„Hrubá je obžalovaná ze zneužití pravomoci veřejného činitele, porušila ale také své povinnosti pří správě cizího majetku,“ sdělil u soudu Mezlík. Hrubé hrozilo až deset let vězení. Trestného činu se podle obžaloby měla dopustit tím, že podepsala smlouvu se společností Wilson Property o výstavbě polyfunkčního domu na brněnském náměstí Míru.

Budova měla vzniknout v prostoru bývalého armádního areálu, který získalo Brno bezúplatným převodem od ministerstva obrany. Jedinou podmínkou převodu bylo to, že minimálně deset let od podpisu smlouvy nebude nemovitost komerčně využita. Za porušení mělo město ministerstvu zaplatit pokutu téměř deset milionu korun. Hrubá však podpisem smlouvy s investorem domu pronajala tyto pozemky za korunu na metr čtvereční na rok, a to i přesto, že dům měl mít komerční využití. V domě měly vzniknout především byty, které se měly dále prodávat.

V minulosti už soud Hrubou viny zprostil, odvolací soud však verdikt zrušil a vrátil případ k dalšímu projednání. Uložil mu zjistit, zda Hrubá znala obsah smluv mezi ministerstvem a Brnem o bezúplatném převodu majetku.

Podle vyjádření soudce Michala Zámečníka Hrubá obsah smluv neznala. „Předložené důkazy neukazují, že by Hrubá vedla nebo iniciovala jednání s ministerstvem obrany, ani se společností Wilson Property. K tomu, že smlouvy opravdu četl, se přiznal pouze tehdejší tajemník. Soud tedy nezjistil, kdo vedl jednání a napsal smlouvu, a tedy kdo se dopustil trestného činu,“ sdělil Zámečník.

Na této skutečnosti také Hrubá zakládala svou obhajobu. „Já osobně jsem se žádného jednání neúčastnila. Pouze jsem podepsala smlouvu, kterou předtím odsouhlasila rada města. Z mého pohledu jsem se trestného činu nedopustila,“ prohlásila v úterý při své závěrečné řeči Hrubá.

Obžalovanou překvapivě podpořil i advokát poškozené strany, tedy statutárního města Brna Radek Ondruš. To totiž muselo kvůli podepsané smlouvě zaplatit ministerstvu pokutu deset milionu korun. „Každou podepsanou smlouvu kontroloval tajemník, starostka je lékařka, nemůže rozumět právnickému jazyku ve smlouvách. Vina by měla padnout na mnohem více osob, než pouze na Hrubou,“ sdělil Ondruš.

Brno chce pokutu od ministerstva obrany vrátit. Podle odborného posudku, totiž převodová smlouva uzavřená v roce 2003 mezi Brnem a ministerstvem, není platná. „Zažalovali jsme ministerstvo o náhradu škody. Podle zákona o podpisu smlouvy musela rozhodnout i tehdejší vláda. Té ale vůbec nebyla předložena,“ řekl Ondruš.

Státní zástupce se k rozsudku na místě odvolal. „Hrubá vystupovala jako statutární orgán. Když neukázala na osobu, která je za čin zodpovědná, musí se z něj zpovídat sama. Nemůže říci, že je nevinná, protože smlouvu, kterou podepsala, nečetla,“ prohlásil Mezlík. Ondruš se k možnému podání odvolání zatím nevyjádřil.