Původní rozsudek vyhlásil krajský soud v září 2009. Sedmnáct obžalovaných uznal vinnými a šest zprostil obžaloby. Většina z nich se ale odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci. „Ten část případu v listopadu 2010 vrátil k dalšímu projednání do Brna,“ sdělil předseda senátu brněnského krajského soudu Daniel Plšek.

Podvodů se měli obžalovaní dopustit v roce 2004. „Koupili na leasing od různých společností dvaadvacet aut. Zaplatili první splátku a auta pak převezli přes Marseille do Alžíru. Po návratu do republiky nahlásili policii, že jim auto někdo ukradl a pojišťovny musely vyplácet pojistné plnění,“ připomněl obžalobu již dříve Plšek. Leasingové společnosti a pojišťovny připravili obžalovaní podvodem o víc než deset milionů korun.

Hlavním podezřelým byl Alžířan Ali-Sid Chehbi, který zprostředkovával vývoz aut z Francie do Afriky a pro řidiče zařizoval víza. V Alžíru si vozy převzal jeho bratr a výhodně je tam prodal. „Chehbi se objevil u všech dvaadvaceti podvodů,“ uvedl Plšek. Je ale na útěku a k soudu ještě nikdy nepřišel.

Leasingové smlouvy na luxusní auta podle obžaloby uzavíral bývalý majitel Eurovitalu Aleš Klapka společně s předsedou představenstva firmy Milanem Holzäpfelem.

Vypadat lépe

Oba u soudu tvrdili, že jsou neviní. „Začátkem roku 2004 na mě Klapka převedl všechny akcie firmy. Vysvětlil to tím, že je moc mladý a já budu jako předseda vypadat lépe před obchodními partnery. V létě pak za mnou přišel, že rozjíždí obchody, a že chce pro lepší reprezentaci nakoupit auta na leasing. Tvrdil, že všechno zařídí, tak jsem mu věřil,“ vypověděl Holzäpfel.

Klapka byl podle něj šedou eminencí celého podvodu a jeho využil jako bílého koně. „Jen mi nosil dokumenty, abych je podepsal. Většinou mě je nenechal vůbec přečíst. Ani žádných schůzek jsem se nikdy nezúčastnil,“ doplnil Holzäpfel.

V říjnu 2009 pak odjel do Alžíru, aby tam dojednal obchod týkající se dovozu keramických obkladů do České republiky. „Dovezl jsem tam také tři auta, která měla soužit tamním zaměstnancům,“ řekl Holzäpfel. K obchodu ale nikdy nedošlo, krátce nato prožil obžalovaný mozkovou mrtvici a kvůli zdravotním problémům z představenstva společnosti odešel.

Klapka pak u soudu vypověděl přesný opak. „Holzäpfel zajišťoval firmě všechny auta, jejich servis i leasingové smlouvy. Když se stal předsedou představenstva Eurovitalu, převzal si všechny dokumenty včetně účetnictví,“ sdělil Klapka. Dodal, že o podvodech nic nevěděl.

Tvrdil, že vše bylo v režii Holzäpfela. „Nevěděl jsem o žádných kachličkách a v Alžíru jsem na rozdíl od Holzapfela nikdy nebyl. Dluží mi peníze, položil firmu, takže chápu, že chce všechno hodit na mě,“ prohlásil v září 2009 ve své závěrečné řeči Klapka. Ostatní obžalovaní ve čtvrtek u soudu nevypovídali, čtyři z nich se dokonce z projednávání omluvili předem a vůbec nepřišli.