K odpoutání pozornosti důchodců, které chtějí u nich doma okrást, se zlodějům hodí cokoli. Třeba i nabíječka mobilního telefonu. V uplynulých dnech se počet těch, kteří se pod nějakou záminkou pokoušeli dostat do domu starších lidí, výrazně zvýšil. Na Brněnsku začal řádit falešný kontrolor z elektrárenské společnosti, na Břeclavsku dvě ženy tvrdily, že prodávají deky. Na Znojemsku zase chodil muž převlečený za vodaře. Všichni se snažili o jedno: ukrást lidem celoživotní úspory.

Nejčastěji používaným převlekem je však stále elektrikář. „Ve čtvrtek oklamal zloděj v Nosislavi na Brněnsku osmdesátiletého muže. Namluvil mu, že jde zkontrolovat elektroinstalaci. V domě ho požádal o pomoc. Do zásuvky zastrčil nabíječku na mobil a požádal důchodce, aby sledoval, jestli nejiskří,“ řekl mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek. Zloděj tím získal dost času k prohledání celého domu. Ukradl pětadvacet tisíc korun.

Stejnou pomůcku použil zloděj minulý týden v Bučovicích na Vyškovsku. „Šestaosmdesátileté ženě tvrdil, že se chce podívat na zásuvky, protože někdo v její ulici načerno odebírá elektřinu,“ sdělila mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová.

Důvěřivou ženu nechal zloděj co nejpečlivěji hlídat konec nabíječky mobilního telefonu s tím, že jde zkontrolovat další zásuvky. Stačilo mu jen několik minut, aby našel a ukradl všechny její naspořené peníze. „Přestože zloději většinou používají hodně staré triky, dovedou být operativní. Střídají záminky, jak se do domu nebo bytu vetřít. Jednou se vydávají za elektrikáře, jindy hrají topenáře, případně jen nabízejí pomoc,“ konstatoval Malášek. Dodal, že pachatelé si většinou vybírají lidi z vesnice, kteří bydlí sami, nebo chodí alespoň dopoledne, kdy bývají ostatní v práci.

Využívají neznalost

Podle mluvčího brněnské policie Maláška se zloději zaměřují na starší lidi, protože ti bývají důvěřiví, bezbranní a také už nemají tak pružné myšlení. „Neznají současnou techniku. Nechápou, že, to, co drží v ruce, je jen nabíječka na telefon,“ podotkl policejní mluvčí Malášek.

Nejlepší obranou proti hrozícím krádežím je podle mluvčího vůbec neotvírat dveře. „Když mluvíte přes okno, nebo alespoň přes zatažený řetízek u dveří, je snazší někoho odmítnout,“ dodal policejní mluvčí.

Jak poznat pravého elektrikáře vysvětlil mluvčí energetické společnosti E.ON Vladimír Vácha. „Podezřelé je už to, když důchodci někdo nabídne vrácení peněz za přeplatek. Posíláme je vždy složenkou. Naši zaměstnanci s penězi vůbec nepracují,“ zdůraznil Vácha.

Každý ze skutečných elektrikářů má u sebe také průkaz, který musí na požádání předložit. „Pokud mají lidé podezření, mohou také zavolat na naši zákaznickou linku a totožnost muže, který stojí u jejich dveří, si ověřit,“ upozornil Vácha.

Případy, kdy zloději okradli, nebo se alespoň pokusili okrást nějakého důchodce, je podle Maláška těžké přesně spočítat. „Lidé někdy policisty vůbec nezavolají. Hlavně tehdy, když se zloději dovnitř nepodaří dostat,“ uvedl policejní mluvčí. Dodal, že v prosinci se počet krádeží nahlášených policii podstatně zvýšil. Ví ale také o případech, kdy se starší lidé tak lehce oklamat nenechali.

„Například ve čtvrtek přišla za sedmaosmdesátiletou důchodkyní z Brněnska neznámá žena. Tvrdila, že syn starší ženy jí dluží peníze za opravu televizoru. Chtěla tímto způsobem zjistit, kde má důchodkyně uložené své úspory,“ informoval Malášek. Jenže seniorka pochopila, co návštěvnice skutečně chce a pro peníze si nešla.

Přečtěte si komentář šéfredaktorky Emy Wiesnerové: Slepá důvěra