírání, braní úplatků nebo zneužití pravomoci úřední osoby.

17.10.2012 0
SDÍLEJ:

Členové Toflova gangu u soudu v Brně - Rudolf Setvák.Foto: DENÍK/Attila Racek

V pondělí si senát vyslechl obžalobu. Její přednes trval státnímu zástupci zhruba hodinu a půl. Další čtyři hodiny pak vypovídal údajný šéf gangu Miloš Almásy. Existenci zločinecké skupiny popřel. „Většinu údajných kompliců jsem vůbec neznal. Některé jsem u soudu viděl úplně poprvé," poznamenal.

Podobně jako on v úterý vypovídali také Slanina a Petr Křipský. Oba existenci gangu zpochybnili. „Nerozumím konstrukci žalobce, že existovala třináctičlenná organizovaná zločinecká skupina. Předpokládal bych totiž, že v tom případě musí být naplněna alespoň ta elementární skutečnost, že se lidé mezi sebou znají. Jenže někteří jsme se vůbec neviděli ani o sobě neslyšeli. Natož, aby byla přesná organizační struktura a dělba práce," podotkl Slanina.

CELÉ TÉMA O TOFLOVĚ GANGU NAJDETE ZDE

ONLINE REPORTÁŽ ZE SOUDU S TAKZVANÝM TOFLOVÝM GANGEM

ONLINE UKONČEN

14:58 - Po Petrově výpovědi předseda senátu líčení odročil na čtvrtek. Vypovídat by měli zbylí obžalovaní.

14:43 - Petrova výpověď se zamotává. Nejprve tvrdil, že ho policisté nutili, aby usvědčil spoluobžalované. Na otázku předsedy senátu pak řekl, že ke křivé výpovědi ho nenutili. Po otázce jednoho ze spoluobžalovaných tvrdil něco jiného. Předseda senátu Žďárský se proto Petra zeptal znovu, zda ho policisté tlačili ke křivé výpovědi. Tentokrát to Petr připustil. „Myslím, že by se to tak dalo nazvat," podotkl obžalovaný. Později na otázku jednoho z obhájců prohlásil, že šlo hlavně o návodné otázky.

14:37 - Na informaci, že na Petra vyšetřovatelé tlačili, reagoval po ukončení spontánní části jeho výpovědi státní zástupce Brzobohatý. „Oznámil jste to někde?" ptal se obžalovaného. Ten přiznal, že ne. „Byl jsem pak už zavřený. Navíc jsem měl strach. Vám jsem to ale při výslechu říkal," odpověděl Petr.

14:26 - Stejně jako někteří obžalovaní před ním, také Petr mluví o nátlaku policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. „Byl za mnou jeden z vyšetřovatelů a tlačil na mě, abych v tomto případě svědčil. Ať prý řeknu, že jsem s Almásym vydíral jednoho muže. Že jsem ho bodl a Almásy mu mířil pistolí na hlavu. Jinak mě prý obviní z vraždy Tofla. Odmítl jsem to. Krátce poté mě zatkli kvůli údajné účasti v gangu," řekl obžalovaný.

14:18 - Také Petr obžalobu odmítl. „Jediný, koho ze spoluobžalovaných znám, je Almásy. Byli jsme kamarádi. Jinak jsem znal jen Tofla a ze spoluobžalovaných nikoho. Podle obžaloby jsem měl s Almásym, s Toflem a s Polákem vydírat jednoho ze svědků. Je to nesmysl. Byl jsem naopak kamarád toho člověka. Když pak byl na útěku, tak se schovával u mě. Copak by to dělal někdo, koho jsem měl vydírat?" divil se Petr.

Takzvaný Toflův gang před brněnským soudem (na snímku Radoslav Petr).

14:14 - Výpověď Mokrého je u konce. U svědeckého pultíku ho střídá další obviněný – bývalý podnikatel Radek Petr.

14:09 - Kromě krytí údajných členů gangu obžaloba Mokrého viní, že si najal Luďkra Hrubého na to, aby zmlátil Setváka. „Je to nesmysl. Kategoricky to popírám. Jeho výpověď je nesmysl," prohlásil.

13:58 - Také Mokrý vinu popřel. „Asi polovinu obžalovaných vůbec neznám. Další znám z doby, kdy jsem působil u inspekce. Nijak jsem se s nimi ale nestýkal. Naprosto vylučuji, že jsem někdy ovlivňoval činnost svých podřízených, kteří šetřili nějaké spisy. Nedával jsem jim pokyny, aby neprováděli nějaké úkony nebo vedli tendenční šetření," uvedl Mokrý.

13:49 - Setvákova výpověď skončila. Jako další měl předstoupit před senát Milan Vítek. Protože ale krátce před začátkem procesu změnil právníka, a ten nemá ještě spis nastudovaný, soud jeho výslech odložil. Místo něho vypovídá Setvákův předchůdce v čele brněnské policejní inspekce Lubomír Mokrý.

13:45 - Advokát Josef Bartončík, který zastupuje Romana Procházku, se Setváka zeptal na jeho zkušenosti se spoluprací s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Stejný útvar vyšetřoval i tuto kauzu. „Zkušenosti s touto spoluprací nebyly dobré. Členové útvaru zatajovali informace, které se nehodily. Informace, které dodali, byly plytké. Říkali nám třeba o věcech, které jsme už věděli. Nepovažoval jsem spolupráci s nimi za vhodnou," uvedl Setvák.

Členové Toflova gangu u soudu v Brně - Rudolf Setvák.13:31 - Setvák znovu popřel, že by se stýkal s Almásym. „Je nesmysl, že jsem s ním byl na schůzce v hotelu Voroněž, jak tvrdí jeden ze svědků. V tom hotelu jsem nikdy nebyl, natož pak s Almásym," podotkl.

13:17 - Po otázce své advokátky Běly Sedláčkové Setvák hovořil o svém vztahu k Toflovi. „Když jsem pracoval na inspekci, byli jsme občas v kontaktu. Když jsem si potřeboval ověřit nějaké informace nebo jsem něco nemohl zjistit jinak, obrátil jsem se na něho. Většinou to ale nebyly nijak zásadní informace a časem jsem ho kvůli tomu přestal kontaktovat. Nikdy u mě přitom nebyl evidovaný jako informátor. Nabídl jsem mu to, ale nechtěl," poznamenal obžalovaný.

13:08 - Po polední přestávce líčení pokračuje. Před senát se opět postavil Rudolf Setvák. Chce doplnit výpověď a poté ho čekají otázky senátu, státního zástupce, obhájců a spoluobžalovaných.

11:38 - Setvák naznačil, že za jeho obviněním a za celou kauzou může stát tehdejší vedení inspekce. „Bylo výběrové řízení na nového šéfa policejní inspekce, kam jsem se přihlásil. Když jsem si nechal udělat služební hodnocení, volal mému nadřízenému dočasně pověřený šéf policejní inspekce Dušan Brunclík. Prý na nadřízeného řval, co si to dovoluji. Neměli jsme se rádi od doby, kdy jsem zjistil, že se stýká se zájmovými lidmi a ohlásil to nadřízenému. Po čase mi přišlo vyrozumění, že jsem u konkurzu neuspěl. Poté jsem dostal nabídku jít k útvaru kontroly. Podle informací z inspekce tam v té době zavládla panika. To jsou důvody, proč najednou začala taková ofenziva, zatýkání a mediální masáž. Byl jsem dva měsíce denně v televizních novinách, kde po mně pojmenovali gang," poznamenal Setvák. Byla to jedna z posledních věcí, které řekl ve spontánní části výpovědi před soudem, která skončila krátce před polednem. Předseda senátu Miloš Žďárský poté líčení do jedné hodiny přerušil.

11:20 - Setvák vypovídá už skoro hodinu. Zpochybnil mimo jiné věrohodnost svědka, který řekl, že právě on se mohl podílet na úniku informací o vyšetřování Miloše Almásyho. „Svědek tvrdil, že ho Almásy vydírá. Protože jsme potřebovali důkaz, navrhl jsem mu, že uděláme fingovaný převod peněz. Tedy že mu dáme značené a zadokumentované policejní peníze a nahrávací zařízení. On si měl domluvit schůzku s Almásym. Bavit se s ním o tom vydírání a pak mu peníze dát. Jakmile by Almásy peníze měl, policisté v civilu by ho zadrželi. Svědek to ale odmítl. Navíc tvrdí, že jsem se měl odklonit od svého kolegy, naklonit se k němu a říct mu, že když nám půjde na ruku, nechám ho dělat dál trestnou činnost. Myslím si, že nejsem mentálně retardovaný, abych mu něco takového řekl," poznamenal obžalovaný. Upozornil také, že svědek sice tvrdí, že informace o vyšetřování unikly od inspekce, na druhou stranu však přiznává, že Almásymu o tom řekl sám.

Struktura takzvaného Toflova gangu podle obžaloby.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

11:06 - Setvák pokračuje v kritice vyšetřovatelů. „Mé trestní stíhání zahájili na základě jedné věty. Měl ji říct jeden svědek v úředním záznamu z 19. července 2011. Stojí v něm: „Domnívám se, že jeho oznámení uniklo ze strany Setváka." To stačilo k tomu, abych byl obviněn a vzat do vazby. K tomuto úřednímu záznamu vyšetřovatelé dokonce vypracovali analýzu. Zajímavé je, že byla hotová o měsíc dřív, než úřední záznam vůbec měli. Analýza je totiž už z června," upozornil.

10:53 - Podle Setváka nepředložil žalobce žádné důkazy o jeho vině. „Vyšetřoval to Útvar pro vyšetřování organizovaného zločinu, policejní inspekce, tedy elitní útvary. Dá se čekat, že na mě nasadily odposlechy. Kde jsou jejich výsledky? Kde jsou svodky ze sledování? Kde jsou doklady o mém styku se závadovými lidmi? Proč nejsou ve spisu výpisy z mých mobilních telefonů,  ze kterých by bylo patrné, s kým jsem si volal? Navíc jsou povolené testy spolehlivosti, kdy jsou nasazení různí agenti-provokatéři. Proč je na mně nikdo neudělal? Proč nebyl vyslechnutý žádný státní zástupce? Oni přeci zahajovali trestní stíhání policistů. Proč nebyl vyslechnutý žádný zpracovatel spisu? Zřejmě proto, že by vyšetřovatelům neřekl to, co by se jim hodilo," prohlásil Setvák.

10:38 - Na rozdíl od přípravného řízení nyní Setvák vypovídá. Také on popřel existenci gangu a tedy i členství v něm. Prohlásil, že žádný spis neovlivňoval. „Státní zástupce tvrdí, že jsem měl podněty na stíhání policistů a spisy zakládat. Nikde ale není vysvětlené jak, natož aby byl nějaký důkaz. Přitom je to nesmysl. Jsem obžalovaný, protože jsem byl vedoucí, sám jsem totiž spisy nezpracovával. Až na několik výjimek. A to jsem nikdy nedělal sám, ale vždy se svým zástupcem. Vždy přitom na vedení spisu dohlížel státní zástupce. A naprostou většinu spisů jsem přiděloval zpracovatelům. S jejich výslechem se ale státní zástupce neobtěžoval," podotkl obžalovaný.

Členové Toflova gangu u soudu v Brně - Rudolf Setvák.

10:26 - Polákova výpověď je u konce a na řadu přichází Rudolf Setvák. Na rozdíl od předchozích dnů dnes svědci vypovídají stručněji. Zatímco v pondělí a v úterý tři obžalovaní vypovídali dohromady zhruba deset hodin, dnes lidé v soudní síní za necelou hodinu a půl slyšeli výpovědi už dvou obžalovaných.

10:08 - Podle Poláka měl jeden ze svědků, kterého obžalovaní nejvíc zpochybňují, napojení i na politiku. „A to nejen na brněnskou, ale i na celostátní. V letech 2004 až 2006 se chlubil i tím, že je v kontaktu s některým ministrem," uvedl obžalovaný. Konkrétní jména ale uvádět nechtěl. „Už tak mám dost problémů," prohlásil.

10:03 - Podle státního zástupce Brzobohatého Polák dřív vypovídal trochu jinak. Chce proto nechat číst dřívější Polákovu výpověď. Protože je výpověď rozsáhlá a část z toho už Polák uvedl, předseda senátu se s žalobcem dohodl, že zatím stačí, když státní zástupce položí další otázky, kterými Polákovu výpověď upřesní.

9:43 - Polák popřel, že jednomu ze svědků vyhrožoval pistolí a že mu s dalšími spoluobžalovanými hrozil únosem dětí. „Nechápu to. Tvrdí, že jsme mu vyhrožovali smrtí a únosem dětí, a přitom v té době jel klidně s milenkou do Afriky lovit lvy. Tomu nerozumím," podotkl Polák.

Členové Toflova gangu u soudu v Brně - Eduard Polák.

9:35 - U soudu zazněla slovenština. Vypovídat začal Slovák Eduard Polák. Také on účast v gangu popřel. "Znal jsem jen Almásyho," uvedl.

9:23 - Také Olah účast v údajném gangu popřel. "Nikoho ze skupiny neznám, jen Almásyho jsem viděl dvakrát v životě," prohlásil Olah.

9:15 - Původně měl dnes jako první vypovídat Rudolf Setvák. Advokát Zdeňka Olaha Zbyněk Vančura ale požádal, aby jako první mohl vypovídat jeho klient. Kvůli zdravotním problémům. Olah je totiž diabetik, prodělal tři mrtvice a má další zdravotní problémy.

9:10 - Deset minut po deváté hodině začíná třetí den hlavního líčení v kauze takzvaného Toflova gangu. Před soud tentokrát předstoupilo jen dvanáct obžalovaných. Nepřišel Eduard Slanina, který soud včera požádal, aby soud jednal v jeho nepřítomnosti.

Autor: Jan Němec

17.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 0
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
3

První burčák je v prodeji. Jak poznat ten pravý? Zákazník nemá šanci, říká vinař

Učí roboty sbírat plechovky a zachraňovat plyšáky. V budoucnu by tyto chytré stroje mohly najít uplatnění i v průmyslu.
20

Robot zatím zachraňuje plyšáky. V budoucnu může najít uplatnění i v průmyslu

Šafářová se stane světovou jedničkou ve čtyřhře

Cincinnati, Brno – Vystoupá až na trůn. Brněnská rodačka Lucie Šafářová se stane poprvé světovou jedničkou ve čtyřhře. Žezlo převezme po kamarádce a spoluhráčce z deblového páru zraněné Američance Bethanie Mattekové-Sandsové.

AKTUALIZOVÁNO

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Olbramkostel /FOTOGALERIE/ – Málo frekventovaný železniční přejezd u stanice Olbramkostel na Znojemsku se stal v pátek svědkem nebývalé tragédie. Přímo na přejezdu se srazil osobní motorový vlak se Škodou Octavia. Srážka si vyžádala dva lidské životy. 

Expo představili stylově. Brňané se zapojí vlastními příběhy a fotkami

Brno /FOTOGALERIE/  – Výroční výstava v Brně bude. Přestože představitelé města stále nemají jisté, kdo by se na výroční výstavu ke sto letům od vzniku Československa složil, pokračují v plánování největší výstavní akce příštího roku. „Čekáme, zda nám přispějí vlády České a Slovenské republiky. Rozhodnutí může padnout čtvrtého září na jejich společném zasedání,“ řekl primátor Petr Vokřál.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení