VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrt Monyové: Zřejmě jsem ji zabil, řekl u soudu manžel

Brno /ONLINE, FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ -Přišel uspat sedmiletého syna. Pohádal se s manželkou. Pak vyskočil z okna prvního patra a zranil si patu. Znovu se se ženou pohádal. Ubodal ji kuchyňským nožem. Pak znovu vyskočil z okna. Asi tak mohlo vypadat večer 3. srpna 2011 v domě brněnské spisovatelky Simony Monyové podle toho, jak to ve středu u Krajského soudu v Brně vylíčili předvolaní svědci.

15.2.2012 5
SDÍLEJ:
Fotogalerie
5 fotografií

Manžel spisovatelky Simony Monyové Boris Ingr u Krajského soudu v Brně.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Vážení čtenáři, středeční soudní líčení začalo v 8.40 hodin, po celou dobu jsme jej sledovali online. Více pod článkem.

Z vraždy o rok mladší manželky je obžalovaný pětačtyřicetiletý Boris Ingr. Hrozí mu až osmnáctileté vězení.

Podle obžaloby Ingr napadl ženu nejdříve nějakým tupým předmětem. „Uhodil ji do hlavy. Pak ji opakovaně bodal kuchyňským nožem po celém těle. Způsobil jí mnohačetná poranění. Po několika minutách žena zemřela na následky krvácení do břicha a plic,“ popsala útok státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Manželé se v té době už rozváděli. „V červnu jsem se odstěhoval do pronajatého bytu. Chtěl jsem se ale k manželce vrátit. Často jsme si psali sms zprávy a volali jsme si. Nevypadala, že už by mě nikdy nechtěla vidět,“ vypověděl u soudu bez jakýchkoliv známek emocí Ingr.

Chtěl uspat syna

K ženě se stavil, protože chtěl uspat syna. „Odpoledne jsme seděli se Simonou na dvoře, popíjeli jsme víno a poslouchali písničky. Navečer přišel Ingr s lahví vína a bonboniérou. Prosil, jestli by mohl uspat syna. Monyové se to moc nelíbilo, ale nakonec ho nechala jít nahoru,“ konstatovala její kamarádka Gabriela Ondrášková. Po celou dobu útoku seděla na zahradě domu, ve kterém k vraždě došlo.

Po chvíli odešla Monyová do ložnice zkontrolovat syna i manžela. „Slyšela jsem hádku a pláč jejich syna. Pak přiběhla Simona, že Ingr vyskočil z okna. Nechala mi venku hocha, ať ho uklidním a odběhla zpět do domu. Zavřela dveře, takže jsme nemohli dovnitř. To jsem ale zjistila, až když jsem chtěla jít na záchod,“ řekla Ondrášková.

Pak šla spisovatelka za sousedem. „Zrovna jsem na zahradě griloval s přáteli. Zavolala si mě k plotu a řekla, že manžel vyskočil z okna. Chtěla se jít před dům podívat, co se stalo, ale sama se bála. Tak mě prosila, ať jdu s ní,“ pokračoval v popisování události soused Monyové Tomáš Svoboda.

Před domem našla dvojice obžalovaného, jak sedí na zemi. „Snažil jsem se ho přimět, aby odešel, ale on si chtěl s ženou pořád promluvit a vyhazoval mě. Vypadal, že mu nic není, ale stěžoval si na bolesti paty,“ uvedl Svoboda.

Promluva v domě

Nakonec Ingr přiměl spisovatelku, aby s ním šla do domu, že si tam promluví. „Měl jsem hosty a nechtěl jsem se zaobírat manželskými problémy sousedů, tak jsem odešel,“ řekl Svoboda.

Od té doby si ani on ani Ondrášková na zahradě sousedního domu s chlapcem ničeho nevšimli. „Asi za půl hodiny se zahradami přehnalo policejní komando,“ dodal soused.

Ještě před policií ale přijeli záchranáři. Někdo jim ohlásil případ pobodané ženy. „Před domem seděl muž v zakrváceném triku. Tvrdil, že se jen pozvracel červeným vínem, ale byla to krev. Na dotaz, kde je nahlášená pobodaná žena řekl, že se nic neděje. Tvrdil, že manželka s dětmi je na chalupě,“ prohlásil jeden ze záchranářů Přemysl Skopalík.

Když se jeho kolegové dostali do domu, kde našli ženu bez známek života, zůstal na chvíli s Ingrem sám. „Byl také pobodaný, tak jsme ho vzali do sanity a já ho ošetřoval. Najednou začal křičet, ať toho nechám, že jí ublížil a ať jdeme pomoci raději jí. Nevěděl jsem, o co jde,“ sdělil Skopalík. Pak prý muž uvedl, že po činu vyskočil z okna.

Samotný Ingr u soudu vypověděl, že si celý večer vůbec nepamatuje. „Podle vyšetřování policie jsem to ale asi opravdu udělal. Je to hrozná představa,“ konstatoval obžalovaný.

Na to, jak přesně Ingr ke zraněním přišel a co se mohlo v domě stát, se pokusí ve čtvrtek odpovědět předvolaní soudní znalci z oboru soudního lékařství, psychologie i psychiatrie.

ONLINE

15:34 - Soud ukončil výslech na středu předvolaných svědků. Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek ráno. Středeční online je ukončen.

15:32 - Na dotaz, zda jeho klient trpí schizofrenií, jak uvedl jeden ze svědků, uvedl Ingrův obhájce Miroslav Klusáček, že je to hloupost.

15:21 - "Manželka vždycky věřila vědě a psychologům. Proto jsem jí nemohl vymluvit, že výsledky mého vyšetření na detektoru lži nejsou správné," dodal k výpovědi Blahy Boris Ingr.

15:06 - "Monyovou jsem upozornil, že její manžel je nebezpečný, ať s ním není sama. Zároveň jsem jí doporučil, ať zavolá policii," uvedl Milan Blaha.

14:54 - Předsedkyně senátu Kancírová se pozastavila nad tím, že agentura poskytující test na detektoru lži se nezajímá o následky svých vyšetření. "Laici jim totiž přikládají obrovskou váhu," upozornila Kancírová.

14:53 - Blaha připustil, že pokud se obžalovaný léčil s psychickými problémy, mohl mít test i špatné výsledky. Před zkoumáním na to upozornil i Monyovou, která si ho najala. Ta prý Blahovi řekla, že její manžel trpí schizofrenií. Blaha si to prý už nijak neověřoval.

14:41 - Souseda vystřídal se svou výpovědí u soudu další svědek - Milan Blaha z bezpečnostní agentury, který prováděl vyšetřování Ingra na detektoru lži. O to ho požádala Monyová.

14:22 - "Když k nám přišel policista, že potřebujeme naše občanky, vypadal, že viděl něco, co ještě nezažil. Byl hodně mladý," tak popsal soused Monyové okamžik, kdy poznal, že se u spisovatelky doma stalo nějaké neštěstí.

14:13 - Po prvním skoku z okna se Ingrovi podle souseda nic nestalo. "Monyová mě požádala, ať se s ní na něj jdu podívat, že se bojí. Ingr ji přemluvil, ať si jdou promluvit dovnitř. Já jsem pak odešel," uvedl soused. Asi za půl hodiny už k domu přijela policie.

14:04 - Skončil výslech kamarádky Monyové. Původně plná soudní síň se pomalu vylidňuje. Teď vypovídá soused spisovatelky.

13:57 - Přítelkyně Monyové potvrdila, že Ingr podstoupil test na detektoru lži. "Zjistila tam, že ji podvádí. Byla z toho hodně špatná. Pak řekla manželovi, ať se odstěhuje," prohllásila.

13:35 - Kamarádka spisovatelky u soudu potvrdila i to, že Ingr Monyovou bil. "Někoklikrát jsem ji viděla s modřinami. Nejdříve tvrdila, že spadla. Pak přiznala, že jí ublížil," sdělila svědkyně. Dodala, že spisovatelce vyhrožoval únosem syna a útěkem do zahraničí.

13:23 - Kamarádka, která Monyové hlídala nejmladšího syna, u soudu uvedla, že v době smrti spisovatelky byla na zahradě domu. Co se přesně stalo, ale neví. Podle její výpovědi seděla s Monyovou na zahradě, když dorazil Ingr. Chtěl uspat syna, což mu žena dovolila. Po chvíli šla Monyová nahoru. Když se vrátila i se synem, řekla, že Ingr vyskočil z okna a zase odešla. Pak už kamarádka hlídající syna viděla až zásah policie.

13:16 - Místo běžných dvou členů vězeňské služby dorazili s Ingrem k soudu tři. Klid v síni hlídá u dveří i jeden příslušník justiční stráže.

13:03 - Lékařku vystřídal u pultu pro svědky její kolega záchranář. Tomu se prý Ingr, když spolu zůstali sami, přiznal, že ženě ublížil. Nechtěl se nechat ošetřit a posílal lékaře do domu, aby pomohl jí.

12:47 - Ingr záchranářům při ošetřování řekl, že šel uspávat syna a usnul u toho. Pak ho prý vzbudila Monyová a následovala hádka. Kdo vzal nůž a bodal, to obžalovaný neřekl.

12:25 - Podle lékařky byl Ingr při příjezdu před domem celý od krve a pořezaný. Byl při vědomí a se záchranáři mluvil. "Pobodaná žena ležela uvnitř už bez známek života," uvedla lékařka. Ta potvrdila, že Ingr pravděpodobně dvakrát vyskočil z okna. Sám jí to řekl při ošetřování.

12:10 - Pokračuje soud s Borisem Ingrem. Začíná výslechem lékařky záchranné služby, která ošetřovala obžalovaného po útoku.

11:55 - Předsedkyně senátu na deset minut přerušila hlavní líčení. Pokračovat bude výslechem dvou svědků.

11:41 - Na dotaz senátu, jestli vraždu spáchal, odpověděl Ingr, že zřejmě ano. "Sám nevím, ale vyplývá to z policejního vyšetřování. Je to ale hrozná představa," uvedl Ingr.

11:30 - Ingr u soudu uvedl, že po rozchodu stále doufal, že vztah s Monyovou se urovná. Ta si s ním prý neustále volala, psala sms zprávy a několikrát se s ním sešla. Vždy to podle něj bylo v klidu a příjemné.

11:11 - Obžalovaný ukončil svou výpověď. Přišel čas na otázky. Předsedkyně senátu Kancírová se snaží zjistit, proč chtěl Ingr podstoupit psychoterapii.

10:55 - V den smrti manželky jel prý Ingr večer uspat syna. "Nepamatuji si ale ani cestu tam. Jen si uvědomuji, že jsem šel asi přes zahradu sousedů a že na mě manželka křičela. Pak vím jen, že jsem asi ležel na autě," vypověděl Ingr.

10:41 - Když se Ingr od Monyové odstěhoval, snášel to prý špatně. Dokonce si domluvil psychoterapii a bral léky na uklidnění.

10:33 - Ingr se snažil vysvětlit i to, proč si Monyová myslela, že ji znásilnil. "Stál jsem u její postele, když spala. Najednou se probudila a tvrdila, že jsem ji teď znásilnil. Muselo se jí to zdát," uvedl obžalovaný.

10:31 - Podle výpovědi obžalovaného ho Monyová přiměla jít na detektor lži. "Ten ale reagoval špatně. Podle výsledků ji nemám rád a tahal jsem z ní jen peníze. To je ale hloupost," řekl Ingr. Pak mu prý manželka řekla, ať se odstěhuje.

10:20 - Ingr vypovídá před soudem po celou dobu věcně. Jako by se ho příběh vůbec netýkal.

10:15 - V posledních dvou letech se manželé podle obžalovaného stále více hádali i prali. Monyová ho prý často vyhazovala z domu. Jednou se Ingr prý pokusil i o sebevraždu. Skončil v nemocnici.

10:04 - První problémy podle Ingra přišly, když si jeho žena začala myslet, že z ní tahá peníze a podvádí ji. "Oba jsme byli temperamentní, tak docházelo ke kolizím," přiznal obžalovaný.

9:55 - Ingr u soudu přiznal, že manželku před několika lety jednou napadl. Uvedl, že toho moc lituje a nikdy se nic podobného od té doby neopakovalo. Se ženou se prý hned druhý den usmířil.

9:45 - Obžalovaný popisuje soužití s Monyovou, vztahy k rodině a narození dítěte. Manželství charakterizuje jako bezproblémové. Možné krize podle něj vyplývaly z chování ostatních.

9:33 -
Ingr začal vypovídat. Uvedl, že o smrti manželky se dozvěděl až v okamžiku, kdy se probudil v nemocnici a neví, co se přesně stalo.

9:20 -
Státní zástupkyně přednesla obžalobu. Ingr měl podle ní manželku po hádce nejdříve udeřit tupým předmětem do hlavy a pak ji opakovaně bodat kuchyňským nožem do celého těla. Simona Monyová zemřela na následky krvácení do břicha.

8:45
- Začíná hlavní líčení. Ještě před počátkem předsedkyně senátu Dana Kancírová informovala o žádosti obžalovaného. Ten prosil soud, aby líčení probíhalo bez veřejnosti. To předsedkyně nepotvrdila, ale oznámila, že s ohledem na práva nezletilého dítěte obžalovaného Borise Ingra může na část procesu veřejnost ze soudní síně vykázat. Zakázala také focení a natáčení obžalovaného.

ČTĚTE VÍCE V TÉMATU DENÍKU ROVNOST:Vražda spisovatelky Monyové

Autor: Zuzana Valíková

15.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Hráči Komety Brno Martin Zaťovič (vlevo) a Marcel Haščák.

Dlouhé volno? Můžeme si za něj sami, culí se Zaťovič

Jednání u olomouckého vrchního soudu v případu čtyřnásobné vraždy s obviněným Kevinem Dahlgrenem.
1

Rozsudek doživotí pro Dahlgrena? Místo překládání tlumočnice odešla na procházku

Corea, Bona i Diana Krall. Na brněnský JazzFest míří světoznámé hvězdy

Brno – Swingující Joe Lovano, afrokubánský Richard Bona i inteligentně popový Dan Bárta. Šestnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu JazzFestBrno nabídne jazz mnoha podob a v interpretaci těch nejlepších hudebníků.

Národní divadlo Brno láká do Reduty na jednorožce se ztopořeným penisem

Brno - Národní divadlo Brno chystá v Divadle Reduta na Zelném trhu novou inscenaci Strach jíst duši a vyzývá diváky: "Pokud Vás už nebaví fronty na selfie pod Joštem na Moraváku, stavte si udělat fotku k nám. V Redutě to vidíme růžově!" Tato krátká výzva doplňuje snímky zveřejněné na sociální síti Facebook, na nichž je nahý muž s hlavou jednorožce. Rekvizita je zabarvená do růžova a diváka upoutá zejména zvýrazeněním penisu.

Hošnova vila v duchu podnikatelského baroka je na prodej. Hrozí jí i zbourání

Brno – Připomínku porevolučního kapitalismu v podobě vily podnikatele Rudolfa Hošny nabízí k prodeji realitní kancelář. Známou stavbu nad Pisáreckými tunely možná čeká demolice, na jejím místě může vyrůst bytový dům.

Pomohou s jazykem, děláním úkolů, výběrem školy. Brno dá na doučování 50 milionů

Brno – Cizinci, kteří neovládají dobře český jazyk, školáci ze sociálně slabších rodin i děti, kterým nejde třeba matematika. Škála žáků, kteří potřebují doučování, je široká. Vedení města Brna je od srpna plánuje podpořit. Na doučování a kariérové poradenství získalo v pondělí od ministerstva školství dotaci padesát milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies