Šíma svoji kandidaturu zatím nechce komentovat. „Mohu jen potvrdit, že jsem se do konkurzu přihlásil,“ vzkázal pouze po své asistentce.

Kromě současného ředitele má o místo zájem dalších pět kandidátů. „Jejich jména ani datum výběrového řízení zatím nemůžeme zveřejnit. Vítěze nakonec musí odsouhlasit brněnští zastupitelé,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Podle zjištění Brněnského deníku Rovnost je mezi uchazeči například nynější Šímův náměstek Jaroslav Přikryl. Ten se stal náměstkem v roce 2008 i díky podpoře primátora Romana Onderky.

Přikryl se tehdy vrátil do Brna, kde dříve působil jako ředitel republikové policie. V roce 2002 byl ale převeden na tutéž funkci do Hodonína. Vyšlo totiž najevo, že jeho podřízení v Brně falšovali policejní statistiky.

Někteří lidé obeznámení s poměry na brněnské radnici přitom upozorňují, že nynější výběrové řízení na šéfa strážníků je ušité na míru právě Přikrylovi. „Podmínky jsou pro většinu uchazečů diskriminační, problematická je hlavně bezpečnostní prověrka,“ upozornil zdroj blízký magistrátu, který si nepřál zveřejnit jméno.

Bezpečnostní prověrku totiž podle něj jen stěží získá strážník. „Národní bezpečnostní úřad ho odmítne, protože strážníci nepřichází do kontaktu s utajovanými skutečnostmi,“ upozornil dotyčný. Totéž potvrdil například také šéf zlínských strážníků Milan Kladníček.

Přísné podmínky

Přikryl však díky svému působení u republikové policie prověrku získat mohl. Je tak ve výhodě jak před Šímou, tak před dalšími uchazeči z řad městské policie. „S podmínkami konkurzu nemám problém, ačkoliv jsou poměrně přísné,“ konstatoval Přikryl. K podezření, že by měl být záměrně zvýhodňován, se vyjádřit nechtěl.

Primátor Onderka jakékoliv podezření ze snahy prosadit do funkce Přikryla odmítá. Cílem výběrového řízení je podle něj najít nejschopnějšího manažera. Stejně jako v případech šéfů ostatních příspěvkových organizací města, na které chce velká koalice postupně vypisovat výběrová řízení.

Podobné emoce jako výběr nového ředitele strážníků však vyvolala i první výměna v šéfovském křesle, kterou tato výběrová řízení spustila. Z čela Nemocnice Milosrdných bratří musel ke konci roku odejít její dlouholetý šéf Daniel Rychnovský.

Nahradil ho dosavadní šéf zdravotnického odboru kraje Josef Drbal, o jehož vítězství se mluvilo už dlouho před začátkem konkurzu. Objevily se i spekulace, že Rychnovský musel skončit kvůli své otevřené podpoře pravicové koalici.

I v tomto případě však primátor jakoukoliv manipulaci s výběrovým řízením odmítá. „V komisi, která o vítězi rozhodovala, sedělo jedenáct lidí. A jen já a další tři lidé byli politici. I kdybychom se tedy nakrásně domluvili, ostatní by nás přehlasovali,“ konstatoval Onderka.

ZUZANA TAUŠOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI