VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Korupce v Brně: Kvapil a Novotný dostali sedm let

Brno /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Brněnský krajský soud rozhodl v úterý ovině bývalého starosty Aleše Kvapila a extajemníka Radovana Novotného. Soud je poslal na 7 let za mříže. Obhájci, kteří navrhovali oba zprostit viny, vše považují za politicky motivovanou kauzu.

7.9.2010 47
SDÍLEJ:

Aleš Kvapil a Radovan Novotný u krajského soudu v Brně.Foto: DENÍK/Attila Racek

Sedm let ve vězení s ostrahou a pokuta ve výši půl milionu korun pro Aleše Kvapila a čtvrt milionu pro Radovana Novotného. Takový je trest za milionový úplatek, který Kvapil s Novotným požadovali po brněnském podnikateli Jiřím Štoplovi za zajištění bezproblémové stavby futuristického domu Sonocentrum v ulici Veveří. Na korupci upozornil Štopl, díky kterému se případem začala zabývat policie.

Verdikt o vině obou bývalých vlivných politiků brněnské ODS vynesl v úterý brněnský krajský soud, Kvapil s Novotným se však ihned odvolali.

Stěžejní roli v jejich usvědčení hrálo svědectví Štopla a nahrávky, které podnikatel při jednání o úplatku pořizoval. „Na nahrávkách je důležité především to, co říká Radovan Novotný, případně na které otázky na schůzkách záměrně neodpovídá,“ uvedl v odůvodnění rozsudku předseda senátu Miloš Žďárský.

Nahrávky zdokumentovaly několik schůzek Štopla s Novotným a později i s Kvapilem o tom, kolik má Štopl zaplatit a jak mu za to muži stavbu Sonocentra ulehčí. Částka, o které se mluvilo, se přitom postupně snížila ze čtyř milionů na jeden milion, po jehož převzetí nakonec policie Novotného zadržela.

Novotný po celou dobu procesu tvrdil, že na schůzkách se nejednalo o úplatku, ale o ceně za poradenské a inženýrské služby, které jeho firma běžně poskytuje mnoha dalším developerům. Soud však jeho verzi neuvěřil. „Běžné obchodní jednání přece neprobíhá s takovou mírou konspirace, jakou dokazují nahrávky,“ zhodnotil Žďárský.

Podle obhájců obou mužů soud vůbec neměl nahrávky považovat za důkaz. Štopl je totiž pořídil ještě před tím, než podal na oba politiky trestní oznámení, a podle obhajoby při tom jednal na objednávku. Za celou kauzou podle nich stojí politické zájmy lidí, kteří se chtěli Kvapila s Novotným zbavit. „Kdyby nebylo této nešťastné události, seděl by můj klient zřejmě nyní v Poslanecké sněmovně,“ připomněl Kvapilův obhájce Robert Sedláček Kvapilovo šesté místo na kandidátce ODS ve sněmovních volbách.

Ani tato část obhajoby však soud nepřesvědčila a obžalované odsoudil za požadování úplatku, za což jim hrozilo pět až dvanáct let za mřížemi. „Výši trestu jsme zvolili s ohledem na společenskou škodlivost činu. Přihlédli jsme také k tomu, že obžalovaní jednali s rozmyslem a ze ziskuchtivosti,“ doplnil Žďárský. Trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, ze kterého Kvapila vinila obžaloba, se však podle něj prokázat nepodařilo.

Odvolání v Olomouci

Obhájci Kvapila s Novotným se proti rozhodnutí soudu na místě odvolali, případem se proto bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. „Nesouhlasím s tím,“ okomentoval verdikt Novotný. Kvapil se vyjádřit odmítl.

Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky je rozhodnutí soudu důležité především proto, že dokazuje postižitelnost korupce. „I když bude nyní zřejmě následovat určitý soudní pingpong, je tento verdikt dobrou zprávou. Lidé jsou totiž unavení tím, že potrestaných korupčníků u nás tak málo,“ zhodnotil Ondráčka.

Důležitá je podle něj i to, že součástí trestu je pokuta. „Cílem lidí, kteří se dopouští tohoto typu kriminality, je zbohatnout nebo nějakým způsobem zneužít peníze. A je dobře, že trest pocítí právě na penězích,“ myslí si Ondráčka.

Žalobce v žabovřeské korupční kauze Ivan Hrazdira o verdiktu soudu říká: Lidé dostali o trestání korupce dobrou zprávu

ROZHOVOR - Žalobu na Aleše Kvapila a Radovana Novotného podával státní zástupce Ivan Hrazdira, který pro ně požadoval trest ve výši osm a půl roku. „Celý proces je dobrou zprávu o tom, že vyšetřování korupce se dá dotáhnout do konce,“ zhodnotil po verdiktu Hrazdira.

Soud vyměřil obžalovaným o rok a půl kratší tresty, než jste požadoval. Jste s verdiktem spokojený?
Nedá se mluvit o spokojenosti, žádnou osobní radost z takových kauz nemám. Potěšil mě však signál, který tato kauza vyslala lidem.

Jaký signál máte na mysli?
Lidé se dozvěděli, že pokud se v případě úplatků obrátí na policii, je jejich podnět schopna vyšetřit a poté předat státnímu zastupitelství. A to je zase schopné podat žalobu a soudy skutek odsoudit. Je však nutné připomenout, že dnešní rozhodnutí soudu je zatím nepravomocné a bude záležet na tom, jak dopadne odvolání obžalovaných.

Je v tomto smyslu brněnská korupční kauza přelomová?
To si nemyslím. Podobných kauz dotažených do konce je podle mě víc, na tuto je pouze více mediálně vidět díky tomu, že v ní figuruje starosta.

Riskovat kariéru kvůli milionu? Blbost

REPORTÁŽ - V závěru soudního líčení v korupční kauze se bývalý starosta Žabovřesk Aleš Kvapil odvolával i na lásku k rodině. Politické procesy z padesátých let, odpovědnost obžalovaného k vlastní rodině i konfrontace dvou svědků, kteří si před soudem povídali z očí do očí. To vše přišlo na řadu před úterním verdiktem, který vynesl brněnský krajský soud nad Alešem Kvapilem a Radovanem Novotným. Oba bývalé občanské demokraty poslal poté na sedm let do vězení za braní úplatků.

Začátek hlavního líčení je naplánován na půl devátou ráno, už dlouho před tím je však chodba před jednací síní brněnského krajského soudu plná. Očekává se totiž verdikt v jedné z největších brněnských korupčních kauz posledních let, a na rozsudek jsou zvědavá média, příbuzní obžalovaných i řada dalších lidí. „Tipuji šest pro Novotného a osvobození pro Kvapila,“ sází se novináři před začátkem líčení.

Ještě před vynesením rozsudku má však soud na programu konfrontaci bývalého sportovního ředitelem 1. FC Brno Radka Běláka a hlavního svědka obžaloby Jiřího Štopla. Jejich předchozí výpovědi byly totiž protichůdné a soud chce zjistit, čí verze je pravdivá.

Oba muži proto předstupují před soudní senát a z očí do očí si vysvětlují, o čem se spolu letos v únoru bavili. „Říkal jste mi, že za vámi přišla policie, abyste schůzky nahrával,“ tvrdí Bělák, jehož verze má dokázat tvrzení obhajoby o policejní provokaci.

Štopl mu však vytrvale oponuje. „Na policii jsem šel sám, protože bych se jinak vystavoval riziku trestního stíhání. Trestné je totiž nejen požadování úplatku, ale i jeho nabízení,“ vysvětluje Bělákovi hlavní svědek celé kauzy. Ani po několika minutách se muži neumí shodnout, takže konfrontace končí patem.

Tím je soud s dokazováním hotov, státní zástupce i obžalovaní a jejich obhájci dostávají prostor pro své závěrečné řeči. „Vzhledem ke zprávě o prošetření Kvapilova majetku je zřejmé, že si buď žil výrazně nad poměry, nebo nepřiznal všechny své příjmy,“ upozorňuje státní zástupce Ivan Hrazdira, který obžalovaným následně navrhuje trest ve výši osm a půl roku.

Zmínka o majetkových poměrech doslova zvedá ze židle obhájce i obžalované. „Státní zástupce dělá závěry, které se podobají politickým procesům z padesátých let. Nebál bych se ho přirovnat k prokurátoru Urválkovi,“ hřímá Novotného obhájce Kárim Titz a další advokáti se k němu přidávají.

Další dlouhé desítky minut jejich závěrečných řečí jsou pro celou soudní síň zkouškou trpělivosti a pozornosti. Mezi lidmi, kteří líčení sledují z lavic pro veřejnost, se objevují knihy i časopisy, někteří hledí nepřítomně před sebe či poklimbávají. „Byla by z prominutím blbost, kdyby Kvapil kvůli pár korunám riskoval slibnou politickou kariéru,“ probírá pospávající publikum rázným výrokem Kvapilův advokát Milan Staněk.

A Kvapil posléze dodává další „pádný“ argument pro svoji nevinu. „Vždy jsem jednal tak, aby se za mě moje rodina nemusela stydět,“ přesvědčuje všechny přítomné bývalý starosta Žabovřesk.

Oči mnoha přítomných se proto při následném vynášení rozsudku stáčí ke Kvapilově ženě a dceři, které soud také sledují. A obě vypadají při zmínce o sedmiletém trestu stejně překvapeně, jako Kvapil s Novotným. Udivené pohledy si však mezi sebou vyměňují i ostatní přihlížející. Tak přísný trest pro oba obžalované čekal málokdo.

Autor: Zuzana Taušová

Je sedm let hodně za braní úplatků?

Ano

22 %

Ne

78 %

Hlasovalo: 103

Anketa byla ukončena

7.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 47
SDÍLEJ:
Že hasiči napouštějí nový bazén, si mohli myslet lidé, kteří procházeli v úterý kolem sedmé večer okolo Tesca v Cimburkově ulici. Dvě jednotky tam stříkaly vodu do retenční nádrže, která právě k zadržování dešťové vody slouží. Hořelo tam rákosí.

OBRAZEM: Hasiči bojovali s plameny v mokřadu. Hořelo rákosí

Libor Zábranský.

Zábranský pokračuje jako kouč Komety a slibuje: Udělám vše, aby Erat zůstal

AKTUALIZOVÁNO

Hromadná nehoda na D1: zemřel řidič dodávky, za tragédii může stojící kolona

Brno /FOTOGALERIE/ – Zraněním podlehl padesátiletý muž, kterého vyprostili hasiči z havarované dodávky v hromadné havárii na dálnici D1. V úterý kolem půl dvanácté se na 202. dálničním kilometru srazily čtyři nákladní auta a dodávka. Kvůli nehodě u Brna museli z dálnice sjet řidiči mířící na Vyškov a Ostravu. Dopravu se podařilo uvolnit až krátce před půl sedmou večer. „Kolony se začínají pomalu rozjíždět," informovala mluvčí jihomoravských policistů Štěpánka Komárová.

Brno získá pozemky pro stavbu stadionu za Lužánkami

Brno – Úspěch brněnských hokejistů opět upozornil na potřebu nového stadionu, který město slibovalo postavit za Lužánkami. Po skoro ročním jednání nyní Brno uzavřelo dohodu s vlastníkem potřebných pozemků firmou Eiskon Devepol.

AKTUALIZOVÁNO

Příspěvek na roční šalinkartu se musí zdanit. Magistrát o povinnosti netušil

Brno /ROZHOVORY UVNITŘ/ – Dotace na dopravu? Ano. Ale zaplať, Brňane, daň! Příspěvky na nákup roční elektronické šalinkarty, které letos začal vyplácet magistrát, podléhají podle zjištění Brněnského deníku Rovnost zdanění. Redakci to potvrdil finanční úřad.

Zahrádky v historickém centru? Rozhodnutí Brna-středu uleví restauratérům

Brno – Méně práce pro podnikatele, kteří chtějí chtějí v létě otevřít restaurační zahrádku v centru, znamená rozhodnutí radních Brna-středu. Tamní rada zrušila současnou metodiku pro zařizování zahrádek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies