Nečekaný směr v pondělí nabral soud s jedenačtyři­cetiletým Martinem Janulíkem z Brna. Muž je obžalovaný z toho, že prodával padělané obrazy Emila Filly a dalších umělců. Janulík ale vinu popírá. Tvrdí, že nevěděl, že má v rukou padělky. V pondělí mu dala částečně za pravdu i státní zástupkyně Vladimíra Novotná. Zpochybnila totiž věrohodnost muže, od něhož Janulík jeden z obrazů dostal, aby zařídil jeho prodej.

Janulík je obžalovaný z podvodu. Krajský soud v Brně ho za to může poslat do vězení až na deset let. Podle žalobkyně podváděl ve třech případech. „Bývalému starožitníkovi zprostředkoval prodej tří obrazů. Místo slíbených šesti milionů mu zaplatil jen několik set tisíc korun. Od brněnského majitele galerie chtěl půjčit čtyři miliony na koupi obrazu, který koupit nemohl. A jednomu sběrateli umění prodal padělaný obraz od Filly za téměř dva miliony korun,“ uvedla Novotná.

Podivné doklady

Všechny činy obžalovaný popírá. Například v případě, kdy prodal falešný Fillův obraz Zátiší s mrtvým ptákem, si prý myslel, že je to originál. Před dvěma lety mu jej totiž k prodeji předal majitel brněnské aukční síně Jiří Rybář. Podle obžalovaného Rybář věděl, že jde o padělek a zatajil mu to. „Tvrdil, že je to originál. Řekl, že na něj měl i znalecký posudek, který ale ztratil,“ podotkl Janulík.

Rybářova manželka u minulého hlavního líčení prohlásila, že Rybář Janulíkovi několikrát říkal, že jde o padělek.

Věrohodnost svědka však v pondělí zpochybnila i státní zástupkyně. Podle ní je možné, že padělal při aukcích některé doklady týkající se obrazů, se kterými měl poté obchodovat Janulík. „Chci proto vyslechnout Vladimíra Hrušku. Rybář totiž v dokladech píše, že od něho dostal do aukce několik obrazů, Hruška ale na policii mluvil pouze o jednom. Je proto třeba zjistit, jestli ho Rybář na doklady nedopsal, aniž by o tom Hruška věděl,“ poznamenala žalobkyně.

Hrušku chtěla vyslechnout už v pondělí, soudu se ale nepovedlo doručit mu předvolaní. Protože na jeho výslechu trvala žalobkyně i obhajoba, senát rozhodl, že ho nechá předvolat s pomocí policie.

Soud v pondělí vyslechl několik svědků, kteří vypovídali v Janulíkův prospěch. Jedním z nich byl i ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze Tomáš Vlček. Zpochybnil závěry znalců, kteří prohlásili za padělky obrazy, s nimiž obchodoval Janulík. „Se soudními znalci mám špatné zkušenosti. Často nemají dost znalostí na to, aby mohli něco takového dělat. Několikrát už jsem se setkal dokonce s tím, že falešný obraz prohlásili za originál a originál za padělek,“ tvrdil Vlček.

Prodával, co neměl

Vypovídala také Janulíkova známá, která byla u konfliktu obžalovaného se Zdeňkem Kremerem. Ten měl Janulíkovým prostřednictvím prodat obrazy, podle žalobkyně mu však obžalovaný zaplatil pouze několik záloh. „Vím, že Kremer chtěl asi sedm milionů. Janulík mu je prý dlužil za obrazy. Když jsem ale mluvila s obžalovaným, tvrdil, že obrazy takovou hodnotu vůbec neměly,“ tvrdila žena.

Podle státní zástupkyně však chtěl Janulík na Kremerovi vydělat. Navíc si prý hodlal půjčit čtyři miliony korun na nákup a pozdější prodej obrazu, který ve skutečnosti koupit nemohl. „Visí totiž v Národní galerii v Praze. Janulík přitom tvrdil, že je ze sbírky jednoho muže z Brna,“ upozornila Novotná.

Jestli dá soud za pravdu jí, nebo obžalovanému bude jasné nejdříve za dva týdny. Kvůli výslechu posledních svědků totiž soud případ odročil.