Bývalí představitelé firmy Slovmlýn z Hodonínska kupovali řepku a slunečnice a vyráběli z nich olej. Podle státního zástupce Iva Ištvána pak přestali dodavatelům platit a firmy podvedli. Měli k tomu použít i falešné skladištní listy. Za podvod a padělání hrozí mužům až dvanáctileté vězení. O jejich vině rozhoduje Krajský soud v Brně.

Státní zástupce u soudu tvrdil, že obžalovaní dodavatele podváděli v letech 2004 až 2007. „Kupovali řepku a slunečnice a u některých dodavatelů je i skladovali. Věci poté odvezli, ale odmítli je zaplatit. Tvrdili při tom, že rostliny jsou stále ve skladech dodavatelů. Dokonce to prokazovali falešnými skladištními lístky,“ popsal podvod žalobce.

Společnost z Velké nad Veličkou, která dodávala olej i Setuze, jednomu z tehdy největších obchodníků s tukem a olejem v Česku, dluží nejvíc peněz firmě ZZN Pomoraví z Hustopečí na Břeclavsku. Celkem 116 milionů korun. „Za některé dodávky nezaplatila také společnosti ADW agro. A přes dvacet milionů korun dluží také factoringové společnosti Transfinance,“ dodal Ištván.

Vinu popřeli

Oba obžalovaní vinu popřeli. „Ve firmě jsem byl od roku 1992 a nikdy jsme větší problémy s placením neměli. Vše fungovalo, jak mělo. Ještě když jsem ze Slovmlýna v roce 2008 odcházel, byly v ní peníze na splácení dodávek. Potíže začaly, až když do firmy přišel můj nástupce Vladimír Strýček,“ podotkl sedmdesátiletý Škodák.

Podle advokáta Jaroslava Mišingera, který hájí Miškeříka, nemají obžalovaní nic společného ani s paděláním skladištních lístků. „Obžaloba tvrdí, že oba muži o falešných dokladech věděli. Jenže pro to nemá žádné důkazy. Neexistuje jediný důvod myslet si, že o tom věděli nebo, že věci dokonce padělali. Navíc není ani prokázané, že jsou lístky opravdu falešné,“ upozornil obhájce.

Tvrzení, že doklady nejsou pravé, ale v pondělí podpořili dva bývalí pracovníci dodavatelské společnosti ZZN Pomoraví, kteří skladové lístky podepisovali. Oba potvrdili, že podpisy na listinách jim nepatří. Někdejší předseda představenstva ZZN Pomoraví Jaroslav Faltýnek přitom podotkl, že problémy se Slovmlýnem začaly až v roce 2008. „Tehdy přestali platit za dodané zboží. Do té doby jsme žádné větší potíže neměli. Poté nám ale začali dlužit a navíc nás banka upozornila na padělané skladové lístky. Proto jsme podali trestní oznámení,“ uvedl Faltýnek.

Na to, že potíže s firmou z Hodonínska začaly teprve na přelomu let 2007 a 2008, upozornili i další svědci. Jestli za problémy mohli obžalovaní nebo někdo z nového vedení, ale žádný z lidí, kteří v pondělí vypovídali, neřekl.

Někteří předvolaní svědci se ale omluvili a k soudu nepřišli. Předseda senátu Michael Vrtek proto líčení odročil. O vině obžalovaných rozhodne nejdřív 13. dubna.