VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Toflova gangu: u soudu vypovídala Michkova milenka

Brno /SLEDOVALI JSME ONLINE/ – Důležitá svědkyně, která potvrzuje výpověď hlavního svědka Petra Michka. Jeho zaměstnankyně, která leccos slyšela či viděla. Takové je podle obžaloby postavení Radky Grossové v případu takzvaného Toflova gangu, který měl dvanáct let vydírat moravské podnikatele. U středečního líčení v této kauze ale zazněly i další její přívlastky. Michkova milenka a daňová poradkyně, která dělá jednatelku jeho firmě.

4.4.2013
SDÍLEJ:

Členové Toflova gangu u soudu v Brně - Miloš Almásy.Foto: DENÍK/Attila Racek

Grossová u soudu popsala vztahy Michka s údajným šéfem gangu Milošem Almásym. „Poprvé ho v roce 2002 přivedl Michkův tichý společník v křižanovském lihovaru. Almásy tehdy pracoval u policie a měl pomoci vyřešit problémy, které v té době lihovar s policií měl. Zpočátku měli dobré vztahy. Po čase se to ale zhoršilo. Měla jsem pocit, že Almásy dělal na Michka nějaký nátlak. Michek o tom ale nechtěl moc mluvit," poznamenala svědkyně.

Podle ní chtěl Almásy od jejího zaměstnavatele peníze.  „Několikrát jsem nesla Michkovi do kanceláře obálku s penězi. Dala jsem mu ji a on ji pak předal Almásymu," řekla Grossová.

Dodala, že oba muži se rozešli ve zlém. Přesto si Michek později najal Almásyho jako právníka. Údajně na radu advokáta Petra Poledníka.

Obhajoba včera tvrzení svědkyně zpochybnila a naznačila, že je pod Michkovým vlivem. Grossová pro něj totiž přes deset let pracuje jako daňová poradkyně, je jednatelkou jeho firmy a Michkovou milenkou.

SLEDUJEME ONLINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ

13:52   Po vyjádření Křipského soud líčení přerušil do pátku. Pokračovat bude opět v devět hodin dopoledne.

13:42   Posledním svědkem, který dnes vypovídá je Jaroslav Baďura. V roce 2008 ho vyslýchal obžalovaný Petr Křipský. Podle svědka byl výslech poměrně dramatický. „Zavolal mě tam kvůli tomu, že mi žena, se kterou jsem podnikal, dlužila tři miliony korun. Ptal se mě na ten dluh. Po deseti nebo patnácti minutách ale omdlel a sesunul se na stůl. Honem jsem ho položil na zem. Protože nejevil známky života, vyběhl jsem na chodbu a volal jsem, ať zavolají sanitu. Jeho kolegové to udělali a mě odtud odvedli. Od té doby jsem Křipského neviděl," poznamenal Baďura.

13:29   Výslech další svědkyně Stanislavy Kotykové byl ještě kratší. Kotyková je kamarádka Šárky Opletalové, manželky zesnulého Františka Opletala. "Jednou z jejich obchodu viděla Vítka, který stál před výlohou. Udělalo se jí zle, vypadala vylekaně. Říkala něco ve smyslu, že už ji našel," řekla svědkyně. Zároveň upozornila, že Vítek nebyl jediný, kdo se po smrti Opletala objevil u jejich obchodu. „Jednou do něj přišel nějaký muž. Vyhrožoval Opletalové a dělal si nárok na jejich majetek. Proč to netuším," dodala. Na otázku, co to bylo za muže, uvedla jméno jednoho ze svědků v této kauze Petra Michka.

13:22   Výpověď Holíkové trvala zhruba deset minut. Poté se k ní vyjádřil Vítek. „Ten revanš jsem myslel jinak, asi jsem se tehdy špatně vyjádřil. Říkal jsem, že bych byl vděčný, kdyby se na to podívala. Nebylo to myšleno tak, že bych jí něco nabízel," uvedl Vítek.

13:18   Jako první vypovídala Holíková. Jako notářka vede dědické řízení po Františku Opletalovi, kam se se svými pohledávkami přihlásil i obžalovaný Milan Vítek. „Byly to pohledávky asi za osm a půl milionu korun. Vítek s nimi byl i u mě v kanceláři. Když odcházel, říkal, že když budou pohledávky uspokojeny, bude se mi revanšovat," uvedla svědkyně.

13:07   Senát zahájil odpolední část líčení. Předvolaní jsou ještě tři svědci – Jaroslav Baďura, Jana Holíková a Stanislava Kotyková. Všichni čekají před jednací síní.

10:32   Po Svobodově výslechu plánoval soud vyslechnout Markétu Almásyovou, manželku obžalovaného Miloše Almásyho. Žena ale vypovídat odmítla. Předseda senátu proto pouze přečetl její výpoveď, kterou udělal dřív na policii. Protože další svědci už na dopoledne předvolaní nejsou, senát líčení přerušil do jedné hodiny odpoledne.

10:14   Po Danielovi předstoupil před soud Bohumil Svoboda, otec dívky, kvůli jejíž sebevraždě měl Mokrý nechat zbít Göbela. „Po její smrti jsme se snažili zjistit, co se stalo. Měli jsme podezření, že za tím mohl stát někdo z lidí, se kterými se tehdy stýkala. Pokud se pamatuji, Göbel mezi těmi podezřelými nebyl," uvedl svědek.

10:02   Daniel svou výpovědí vzbudil v jednací síni poměrně rozruch. Prohlásil totiž, že tato kauza je divná. „Možná jsem to přehnal, ale  moc se mi to nezdá. Připadá mi divné, že by se tak inteligentní kolegové pustili do takové trestné činnosti. Nedovedu si třeba představit, že by se tak kvalitní policista jako byl Křipský, zapletl do něčeho, kde by se nechal organizovaně řídit. A říkám to jako policista, který slouží už osmatřicátým rokem," poznamenal svědek.

9:57   Almásy měl mít u sebe doma kopii spisu. Jak se dostala k Almásymu domů, svědek netuší. „Rozhodně jsme si je běžně nekopírovali a nebrali domů. Ten spis byl ale poměrně objemný a člověk ho nemohl nastudovat během hodiny. Možná proto si ho mohl zkopírovat," naznačil možnost Daniel. Na výzvu obhájců zároveň charakterizoval své bývalé kolegy a současné obžalované Miloše Almásyho, Petra Křipského a Rudolfa Setváka. „Křipský a Almásy byli opravdu kvalitní policajti. Velice schopní. Setvák byl také dobrý policista, i když Křipský s Almásym byli asi kvalitnější," poznamenal.

9:44   Po Svobodově výpovědi předstoupil před trestní senát policista Ladislav Daniel. Původně měl vypovídat odpoledne, protože ale ráno část svědků nepřišla, Daniel souhlasil s návrhem předsedy senátu  Miloše Žďárského, aby přišel k soudu už dopoledne. Daniel dřív vyšetřoval případy spojené s moravskými lihovary. Jeden ze spisů, které tehdy vedl, policisté později našli u údajného šéfa takzvaného Toflova gangu Miloše Almásyho. „Když se mě na to policisté loni ptali, nemohl jsem si honem vzpomenout, jak se k němu dostal. Večer po výslechu jsem si ale prošel podklady k tomu případu a zjistil jsem, že Almásy dělal vyšetřovatele, proto jsem mu spis předával. Já jsem totiž operativec, běhám po ulicích a sháním svědky. Když pak dojdu k závěru zda se dá případ stíhat nebo odložit, předávám jej vyšetřovateli," vysvětlil svědek.

9:29   Svobodova výpověď se týká činu, ze kterého je obžalovaný bývalý šéf brněnské policejní inspekce Lubomír Mokrý. Ten si měl najmout Luďka Hrubého na zbití Ladislava Göbela. Podle obžaloby si Mokrý zbití objednal proto, že dcera jeho známého spáchala sebevraždu kvůli Göbelovi. Mokrý je kvůli tomu nyní obžalovaný, zatímco Hrubý má svědčit. Svědek Jiří Svoboda je strýc dívky, která tehdy spáchala sebevraždu. „Údajně skočila z mostu. Byly tam ale divné okolnosti," uvedl svědek. Zároveň popřel, že by něco věděl o Göbelově zbití. „Slyšel jsem jen, že byl napadený. Kdo za tím mohl stát, ale nevím. Já jsem si rozhodně nic neobjednal," podotkl.

9:12   Soud zahájil dnešní část líčení. Na devátou hodinu soud předvolal tři svědky – Ladislava Göbela, Jiřího Svobodu a bývalého šéfa ochranky na zápasech fotbalové Zbrojovky Luďka Hrubého. Hrubý ani Göbel nepřišli. Soud proto nyní vyslechne Svobodu.

Autor: Jan Němec

4.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční již devatenáctou přehlídku ohňostrojů festivalu Ignis Brunensis zakončil pompézní ohňostroj z hradu Špilberk.

Ignis Brunensis: přibude jeden ohňostroj, zábavu doplní hudební festival

Nový ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
4

Nový ředitel Povodí Moravy dřív vedl mlékárny a lihovar

AKTUALIZOVÁNO

Účtenky za pivo? Sorry jako i agent Bureš

Brno /ANKETA/ – Bureš, Andrej Bureš. Účtenky s takovýmto textem a podobiznou ministra financí Andreje Babiše stylizovaného do postavy Jamese Bonda dostávají už od prosince návštěvníci Pivní burzy v brněnské Veveří ulici. „Na účtence máme obrázek jen z recese a původně jsme ho chtěli po týdnu odstranit, ale lidem se líbí. Měli jsme jen jednu negativní reakci, lidé se spíš smějí," uvedl majitel restaurace Jakub Seďa.

Bývalý šéf finančního úřadu v Brně bral úplatky, tvrdí centrála proti zločinu

Brno - Dvanáct let za mřížemi. Takový trest hrozí bývalému šéfovi finančního úřadu Brno III Miroslavovi Kubovi. Podle vyšetřovatelů z Národní centrály proti organizovanému zločinu bral úplatky od organizované skupiny, která na podvodech kolem daní z přidané hodnoty okradla stát o 26 milionů korun. Kubu i pětičlennou skupinu již policisté obvinili.

AKTUALIZOVÁNO

Věra Špinarová zemřela. Hlas rodačky z Pohořelic utichl

Praha, Pohořelice – Ve věku pětašedesáti let odešla do hudebního nebe Věra Špinarová, zpěvačka s jedinečným a nezaměnitelným hlasem.

AKTUALIZOVÁNO

Zablokovaná dálnice: auto narazilo do svodidel, tvořily se kolony

Brno – Zdržení v koloně čekalo řidiče, kteří jeli po dálnici D1 ve směru do Brna v pondělí dopoledne. Na 188. kilometru totiž kolem půl deváté ráno bouralo osobní auto, podle policie byla dálnice v místě neprůjezdná několik hodin. Komplikace na D1 byly také na 189. kilometru ve směru na Prahu, blokovaný byl pravý jízdní pruh.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies