Na jakousi poznávací cestu bez dozoru dospělých se loni vydal z brněnského Králova Pole do Soběšic pětiletý chlapec. V minulém týdnu zase šla dvě děvčata ve věku tři a čtyři roky hledat poklad. Co tyto případy spojuje? Děti utekly z mateřské školy.

Podle statistik se loni v Brně ztratilo sto osmnáct dětí, letos zatím jedenapadesát. Po třech z nich brněnští policisté a strážníci stále pátrají. Jenže v tomto případě jde o čtrnáctileté útěkáře z diagnostických ústavů.

Pátrali marně

„Jediným případem, kdy se pohřešované dítě najít nepodařilo, byl útěk třináctileté Aničky z Klokánku ze známé kauzy Kuřim,“ konstatovala mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. Strážníci či policisté však Aničku ani najít nemohli. Jak se totiž nakonec ukázalo, šlo o dospělou Barboru Škrlovou.

Náměstka brněnského primátora Daniela Rychnovského na včerejším setkání s policisty a ředitelkami mateřských škol zajímala především problematika dětí v předškolním věku. „Sám jsem zažil chvíle nejistoty, když se nám na dovolené ztratil tříletý syn,“ připomněl Rychnovský vlastní nepříjemný zážitek.

Bezpečnostní opatření jsou v brněnských mateřských školkách na velmi dobré úrovni, přesto se útěkům dětí nedá stoprocentně zabránit. „Je to patnáct let, co se nám naposledy ze školky ztratilo dítě. Kdyby se to mělo opakovat a dítě se rozhodlo utéct, tak se mu to bohužel asi povede,“ přiznala ředitelka jedné z mateřských škol Marcela Havlíčková.

V některých školkách začali zavádět čipové karty, bez kterých se do jejich objektu nikdo nepovolaný nedostane ani z něj neodejde. „Je to poměrně jednoduchý systém, který nás stál celkově deset tisíc korun. Rodiče dostanou dva až tři čipy, jen je nesmí zapomenout doma,“ informovala ředitelka další brněnské mateřské školy Eva Vlčková. Právě u nich nedávno na čipový systém přešli.

Když v minulém týdnu dvě malá děvčata utekla ze školky kvůli hledání pokladu, využila momentu, kdy nebyla pod dohledem a schovala se v křoví. Jejich rodiče nevidí problém v učitelkách. „Ty za to nemohou, holky byly v sekundě pryč,“ řekla matka čtyřleté Magdalény. Dodala, že snad každý rodič je na tom stejně. „Člověk by své děti někdy zbil i zlíbal současně. Jenže bití určitě nemá žádný výchovný smysl,“ dodala matka předškolačky.

Malý zvědavec

Útěky ze školek nejsou v Brně tak časté. Mnohem častěji se malé dítě ztratí rodičům třeba při nákupech, případně odejde z domu.
„Měli jsme případ pětiletého chlapečka z Králova Pole, který byl doslova notorický útěkář. Jednou se vydal pěšky až do Soběšic. Pak jsme ho hledali ještě dvakrát. Byl zvědavý a měl dobrodružnou povahu,“ podotkla Kapitančiková. Podle ní je dobře, když děti znají své jméno a případně u sebe mají kartičku s kontakty na rodiče.

Výhodu mají zřejmě v rodinách s bázlivými dětmi. Ty se od mámy moc nevzdalují. „Odvážnější děti chtějí všechno poznat na vlastní oči, i za cenu toho, že se vzdálí z dohledu rodičů,“ podotkla Kapitančiková.