Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pondělí ve 20:00, najdete v úterním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Platební terminály mají většinou namontované v autech. „Začátkem léta jsme zahájili zkušební provoz na dálničních odděleních. Když budeme spokojení, můžeme možnost placení pokut kartou rozšířit,“ uvedl brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Policisté se pro vyzkoušení platebních terminálů rozhodli hlavně kvůli řidičům z ciziny. „Měli jsme u nich problémy s vymáháním pokut. Často neměli české peníze a cizími platit nesmí. Poplatky za vymáhání pokuty ze zahraničí jsou přitom vysoké. Tohle je jednodušší i levnější,“ upozornil mluvčí.

Terminály hodně využívají i čeští řidiči. Podle Švába takto pokutu zaplatila téměř čtvrtina lidí přistižených při nějakém dopravním přestupku. „Za první dva a půl měsíce zkušebního provozu terminálů je využilo přibližně čtyři sta řidičů,“ doplnil Šváb.

Drahé vymáhání

Stejný důvod pro zavedení terminálu jako dopravní policisté měli před čtyřmi lety i strážníci v Mikulově na Břeclavsku. „Stalo se třeba, že jsme zastavili cizince, který udělal přestupek. Odmítl zaplatit, protože neměl české peníze. Kvůli vymáhání pětisetkorunové pokuty ze zahraničí jsme pak zaplatili za poplatky i víc než osm tisíc korun,“ řekl velitel mikulovské městské policie Jiří Hamerník.

Mikulovští strážníci si pochvalují hlavně možnost mít terminály v autech. „Jsou tak po ruce vždy, když je potřeba. A lidé je poměrně často využívají. Platí jimi asi čtvrtinu pokut,“ podotkl velitel.

Podobnou zkušenost mají strážníci v Brně. „Několik terminálů je v autech a jeden na přestupkovém oddělení. V terénu přes ně platí pokutu třetina lidí a na stanici ještě o něco víc,“ řekl mluvčí strážníků Zdeněk Novák.

Také u brněnských strážníků platí lidé pokuty kartou už čtyři roky. „Chtěli jsme vyjít vstříc řidičům, kteří dostanou pokutu. Za dopravní přestupky jsou pokuty většinou vyšší než za jiná provinění a lidé často nemusí mít tolik peněz u sebe. Když pokutu zaplatí na místě kartou, ušetří si cestu na stanici,“ upozornil mluvčí.

Zatímco brněnští a mikulovští strážníci mají s terminály dobré zkušenosti, v Hodoníně se tento způsob placení pokut neujal. „Loni jsme je měli čtvrt roku na zkoušku. Lidé je moc nevyužívali a my jsme za ně platili vysoké poplatky. Je ale možné, že se k nim někdy vrátíme,“ uvedl ředitel hodonínských strážníků Jindřich Vašíček.