Poškozená společnost se zabývá tvorbou webových stránek a škodu vyčíslila na osm a půl tisíce korun. „Největší problém je, že firma případ nahlásila až pět měsíců po vymazání seznamu svých klientů. Už bylo poměrně pozdě na to zjistit, kdo vlastně informace z internetových stránek odstranil. Obžalovaný byl v podezření mezi dalšími jednadvaceti lidmi,“ uvedl soudce Aleš Flídr důvody, které svědčily ve prospěch Bílého.

Případ začal projednávat Městský soud v Brně v roce 2009. Za trestný čin poškození a zneužití záznamu na nosiči informací hrozilo Bílému rok vězení a zaplacení škody firmě. Proti tomu se však muž odvolal už loni v prosinci. Soudce se tedy rozhodl doplnit důkazy a pověřil odborníka z oblasti informatiky, aby vytvořil znalecký posudek.

„Z posudku vyplynulo, že obhajoba obžalovaného byla přijatelná. Podle znalce nebylo možné vyloučit, že vymazání lidí ze seznamu mohla provést poškozená společnost. Neměla totiž mnoho zákazníků,“ přečetl z posudku Flídr.

Státní zástupce však trval na potrestání Bílého. „Trestnou činnost se podařilo soudu prokázat a trest není nepřiměřeně vysoký,“ uvedl státní zástupce. Po poradě soudního senátu se však soudce rozhodl rozsudek zrušit a nevymáhat náhradu škody. „Soud se rozhodl, že Tomáše Bílého zprostí návrhu na potrestání,“ uzavřel případ Flídr.

Jihomoravská policie loni řešila třiapadesát případů počítačové kriminality. Více než polovinu z nich tvořilo držení a šíření dětské pornografie.