Dvaatřicetiletý Lejška se loni v lednu pokoušel ve dvou obchodech na Znojemsku rozměnit bankovku v hodnotě pět set euro, která nebyla pravá. V prvním obchodě prodavačka neměla na rozměnění peníze. Ve druhém už byl Lejška úspěšnější a žena si od něj bankovku vzala. Při kontrole však zjistila, že bankovka není pravá. Zavolala proto policisty, kteří poté u muže v autě našli druhý padělek.

Kdyby se muži podařilo rozměnit oba padělky, přišel by si na více než dvacet šest tisíc korun.

Obžalovaný tvrdil, že nevěděl, že má v ruce padělky. „Já jsem vlastně stíhaný za to, že nepoznám pravou bankovku od padělané. Vždyť i ta prodavačka to rozpoznala jen díky stroji na kontrolu bankovek,“ hájil se Lejška.

Soud však jeho slovům nevěřil. „Podle posudku České národní banky šlo o méně zdařilé padělky, nebyly na nich žádné ochranné znaky a byl na nich dokonce přetisk faksimile,“ řekl předseda senátu Daniel Plšek.

Nepodařilo se však zjistit, kde Lejška k padělkům přišel. On sám tvrdí, že jimi zaplatil za zboží jeden z jeho zákazníků. O obchodu však nebyly nalezeny žádné účetní doklady a Lejška si totožnost muže nepamatuje. „Obžalovaný líčil platbu za zboží a převzetí peněz zmateně. Senát pochybuje o tom, že se to tak opravdu stalo,“ poznamenal Plšek.

Vzhledem k tomu, že Lejška je nyní ve vazbě a loni na podzim byl odsouzen za výtržnictví, vynesl senát rozsudek souhrnného trestu za oba přečiny na pět let ve vězení s ostrahou. Obhájce i státní zástupce si však ponechali lhůtu na odvolání.