Dopravní hlídky v Jihomoravském kraji jich dostaly třicet, střídají si je podle potřeby. V říjnu s jejich pomocí vybraly téměř šest tisíc.
Někteří řidiči jsou se změnou spokojení. „V případě potřeby platební terminál rozhodně uvítám,“ svěřila se například Iveta Vojáčková.

Odpadnou urgence

Výhodné jsou terminály i pro policisty. „Máme díky nim menší problémy získat dlužné částky. Provinilec zaplatí na místě a nemusí pak složitě chodit na poštu se složenkou, nebo s hotovostí na služebnu. Protože na to lidé často zapomenou, musíme pak posílat upomínky a zaplacení pokut urgovat,“ vysvětlil mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.

Nejhůř podle něj získává stát peníze od cizinců, kteří v České republice způsobili přestupek. Často nezaplatí jen proto, že u sebe nemají české koruny. „Protože neexistuje centrální registr přestupků, dostáváme peníze ze zahraničí velice složitě,“ uvedl Šváb.

Průměrně vyberou policisté od jednoho řidiče asi dva a půl tisíce korun. „Nejčastějším přestupkem motoristů je závažnější překročení rychlosti. Za to hlídky ukládají většinou právě dvouapůltisícovou pokutu,“ informoval policejní mluvčí.

Nejmenší pokuta je pět set korun. Nejvyšší částky se pak platí za kauce. Často až třicet tisíc. „Kauce policisté vybírají v případě, že opilému řidiči zabaví auto. Ten ho pak dostane zpět až po zaplacení zálohy,“ konstatoval Šváb.

Řidiči platit kartou přímo na místě nemusejí. „Stále mohou využít hotovost nebo z jakéhokoliv důvodu platbu odmítnout. Nejčastěji to dělají proto, že s pokutou nesouhlasí a chtějí ji řešit ještě ve správním řízení,“ podotkl Šváb.

Někteří dají naopak přednost právě okamžité bezhotovostní platbě. „Pokutu už jsem jednou platil. Asi před rokem a půl. Tehdy to ještě kartou nešlo, ale naštěstí jsem měl víc peněz. Většinou s sebou vyšší částky nevozím, takže možnost platit kartou oceňuji,“ řekl třeba Petr Veselý.

V říjnu zaplatilo kartou policistům nejméně řidičů v Brně. Jen jeden. Naopak nejvíc jich využilo platební terminál v Podivíně na Břeclavsku nedaleko dálnice D2. „Provoz terminálů se tam testoval, takže dálniční policisté je měli o půl roku dřív. Protože se jejich použití osvědčilo, mohly se rozšířit dál,“ uvedl vedoucí policejního dálničního oddělení Podivín Petr Kulhavý.

Možnost platit pokuty kartou se v Podivíně prosazuje stále víc. „V říjnu jsme vybrali až čtvrtinu všech pokut pomocí platebních karet,“ prohlásil Kulhavý. Dodal, že za úspěchem stojí nejen dřívější start programu, ale i velký počet cizinců, kteří po D2 projíždějí. Převážně tam platí pokuty bezhotovostně Slováci.

Strážníci začali

Pro jihomoravské policisty je výběr pokut kartou novinkou, brněnští strážníci ho naopak využívají už několik let. „Naše dopravní hlídky mají dva přenosné terminály. Jeden z nich je trvale ve služebním autě se zabudovaným radarem. Druhý se dává do dalšího auta, pokud měří rychlost projíždějících aut ještě radarem na trojnožce,“ informoval mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák.

Třetí terminál mají brněnští strážníci na pracovišti v Křenové ulici. Tam mohou kartou zaplatit pokutovaní řidiči, kteří u sebe na místě neměli peníze, nebo tam zaplatit nechtěli.