Policisté je o pár hodin později chytili a nyní lupičům hrozí až pět let za mřížemi. „Vše se odehrálo v sobotu odpoledne, kdy šestnáctiletý mladík a jeho o rok starší komplic nejprve napadli prodavačku a snažili se ji donutit, aby jim vydala peníze," přiblížil v pondělí případ hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Žena vyběhla ven na ulici a začala křičet o pomoc. Toho se lupiči zalekli a utekli z obchodu s nepořízenou. Netrvalo dlouho a na místo přijela policejní hlídka. „Kolegové získali popis pachatelů a předali jej všem jednotkám ve službě. Zůstali v prodejně, kde situaci dokumentovali a zajišťovali stopy," informoval mluvčí.

Ještě ten den zadrželi dopravní policisté dva mladíky, kteří odpovídali popisu. Vyšlo najevo, že byli na útěku z diagnostického ústavu. „Po dopadení je policisté převezli na služebnu," sdělil Zámečník.

Podle něho strážci zákona stíhají dvojici pro trestný čin loupeže. „Jako mladistvým jim hrozí pět let odnětí svobody," upřesnil mluvčí.

Podle jihomoravské policejní mluvčí Petry Vedrové řeší policisté v kraji útěky svěřenců z diagnostického ústavu téměř denně. „Avšak aby mladiství na útěku loupili, s tím se setkáváme výjimečně. Když je dopadneme, většinou zjistíme, že třeba něco ukradli nebo nespáchali žádný trestný čin," sdělila Vedrová.

Upozornila, že existují i případy, kdy dotyčného po dopadení vrátí zpět do ústavu a on ani ne po dvou hodinách uteče znovu. „Velkou většinu pohřešovaných lidí jsou právě svěřenci z diagnostického ústavu," přiznala Vedrová.

Své o tom vědí například v Diagnostickém ústavu pro mládež v Brně. „Stává se, že děti utečou a policisté nám je přivedou zpět v poutech. Setkáváme se i s tím, že venku kradou," sdělila ředitelka brněnského ústavu Renata Ježková.

Jediné, co pak můžou vychovatelé udělat je, že dotyčným zakážou samostatné vycházky. „Ve většině případů prchají zpět ke svým rodinám. Často jsou to také děti, které zkoušejí různé druhy drog," poukázala ředitelka Ježková.