VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátor: Soudkyně kradla i v Brně

Brno - (AKTUALIZOVÁNO, ROZHOVOR) Stovky milionů korun rozkradených konkurzní mafií, podplacení policisté, konkurzní správci, soudci, úředníci i státní zástupci.

31.7.2008 1
SDÍLEJ:

Senátor Josef Novotný.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

A také strach okradených. Slova těžkého kalibru volí senátor Josef Novotný (SNK-ED), když mluví o praktikách při konkurzech, které spadají pod brněnský krajský soud. Vedení soudu i údajná hlava zločinného spolčení, konkurzní soudkyně Eva Krčmářová, obvinění odmítají a žádají po senátorovi omluvu. On a jeho tým však místo toho připravili další trestní oznámení. „Jsem přesvědčen, že soudkyně Krčmářová je součástí konkurzní mafie, která v posledních letech vznikla na Brněnsku a infiltrovala se do orgánů justice, policie a státních zastupitelství. Na přelomu července a srpna dodáme policii další tři případy konkurzních loupeží na brněnském krajském soudu,“ říká Novotný.

O jaké konkurzy jde, senátor zatím nechce prozradit. Obává se totiž, že by podezřelí začali zametat stopy. „Když jsem podal první trestní oznámení, poslal jsem ho jen protikorupční policii, ministrovi vnitra a ministrovi spravedlnosti. I přesto se do pár hodin začaly z dostupných zdrojů ztrácet důkazy. Zatím neřeknu víc, než že jako Brňáci kolem těch rozkradených podniků každý den jezdíte,“ tvrdí Novotný.

Krčmářová se brání

Konkurzní soudkyně Krčmářová se proti senátorovým nařčením brání a stojí za ní i vedení Krajského soudu v Brně. Nejen Krčmářová, ale i předseda soudu Jaromír Pořízek proto na Novotného podali trestní oznámení. Pro pomluvu, útok na státní orgán a šíření poplašné zprávy. „Senátor je ve vleku zkrachovalých podnikatelů a mnou odvolaných správců konkurzní podstaty. To, co tvrdí, jsou jen lži a polopravdy. O skutečné kvalitě mé práce vypovídají fakta,“ brání se soudkyně. Dokládá přitom, že ze sto devadesáti šesti konkurzů, které od roku 2001 prohlásila, zrušil odvolací soud jen sedm.

„Podle statistik je přitom rušeno odvolacími soudy až čtyřicet procent soudních rozhodnutí. Je zjevné, že mé práci nelze nic vytknout,“ říká Krčmářová.
Kvůli obviněním senátora Novotného nechal v březnu Krajský soud v Brně prověřit svůj konkurzní úsek pracovníky ministerstva spravedlnosti. „Výsledky kontroly už jsou, ale zatím zůstávají na ministerstvu a nemáme je v ruce,“ uvedla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková. Podle informací brněnského Deníku Rovnost však úředníci na žádná pochybení nepřišli.

Novotný a jeho tým, do kterého nově patří i právnička a bývalá předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová, si však stojí za svým. „V novém trestním oznámení zmíníme i další brněnské konkurzní soudce. Rozsah zločinů, ke kterým na soudu dochází, možná překračuje případ Berka v severních Čechách,“ tvrdí senátor s odkazem na známou kauzu zmanipulovaných konkurzů ústeckého soudce. Podle zdroje z brněnského právnického prostředí, který si přeje zůstat v anonymitě, jsou zmanipulovaných konkurzů již desítky a škody státu a firem jdou do miliard. Jednou z údajných konkurzních loupeží, která se objevila už v prvním trestním oznámení Novotného, je případ firmy Bos z Bystřice nad Pernštejnem, ve které přišlo o práci přes tři sta lidí.

Konkurzní mafie na soudu? Zatím šest podezření

Koupit za sedm milionů a do roka prodat za pětadvacet. Přesně to se povedlo společnosti DONA Investment s areálem firmy Bos z Bystřice nad Pernštejnem, která je v konkurzu. Byl to obchod snů, nebo příklad působení konkurzní mafie na Brněnsku? Senátor Josef Novotný má jasno. „Byla to konkurzní loupež pod dohledem brněnské soudkyně Evy Krčmářové,“ soudí politik.

Nešťastný příběh textilky Bos začal v únoru 2002, kdy se dostala do konkurzu a více než tři stovky jejích zaměstnanců tak přišly o práci. O majetek firmy v úpadku se tehdy začala starat správkyně konkurzní podstaty Dana Nováková. Jejím úkolem bylo pokusit se vyrovnat co nejvíc dluhů Bosu. Devatenáct milionů, na které znalec odhadl tržní cenu rozsáhlého areálu firmy, měly být vítanou finanční injekcí. Ani jednou ze dvou dražeb se však areál prodat nepodařilo. „Někteří zájemci mi už tehdy říkali, že mají ten areál slíbený za podstatně nižší cenu. Byla jsem tlačena k tomu, abych dražila za třetinovou částku u brněnské dražební firmy Prokonzulta. Obojí jsem odmítla,“ vzpomíná Nováková.

Poté se prý o konkurz začala zajímat soudkyně Krčmářová. Ta zanedlouho Novákovou z postu odvolala a v září 2006 na něj dosadila nového konkurzního správce Petra Sedláčka. Za necelý půlrok byl areál prodaný. Firma DONA Investment za něj zaplatila šest milionů devět set tisíc korun. „Možnost prodat areál za vyšší cenu negativně ovlivnily předchozí neúspěšné dražby, při kterých správkyně Nováková nadsadila nepřiměřeně vysokou vyvolávací cenu,“ vysvětluje Sedláček. Další vývoj však nepotvrdil, že by bylo tak složité získat za pozemky a budovy Bosu víc peněz. Už za měsíc po koupi areálu ho totiž DONA Investment nabízela k prodeji za čtyřiadvacet milionů. Udat se jí ho podařilo letos v květnu. Dokonce za pětadvacet milionů, tedy více než trojnásobek původní ceny.

Dalším případem z původní šestice konkurzů, na které senátor Novotný poukazuje, je firma Radošov, která v Tasově na Hodonínsku provozovala rodinnou farmu. Na firmu prohlásila soudkyně Krčmářová konkurz v dubnu 2002. Odvolací soud sice konkurz o dva roky později zrušil jako neoprávněný, ale zemědělský provoz se již nedal zachránit. „Soudkyně může za to, že ta farma skončila v troskách,“ stěžuje si bývalý jednatel společnosti Radošov František Kolařík.

Největší částka je ve hře v případu Moravské typografie. Ta se dostala do konkurzu v září 2004. Správce konkurzní podstaty zanedlouho odvolal tehdejšího předsedu představenstva Martina Horu. Před měsícem však Vrchní soud rozhodl, že to bylo neoprávněné. „Soud mi dal sice za pravdu, ale akcie firmy už nemám. Skončily někde v Lichtenštejnsku. Ukradli mi majetek za půl miliardy,“ tvrdí Hora. V podobném duchu se nesou i další tři případy z prvního trestního oznámení senátora Novotného: firmy Innel z Bystřice nad Pernštejnem, Stanislava Lukeše z Fryštáku na Zlínsku i Hotelu Macocha v Blansku.

U čtyř ze šesti podezřelých konkurzů figurovala brněnská dražební společnost Prokonzulta. „Nápadně se pohybuje kolem těchto věcí a myslím si, že musí být součástí celého toho pavouka,“ soudí Novotný. Šéf největší dražební společnosti na Moravě Jaroslav Hradil však jakékoli spojení s nezákonnými praktikami a konkurzní mafií odmítá. „Něco jsem už o obviněních od pana senátora slyšel, ale nepřikládám tomu žádný význam. Asi se chce zviditelnit,“ reagoval Hradil.

Napadená konkurzní soudkyně Eva Krčmářová se brání: Nejsem součástí žádného spiknutí

Konkurzní soudkyně Eva Krčmářová z Krajského soudu v Brně považuje obvinění senátora Novotného za absurdní. Tvrdí, že jí politik kvůli své předvolební kampani špiní dobré jméno.

Co říkáte na obvinění senátora Novotného, že jste součástí konkurzní mafie?
Celá věc je účelová s cílem poškodit dobré jméno mé i Krajského soudu v Brně. Na senátora Novotného jsem podala trestní oznámení. To, co říká, jsou lži a polopravdy. Jestli tvrdí, že já jsem součástí nějakého spiknutí s policií, státními zástupci, dražiteli a kdoví kým ještě, to mi připadá úplně mimo.

Nitky toho zločinného spolčení se údajně sbíhají u vás.
Chce-li pan senátor pátrat po mafiích, jež mají zájem ovlivňovat Krajský soud v Brně, měl by začít ve svém nejbližším okolí a kampaň za své znovuzvolení vést jinými prostředky než podáváním různých trestních oznámení na nevinné osoby. Podle mě je ve vleku zkrachovalých podnikatelů a mnou odvolaných správců konkurzní podstaty.

Jednou z odvolaných byla i konkurzní správkyně Dana Nováková ve firmě Bos. Proč jste ji odvolala?
Měla problémy při zpeněžování movitých věcí firmy. Prodávala něco, co neměla právo prodávat. Poté, co do funkce přišel nový správce konkurzní podstaty, jsme navíc přišli na problémy v účetnictví. Mé rozhodnutí o jejím odvolání z funkce potvrdil i odvolací soud.

Ona ale tvrdí, že jste se jí zbavila proto, že nebyla ochotná přistoupit na prodej areálu Bosu za pouhou třetinu skutečné ceny.
To není pravda. Všechny společnosti, které areál dražily, upozorňovaly na to, že za jí navrhovaných devatenáct milionů je nemožné ho prodat. A také se jí to dvakrát nepovedlo. Nový správce konkurzní podstaty ho pak v dražbě prodal za šest milionů devět set tisíc.

Podle Novákové ale existoval minimálně jeden kupec, který byl ochoten koupit areál Bosu za dvanáct milionů. Proč ho nedostal on?
Jediná vada toho je, že Nováková mi přes mé výzvy nikdy jméno kupce nesdělila.

Není vám ale divné, že firma, která areál koupila za necelých sedm milionů, ho do roka prodala za pětadvacet milionů?
O tom nemám informace. Všechny firmy, které měly o areál zájem, se dražby mohly zúčastnit.

Senátor Novotný upozorňuje na propojení vás, vašich konkurzních správců a vašeho manžela s dražební společností Prokonzulta.
To je lež. S touto firmou nemám nic společného. Jedině to, že můj manžel pro ně jednou přednášel a já jsem se té přednášky také zúčastnila. Rozhodně se nedomnívám, že by tato firma dražila v mých konkurzech více než u jiných soudců. Do výběru dražitele ani nemohu správcům mluvit.

Bývalá konkurzní správkyně Bosu Dana Nováková o korupci na krajském soudu říká: Podvodných konkurzů je mnohem víc

Porušila prý zákon, a proto skončila na postu konkurzní správkyně firmy Bos. Podle Dany Novákové za to však mohl její odpor k rozkrádání majetku firmy. Zmanipulovaných konkurzů je podle ní mnohem víc, než se zatím ví.

Proč vás soudkyně Krčmářová odvolala z postu konkurzní správkyně Bosu?
Protože jsem prodávala movité věci firmy, třeba šicí stroje. Do skladů ale zatékalo a strojům hrozilo znehodnocení, proto jsem je mohla prodat. Jinak by to nešlo, protože byly předmětem vylučovací žaloby. Soudkyně Krčmářová tvrdila, že jim znehodnocení nehrozilo, a proto jsem jejich prodejem porušila zákon.

Byly i jiné důvody vašeho odvolání?
Ano. Podle mě bylo hlavním důvodem to, že jsem se vzepřela celé té skupině okolo soudkyně Krčmářové. Tlačili mě k tomu, abych prodala areál Bosu za nesmyslně nízkou cenu. A navíc, abych ji dražila u společnosti Prokonzulta. Obojí jsem odmítla.

Jak jste byla tlačená ke spolupráci s Prokonzultou?
První dražba areálu Bosu byla u nich a vydražit se nám ho nepodařilo. Nutili mě k tomu, abych ho prodala skoro za třetinu znaleckého posudku. Když jsem to odmítla, začala si mě zvát soudkyně Krčmářová na kobereček, stále častěji mi lidé z Prokonzulty volali na mobil a několikrát mě nutili na školení k manželovi paní soudkyně doktoru Krčmářovi, který pracuje v konkurzním úseku Nejvyššího soudu v Brně. Nikdy jsem tam ale nešla.

Soudkyně i nový konkurzní správce Petr Sedláček tvrdí, že za víc než necelých sedm milionů Bos prodat nešel.
To není pravda. Měla jsem několik kupců, kteří byli ochotni ho koupit za víc. Jeden třeba nabízel dvanáct milionů. O všech zájemcích soudkyně věděla. Problém byl v tom, že se možný kupec třeba vůbec nedozvěděl o dražbě. Uveřejnili ji totiž schválně přes vánoční svátky. Někteří zájemci mi už tehdy říkali, že mají ten areál slíbený za podstatně nižší cenu. Když jsem ho později chtěla prodat jiným způsobem než dražbou, ihned jsem dostala zákaz s čímkoliv nakládat.

Co následovalo po vašem odvolání?
Začali po mně vymáhat milion sedm set tisíc, které jsem podle nich nezákonně zaplatila za účetnictví, inventarizaci majetku a podobně. To jsou přitom úplně standardní věci. Je to jejich běžný postup, snaží se člověka zničit ekonomicky i společensky.

Říkáte běžný postup. Je takových případů více?
Poté, co jsem se s tou skupinou pustila do křížku, začali se na mě obracet další správci i firmy se stejnými zkušenostmi. Je jich mnohem víc, než se zatím ví.

Autor: Petr Škarda

31.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V pátek začaly rekonstrukce Riviéry.
3

Bazén na Riviéře vyloží nerezem, aby zabránili úniku vody. Přibyde tam i tobogán

Nordic walking. Ilustrační foto.

Mají transplantované srdce. Na společném setkání k němu dostanou i rodný list

Fyzické testy jihomoravských policistů zkusilo 26 zájemců. Neuspěla ani půlka

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Jihomoravští policisté mají ve svých řadách šestapadesát volných míst. Zájemci o ně musí být zdravotně způsobilí a splnit psychické i fyzické testy. Prozkoušet svou zdatnost mohli v pátek při workshopu Policistou na zkoušku. Odehrál se ve Sportovním klubu policie Kometa Brno poblíž Riviéry.

Za kampaně na nelegálních billboardech nemůžeme, hájí se politické strany

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Reportéři Deníku Rovnost napočítali u vybraných úseků silnic prvních tříd a dálnic v kraji dvanáct volebních billboardů. Jsou na místech, kde už podle novely silničního zákona být nemají. Politici to neřeší.

Kolony v centru: kolaps odnesl vedoucí dopravního odboru Bielko

Brno /ANKETA/ – Nervózní řidiči v nekonečných kolonách volají po lepším plánování oprav na brněnských silnicích. Žalostnou situaci posledních dní má za úkol vylepšit nová pracovní skupina složená ze zástupců města, republikové i městské policie, brněnského dopravního podniku, Brněnských komunikací a dalších společností, jejichž investice ovlivňují dopravu ve městě. Podle informací Deníku Rovnost stál dopravní kolaps funkci vedoucího dopravního odboru Vladimíra Bielka.

Festival nabídne šedesát druhů piva a hudební lahůdky. Na stadionu za Lužánkami

Brno – Pivní speciály, lahůdky nejen české kuchyně a koncert oblíbených kapel. První ročník festivalu Beer Fest Brno má být ve velkém stylu. „Napadlo nás to spontánně, když jsme zjistili, že Beer Fest Brnu chybí. Rozhodli jsme se ho zorganizovat a pokusíme se založit každoroční tradici,“ uvedl pořadatel David Kopp.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení