VYBERTE SI REGION

Muž obtěžoval školačky, skončil v policejní cele

Brno - Brněnští policisté zadrželi jedenatřicetiletého muže, který ve Starém Lískovci osahával nezletilé dívky a chtěl po nich sex.

24.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

Velké obavy a stres prožívaly několik minulých dní školačky a jejich rodiče z brněnského Starého Lískovce. Neznámý muž tam totiž obtěžoval dívky ve věku od třinácti do patnácti let. Na několik z nich si počkal, osahával je a nutil je k sexu. Minulou středu ho ale jedna z obětí cestou do školy poznala a upozornila na něj strážníky. Jedenatřicetiletý postrach lidí ze Starého Lískovce skončil díky ní v rukou policist

„Strážníci zrovna hlídkovali nedaleko školy v ulici Elišky Přemyslovny, když jim patnáctiletá dívka řekla, že v jednom z procházejících mužů poznala násilníka, který ji před pár dny slovně i fyzicky obtěžoval,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Žačka základní školy pachatele detailně popsala. Řekla také strážníkům, že ji muž osahával a dožadoval se po ní sexu. „Když dívka na podezřelého ukázala, muž nápadně zrychlil krok a namířil si to k ulici Svah. Hlídka proto začala dotyčného sledovat a na pomoc přivolala posily,“ popsala rychlou akci Kapitančiková.

Po chvíli svižné chůze strážníci muže zastavili a požádali ho, aby jim ukázal doklady. „Kvůli podezření ze spáchání trestného činu hlídka na místo přivolala i policisty,“ řekla Kapitančiková.

Zadržený muž skončil v policejní cele, kde ho ještě ten den vyslechl kriminalista. „Pachatele teď vyšetřujeme na svobodě. Jeho výpověď a výpověď poškozené slečny zatím nasvědčuje tomu, že se nejednalo o sexuálně narušeného člověka. Zřejmě ho policejní komisař v nejbližších dnech začne stíhat jen za trestný čin výtržnictví,“ informoval mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek.

Sexuologové potvrzují, že případ nemusí souviset s pedofilií. „Patnáctileté dívky můžou klamat tělem. Mnohé totiž vypadají straší, než ve skutečnosti jsou. Je proto třeba rozlišovat mezi pedofilem, kterého sexuálně vzrušují děti, a hebefilem. Hebefila zajímá hlavně pubertální věk. Největší skupinu pak tvoří muži, kteří mají problém najít partnerku v přiměřeném věku. Proto se obracejí na děti a adolescenty, kteří jsou lehko zmanipulovatelní,“ vysvětlila soudní znalkyně v oboru psychiatrie a sexuologie Petra Sejbalová. Upozornila přitom na to, že tito lidé většinou nebývají nebezpeční.

Podle kriminalistů je pravděpodobné, že muž obtěžoval více dívek. Vyzývají proto školačky a jejich rodiče ze Starého Lískovce, aby se na ně v případě dalších informací obrátili. Je však možné, že ne všechny dívky policistům své nepříjemné zážitky ohlásí. Psychologové se totiž setkávají s tím, že se oběti bojí reakce svého okolí, které často nebere jejich starosti vážně.

„Navíc může přijít takzvané druhotné psychické poškozování. K tomu dochází ve chvíli, kdy na nepříjemnou událost reaguje rodina, přátelé, spolužáci, sousedé a podobně. Traumatizující vliv má samozřejmě projednávaní případu, a to od prvního policejního protokolu a zdravotní prohlídky, až po konfrontaci s násilníkem u soudu,“ poznamenala policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

VANDA KRATOCHVÍLOVÁ a PAVEL MOKRÝ

24.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Chytali papouška v hale, museli jej pokropit vodou

Jižní Morava - Nečekanou sprchu dostal papoušek, který minulý týden vletěl do haly ve Vídeňské ulici v Brně. „Měl přibližně třicet centimetrů a museli jsme ho pokropit vodou. Chytili jsme ho pak asi za dvacet minut," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Špatné ovzduší loni zahubilo 5540 Čechů

Celkem 5540 předčasných úmrtí si v loňském roce vyžádalo nadměrné znečištění ovzduší v České republice. Jde o odhad, který bere v úvahu objem emisí zdraví škodlivých látek – jemných prachových částic (známé pod zkratkou PM10), rakovinotvorného benzo(a)pyrenu a dalších. Problém se týká hlavně severovýchodní Moravy a středního Polabí, nejmenší znečištění naopak má Jihomoravský a Karlovarský kraj.

Brno zavedlo strážníky kvůli útěku úředníků. Dnes už je to 150 let

Brno - Jeden zlatý denně a služební uniforma k tomu. Výdělek, za který bylo možné koupit například půl kila masa, nabízelo v roce 1866 vedení města zájemcům o práci strážníka. Městská policie v Brně si letos připomíná 150 let od svého založení. Historii svého zaměstnání přiblíží i na speciální retroakci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies