Politické rozhodnutí. Těmito slovy zhodnotil politický aktivista Jan Šinágl páteční výrok soudu v jeho sporu s komunistickým poslancem Miroslavem Grebeníčkem. Šinágl chtěl od jihomoravského politika omluvu za výroky, které uveřejnil v knize Hradba vzdoru. Brněnský krajský soud však v pátek Šináglův požadavek zamítl.

Šináglovi se nelíbilo tvrzení o tom, že se 1. září 2007 pokusil vetřít na pouť Konfederace politických vězňů ve Sv. Hostýně na Kroměřížsku a napadl při tom jednoho z organizátorů. Ten musel poté s poraněným prstem do nemocnice.

Podle soudce Michala Ryšky byl výrok v pořádku. „Není to zjevná fabulace či nepravda. Pokud by soud dal Šináglovi za pravdu, musel by popřít, že se konflikt stal. Je ale prokázané, že k určité potyčce došlo a večer se pořadatel nechal ošetřit v nemocnici,“ vysvětlil verdikt Ryška.

Soudce proto došel k závěru, že sporná pasáž knihy vyznívala pravdivě. „Šinágl je navíc politický aktivista, a proto je veřejnou osobou. Snaží se ovlivňovat veřejné mínění a poutá na sebe pozornost. Musí proto akceptovat nižší míru ochrany práv než jiní občané,“ dodal Ryška.

Šinágl u soudu argumentoval hlavně záznamy přestupkové komise z Bystřice pod Hostýnem, která potyčku prošetřovala. Komise totiž došla k závěru, že není prokazatelné, že aktivista pořadatele opravdu zranil.

U soudu zazněla také zvuková nahrávka z potyčky. „Je z ní sice jasné, že na místě došlo k hádce, ale ne to, že by Šinágl někoho napadl. Grebeníček měl navíc v době, kdy psal knihu, k dispozici rozhodnutí přestupkové komise,“ upozornil advokát aktivisty Petr Krejčí. Podle něho tak Grebeníček nedokázal, že Šinágl opravdu někoho napadl.

Grebeníčka v pátek u soudu zastupoval obhájce Alois Dvořák. Poslanec, který má číslo dvě na jihomoravské kandidátce komunistů pro letošní parlamentní volby, k soudu nepřišel. Z jednání se omluvil s tím, že se musí věnovat práci poslance.

Dvořák u soudu tvrdil, že Šinágl nemá na omluvu od Grebeníčka nárok. „Věta, za kterou chce omluvu, je citací místopředsedy Konfederace politických vězňů Františka Šedivého. Šinágl navíc pasáž zveřejnil na svých internetových stránkách, kde ji vidělo třiatřicet tisíc lidí. Knihu Hradba vzdoru si přitom koupilo jen necelých sedmnáct set čtenářů. Grebeníček proto nemohl Šináglovi způsobit tak velikou újmu,“ upozornil Dvořák.

S jeho tvrzením souhlasil i soud, což se politickému aktivistovi nelíbilo. „Je to zpolitizovaný rozsudek. V této zemi někdo smí být odsouzen a někdo nesmí,“ řekl po vynesení verdiktu Šinágl.

Nelíbil se mu ani postup soudce. „Je jasné, že měl rozsudek připravený předem. Kdybych byl nejvyšším soudcem, tak pošlu Ryšku do vězení za to, co tu dnes předvedl,“ rozčílil se Šinágl. Omluvu proto bude požadovat dál. „Nehodlám pokleknout před takovýmto darebáctvím,“ prohlásil aktivista. Dodal, že je ochotný kauzu dovést i Nejvyššímu nebo Ústavnímu soudu.

Spokojenost s rozsudkem naopak neskrýval Dvořák. „Oceňuji profesionalitu soudce a jsem rád, že kauza nebyla zpolitizovaná,“ uvedl Dvořák. Upozornil zároveň na to, že spory mezi Šináglem a Grebeníčkem jsou dlouhodobé.

Politický aktivista se do konfliktu s komunistickým poslancem dostal už před pěti lety. Tehdy hlasitě komentoval Grebeníčkův projev na prvomájové demonstraci komunistů v Praze na Letné. Tehdejší předseda komunistů proto nazval Šinágla primitivem a požádal policii, aby ho odvedla. Aktivista poté podal na Grebeníčka žalobu na ochranu osobnosti. Uspěl s ní a Grebeníček se mu musel veřejně omluvit.