VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Švagrová Monyové: Ingr ji roky týral

Brno /AKTUALIZOVÁNO, ONLINE/ – Boris Ingr manželku spisovatelku Simonu Monyovou léta týral. A to i před jejich společným synem. Ze ženy tahal jen peníze a ta se ho velmi bála. Vypověděla to v pátek u Krajského soudu v Brně manželka bratra zavražděné spisovatelky Dana Urbánková. Ingrovi hrozí za vraždu ženy až osmnáctileté vězení.

17.2.2012 7
SDÍLEJ:

Manžel spisovatelky Simony Monyové Boris Ingr u Krajského soudu v Brně.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Vážení čtenáři, páteční soudní líčení začalo v 8.45 hodin, po celou dobu jsme jej sledovali online. Více pod článkem.

Urbánková se teď s mužem stará o sedmiletého syna Ingrových. „Simona se mi svěřovala, že ji muž bije. Dokonce jsem ji i vezla do nemocnice, když jí vyrazil zuby," upozornila Urbánková.

V den vraždy, 3. srpna, byla také chvíli v domě, kde k činu došlo. „Seděla jsem se Simonou a další kamarádkou Gabrielou Ondráškovou na zahradě, když Ingr přišel. Přelezl plot od sousedů. Spisovatelka by ho totiž dovnitř jinak nepustila,“ řekla Urbánková.

Domluvil se pak se synem, že ho půjde uspat. „Monyové se to nelíbilo, ale nechtěla se hádat před sedmiletým chlapcem. Tak ho pustila dovnitř. Mě se nelíbila myšlenka, že s ním bude v domě sama. Řekla ale, že to bude v pořádku. Krátce na to jsem odešla,“ prohlásila Urbánková.

O neštěstí se dozvěděla od Ondráškové. „Volala mi, že v domě je policie,“ dodala švagrová zavražděné.

Ta totiž byla v době vraždy na zahradě domu, kde se vše odehrálo. Slyšela hádku manželů, ale pak Monyová zavřela dveře do domu a kamarádka se už nedostala dovnitř.

Podle obžaloby napadl Ingr ženu nejdříve nějakým tupým předmětem. „Uhodil ji do hlavy. Pak ji opakovaně bodal kuchyňským nožem po celém těle. Způsobil jí mnohačetná poranění. Po několika minutách žena zemřela,“ popsala útok státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Manželé se v té době už rozváděli. „V červnu jsem se odstěhoval do pronajatého bytu. Chtěl jsem se ale k manželce vrátit,“ vypověděl Ingr. Dodal, že si z večera nic nepamatuje.

Policisté a záchranáři pak našli v domě Monyovou ubodanou a jejího muže venku v triku celém od krve. On sám měl také bodná poranění a zlomeniny. Obojí si způsobil sám, když se pořezal a dvakrát vyskočil z okna. Ženě už nemohli lékaři pomoci.

ONLINE

14:21 - Mezi probíranými listinnými důkazy by mohl dnes soud přehrát i záznam telefonátu na tísňovou linku, který operátor zaznamenal krátce po vraždě. Na jeho základě pak k domu vyjeli záchranáři. Jak se již včera vyjádřila psychiatrička Holanová, volal Ingr.

14:14 - Soudní zapisovatelka už opět vpustila státní zástupkyni, obhájce i zástupce poškozených do soudní síně. Dveře označuje bílý papír s nápisem, že veřejnost je stále vyloučena z jednání.

14:12 -
Psychiatrička se pozastavovala nad tím, že se nikdo nezajímal o psychický stav Simony Monyové. "Muž ji týral, ale všichni se pozastavují nad jeho psychikou," konstatovala Klabusayová.

14:00 -
Po dvou hodinách skončil výslech psychiatričky Michaely Klabusayové. Předsedkyně senátu Kancírová opět přerušila na deset minut hlavní líčení. Veřejnost ale dovnitř stále nesmí. Pravděpodobně teď bude soud provádět listiné a další důkazy.

13:10 -
Lékařka Michaela Klabusayová, která se několik let starala o psychiku Simony Monyové, už před soudem vypovídá hodinu. U dveří sálu se zrovna vystřídala justiční stráž.

12:14 -
V prostoru před soudní síní čeká už jen několik novinářů a manžel vyslýchané svědkyně. Původně zaplněný prostor se postupně vylidňuje.

12:05 -
I čtení listiných důkazů, které má následovat po výslechu psycholožky, má být podle předsedkyně senátu s vyloučením veřejnosti. Prostor pro závěrečné řeči také prý ještě dnes nevyhlásí.

11:54 -
Hlavní líčení s Borisem Ingrem pokračuje. Do soudní síně, kam v tuto chvíli veřejnost nesmí vstoupila jako svědkyně psycholožka, u které se několik let léčila Simona Monyová.

11:23 -
Předsedkyně senátu Kancírová ukončila výslech psychiatra Zahradníka. Hlavní líčení přerušila na dvacet minut. Další průběh hlavního líčení bude s vyloučením veřejnosti. Soud bude pravděpodobně vyslýchat soudní znalkyni, která vyšetřovala syna Monyové a Ingra.

11:14 -
Podle psychiatra bral Ingr loni v červenci a srpnu dva až tři druhy antidepresiv, léky na spaní a preparát, který má zabránit nadměrnému pití alkoholu. "Celou dobu neměl kvůli tomu vůbec pít," konstatoval Zahradník. Když se Ingr na takovou kombinaci léků napil alkoholu, mohlo by mu být podle lékařů zle a mohl být malátný.

10:59 -
Naposledy byl Ingr u psychiatra dva dny před smrtí jeho ženy. "Choval se stejně jako předchozí sezení. Vyprávěl mi o soužití se ženou. Popisoval mi problémy se spánkem. Měl jsem strach, aby nespáchal sebevraždu," řekl Zahradník.

10:56 -
Před soud teď předstoupil lékař Petr Zahradník. Ingrův psychiatr, který ho léčil před vraždou. "Navštívil mě v červnu 2011. Uvedl, že se od září chce léčit u psychologa, který ale v létě neordinuje. Měl strach, že začne pít víc alkoholu. Nasadil jsem mu kvůli tomu léky," uvedl Zahradník. Byl u něj na třech sezeních.

10:50 -
Na konci výslechu Urbánkové zamumlal Ingr poslední otázku. "Je syn v pořádku?" zajímal se. Mluvil potichu, jako by měl strach, že mu to předsedkyně soudu zakáže.

10:44 -
Podle švagrové spisovatelky neměly špatné výsledky jejího manžela na detektoru lži moc velký vliv na její rozhodnutí říci manželovi, aby se odstěhoval. Opustit ho prý chtěla již dlouho kvůli jeho násilnému chování a jejímu strachu z něj. "Už s tím člověkem nechci mít nic společného," konstatovala o Ingrovi u soudu Urbánková.

10:33 -
Urbánková potvrdila, že Monyová si po rozchodu s Ingrem pořídila domů alarm. Chodíval tam pravidelně i bodyguard.

10:15 -
Ingr byl podle jeho švagrové na spisovatelce finančně závislý. "Neustále mu dávala nějaké peníze. Na dluhy, splátky, všechno. Byla hodně štědrá," uvedla Urbánková.

10:11 -
Podle Urbánkové pustila Monyová Ingra do domu jen kvůli synovi. "Obžalovaný přišel na zahradu přes plot sousedů. Jinak by ho dovnitř nepustila. Bavil se se synem a slíbil mu, že ho uspí. Simona se k manželovi před dítětem chovala normálně, tak mu nakonec svolila," řekla příbuzná.

10:01 -
Monyová prý si Ingrem žít nechtěla již delší dobu. "Dlouho o tom mluvila, ale měla ho ráda. Potřebovala něco, aby ji to přešlo. Hlavním důvodem k rozchodu bylo hodně negativních věcí v posledních měsících soužití, které si prožila," řekla Urbánková. Dodala, že nápad jít na detektor lži, byl nejdříve Ingrův. I tento neúspěch pak prý také přispěl k rozchodu.

9:52 -
Monyová prý dlouho tajila, že ji Ingr týrá. "Nechtěla hlavně, aby to věděly děti. My jsme si ale byly hodně blízké, chodívala jsem tam na kafe téměř denně. Přestala mi to tajit asi před šesti lety, když mě poprosila, abych jí odvezla k ošetření do nemocnice poté, co ji muž zbil," vypověděla Urbánková. V nemocnici podle Urbánkové doktor poznal, že Monyová nespadla, ale je zbitá. "Stejně mu ale tvrdila opak, nechtěla to nahlásit na policii," sdělila svědkyně.

9:48 -
Podle Urbánkové se Monyová Ingra bála. "Vyhrožoval jí, že nejmladšího společného syna i spisovatelčiny starší syny sprovodí ze světa. Chtěl Simoně ublížit a věděl, že přes děti se mu to určitě povede," prohlásila Urbánková.

9:44 -
Urbánková seděla s Monyovou a další kamarádkou Gabrielou Ondráškovou na zahradě, když tam Ingr dorazil. Šel uspat syna. "Nelíbilo se mi, že tam bude Simona s Ingrem sama. Tak jsem řekla Ondráškové, ať mi zavolá, když bude problém a odešla jsem," uvedla Urbánková. Později ji kamarádka volala, že Ingr vyskočil z okna a spisovatelka ho jde zkontrolovat. Druhý telefonát už ji informoval o tom, že je v domě policie. "Jela jsem tam, chtěla jsem vzít syna Monyové k nám domů. Nejdříve mě tam nechtěla policie pustit, ale pak mi řekli, co se stalo," řekla Urbánková.

9:35 -
Nejdříve chce soud vyslechnout manželku bratra Simony Monyové Danu Urbánkovou. Ta byla v den vraždy také chvíli v domě spisovatelky.

9:21 -
Obžalovaný se hájí tím, že kdyby si chtěl vymýšlet, spíše by zkonstruoval historku o tom, že ho jako první napadla manželka Monyová. "Bohužel je to tak, že si nemůžu vzpomenout. Rád bych, ale nejde to," konstatoval Ingr.

9:17 -
Ingr se vrací k včerejší výpovědi soudní znalkyně psychiatričky Marty Holanové. Znovu upozorňuje, že si opravdu na nic nepamatuje, i když odbornice tvrdila opak.

9:09 - Předsedkyně senátu Dana Kancírová zahájila třetí den procesu s Borisem Ingrem obžalovaným z vraždy manželky spisovatelky Simony Monyové. Ingr si vzal slovo a vyjádřil se k přítomnosti medií v jednací síni. Uvedl, že zprávy, které se k němu dostaly z medií, jsou zkreslující.

Autor: Zuzana Valíková

17.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
S ukradeným autem ujížděl policistům, zastavila ho až svodidla.
4

VIDEO: S ukradeným autem ujížděl policistům, zastavila ho až svodidla

Panelová diskuze Deníku Rovnost s jihomoravským hejtmanem Bohumilem Šimkem a pozvanými hosty.
AKTUALIZOVÁNO
3 62

Chceme přitáhnout do kraje mozky, teď se sem ale nemají jak dostat, řekl hejtman

Brno dnes začíná vyplácet příspěvky na levnější roční jízdné MHD

Brno - Brno začíná dnešním dnem vyplácet příspěvek 1425 korun na roční jízdné městskou hromadnou dopravou. V tiskové zprávě to sdělila Zuzana Taušová z tiskového centra brněnského magistrátu. Roční jízdenka stojí 4750 korun. Brňané platící řádně za odpad mohli letos nově zažádat město o příspěvek, díky němuž se jim třetina peněz vrátí. V konečném součtu je tak roční jízdenka vyjde na 3325 korun. Podle Taušové od začátku roku zažádalo o příspěvek přes 19.000 lidí.

AKTUALIZOVÁNO

Výstaviště? Přední část se otevře lidem. A vzniknout má i nový pavilon

Brno /ANKETA/ - Výstaviště, které lidé znají nyní, se má brzy změnit. Přední část areálu u hlavního vstupu plánuje město otevřít lidem. A návštěvníci si za deset až dvacet let možná zajdou na výstavu do nového moderního pavilonu. V pondělí zástupci města a veletrhů poodhalili budoucnost areálu. Navíc pozvali na největší letošní akce.

ČSSD chce jihomoravské krajské nemocnice pod jednou organizací

Brno - ČSSD v Jihomoravském kraji chce sloučit devět krajských nemocnic pod jednu příspěvkovou organizaci. Novinářům to v pondělí řekl krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Igor Chlup (ČSSD). Podle něj se tím ušetří peníze, zjednoduší nákupy a organizace bude silnější pro jednání se zdravotními pojišťovnami. Nemělo by to znamenat odchody zaměstnanců. ČSSD svůj návrh projedná s koaličními partnery a v případě schválení by do roka měla vzniknout studie proveditelnosti.

Opilý muž hazardoval na kolejích. Strážníci ho museli spoutat

Brno – Silně opilého muže museli v sobotu z tramvajových kolejí odvést brněnští strážníci. „Hlídka odpoledne objevila v královopolské smyčce opilého sedmapadesátiletého muže, který se choval velmi agresivně. Dechová zkouška ukázala, že má v sobě bezmála 2,5 promile alkoholu," popsal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Hazardér se do příjezdu sanitky choval nezvladatelně a hlídka ho nakonec musela spoutat. Přivolaná záchranná služba jej poté odvezla na záchytnou stanici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies