VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Toflův gang: svědci obžaloby zpochybnili obžalobu

Brno – Pocity žalobce jehož obžalobu zpochybňují svědci zavolaní, aby ji potvrdili, si v úterý vyzkoušel státní zástupce Martin Brzobohatý. Některá tvrzení obžaloby v kauze takzvaného Toflova gangu u Krajského soud v Brně zpochybnili dva svědci, které navrhl předvolat. První prohlásil, že si podle něho jeden z obžalovaných o úplatek neříkal, další tvrdil, že není obětí.

6.2.2013 2
SDÍLEJ:

Členové Toflova gangu u soudu v Brně - Rudolf Setvák.Foto: DENÍK/Attila Racek

Tvrzení státního zástupce o úplatku zpochybnil Libor Sedlák. Podle Brzobohatého ho měl obžalovaný policista Roman Procházka žádat, aby  vyřídil svému známému a údajné oběti gangu P. M, že za čtvrt milionu půjde s jeho případem něco udělat. „Je pravda, že jsme se bavili o P. M. a jeho případu, ale bylo to jinak. Ptal jsem se ho, jak jeho případ vypadá a jestli se dá něco dělat. Procházka pak říkal něco o znaleckých posudcích," uvedl svědek.

Podotkl, že se o penězích skutečně bavili. „Počítal něco na mobilu a pak mluvil o částce asi dvě stě tisíc nebo čtvrt milionu. Už si to přesně nepamatuji. Pochopil jsem ale, že tolik by stály znalecké posudky, pokud by si je P. M. nechal udělat," upozornil Sedlák.

Hned první větou soud překvapil také bývalý podnikatel R. V. V obžalobě je totiž označený jako oběť gangu, včera to ale odmítl. „Necítím se jako oběť," prohlásil. Přiznal ale, že se s Almásym stýkal. „Byl jsem tehdy vyšetřovaný policií v Praze. Dozvěděl se o tom P. M. a řekl mi, že má známého, který by mi pomohl to řešit. Seznámil mne s Almásym. Chtěl jsem od něj informace o mém vyšetřování, jenže jsem se nic takového nedozvěděl. Jediné, co jsem dostal, byl systém obchodních vztahů lidí, kteří byli podezřelí z trestné činnosti týkající se výroby a prodeje lihu," uvedl R. V.

Za dokument měl zaplatit dvě stě tisíc korun. Dostat je měl Almásy. Svědek ale připustil, že nemůže říct jistě, zda je obžalovaný skutečně obdržel. „Dokument mi ukazoval P. M. u sebe v kanceláři. Dal jsem mu za to peníze, které odnesl do vedlejší místnosti, kde byl Almásy. Jestli mu skutečně dal ale jistě říct nemohu," dodal svědek.

Dalšího ze svědků zpochybnil obžalovaný Rudolf Setvák. Upozornil, že lékař V. J. před několika lety na policejní inspekci vypovídal o údajném vydírání zcela obráceně než nyní. „Podle dostupných informací vypovídal s utajenou identitou pod jménem Novák. Tehdy tvrdil, že to byl on, kdo kontaktoval Almásyho. Byl totiž podezřelý z podvodu a od Almásyho chtěl pomoc. Nyní tvrdil, že Almásy z ničeho nic zavolal jemu a chtěl po něm peníze. Teď také řekl, že mu nikdy žádné peníze nedal, podle výpovědi na inspekci mu ale peníze dával. Před lety navíc tvrdil, že za jeho stíháním stálo vedení Masarykova onkologického ústavu, kde dřív pracoval. Nyní už o klinice vůbec nemluví, ale hovoří jen o Almásym. Podle mne z toho vyplývá, že V. J. křivě svědčil," podotkl Setvák.

SLEDOVALI JSME ONLINE PŘÍMO ZE SOUDNÍ SÍNĚ

14:26 - Práva vyjádřit se k výpovědi svědka využil pouze obžalovaný Stanislav Dobrovolný. Protože další svědci už dnes nepřišli, senát líčení přerušil do čtvrtečního dopoledne.

14:24 - Po otázkách státního zástupce, obhájců a obžalovaných Bečvářův výslech skončil. Nyní se k jeho výpovědi mohou vyjádřit obžalovaní.

13:40 - Na odpoledne soud kromě Řehoře pozval ještě tři svědky. Jeden z nich se pro nemoc omluvil, další dva jsou předvolaní na druhou hodinu. Senát proto líčení na dvacet  minut přerušil.

13:35 - Řehořův výslech trval pouze čtvrt hodiny. Svědek mluvil například o poměrech na inspekci. „O této kauze vím jen z médií. S žádnou trestnou činností obžalovaných jsem se nesetkal. Nevím, jaké měli vztahy Almásy se Setvákem či s Mokrým. A co se týče vztahů Setváka s Mokrým, vím jen to, že Setvák střídal Mokrého v čele brněnské inspekce. To je vše," řekl svědek. Na otázku státního zástupce Martina Brzobohatého uvedl, že v době působení na inspekci se setkal i se svědkem K. H. „Několikrát jsme od něj dostali oznámení. Byl to notorický stěžovatel. Stěžoval si vždy a na všechno," dodal Řehoř.

13:19 - Ke Škutíkově výpovědi se vyjádřil pouze Setvák, který shrnul svědkovo působení na inspekci. Senát poté do jednací síně volá svědka Pavla Řehoře, který několik let působil na policejní inspekci.

13:14 - Krátce po jedné hodině odpoledne líčení pokračuje. Obžalovaní se nejprve mohou vyjádřit ke Škutíkově výpovědi, pak soud vyslechne další svědky.

12:15 - Krátce po poledni soud Škutíkův výslech přerušil. Senát poté líčení přerušil do jedné hodiny, kdy má výslech svědků pokračovat.

12:00 - Po vyjádření obžalovaných nahradil v jednací síni jednoho bývalého člena policejní inspekce další. Po Němcovi bude vypovídat Jiří Škutík.

11:43 - Po skončení vlastní výpovědi čelil svědek několik desítek minut otázkám obžalovaných. Poté soud jeho výslech ukončil a obžalovaní se nyní mohou k jeho výpovědi vyjádřit.

10:59 - Ke Kratochvílově výpovědi se vyjádřili obžalovaní a soud předvolal dalšího svědka Josefa Němce. Je to bývalý zástupce ředitele Městského ředitelství policie v Brně a někdejší člen policejní inspekce.

11:11 - Jako člen inspekce převzal spis týkajícího se Almasyho od kolegy Josefa Války a Borka Novického, kteří na inspekci skončili. "Almasy byl podezřelý ze zneužití pravomoci. Když jsem spis převzal, bylo vidět, že se případu delší dobu nikdo nevěnoval," uvedl Němec. Dodal, že Almasyho provinění se nakonec neprokázalo.

10:42 - Kratochvíl uvedl, že spis po Slaninovi převzal nekompletní a sepsal o tom úřední záznamy. Na dotaz obžalovaného připustil, že při dalším vyšetřování pokračoval v linii naznačené v přebraném spise. „Po poradě se státní zástupkyní jsme se shodli, že trvá podezření ze spáchání trestného činu naznačené ve spise," uvedl. Po čase ale část spisu kvůli nedostatku důkazů odložil. Další část pak předal protikorupční policii.

10:29 - Dalším svědkem je policista Karel Kratochvíl, který po Slaninovi převzal vyšetřování případu Agrostavu Hustopeče. „Po čase mne kontaktoval údajný šéf gangu Michal Tofl a chtěl schůzku. Sešli jsme se v jedné kavárně. Říkal mi, že zná lidi, kterých se případ Agrostavu týká a naznačil, že by bylo dobré, kdybych případ odložil. Odpověděl jsem mu, že to nepřipadá v úvahu a informoval jsem o tom vedoucího. Po čase jsem Tofla náhodou potkal na ulici. Věděl, že jsem o jeho požadavku informoval vedoucího. Pak řekl, že stejně už nic nepotřebuje, protože věci ze spisu má," prohlásil svědek. Dodal, že od něj Tofl věci neměl. „Nevím ale, jestli jsem se s ním podruhé setkal v době, kdy jsem případ ještě vyšetřoval nebo až poté, co jsem věc předal protikorupční policii," poznamenal.

10:20 - Výpověď L. Š. zpochybnil i obžalovaný Petr Křipský. „Ve věci týkající se firmy Monostav v Brně neproběhl jediný úkon trestního řízení. Pouze jsem sepsal záznam o podání trestního oznámení a pak jsem vše předal do Ústí nad Labem. Nemohl jsem tak nic ovlivnit, ani jsem nic takového nemohl zamýšlet," podotkl obžalovaný.

Členové Toflova gangu u soudu v Brně - Eduard Slanina.

10:10 - Výslech L. Š. skončil. Nyní se k jeho výpovědi mohou vyjádřit obžalovaní. Jako první si vzal slovo Eduard Slanina (na fotografii vpravo). „Je pravda, že jsem svědka znal. Sice ne dobře, ale znal. Asi jednou nebo dvakrát jsem se s ním setkal v areálu královopolských strojíren. Rozhodně jsem s ním ale neprobíral žádné záležitosti týkající se ovlivnění trestního řízení nebo případu Agrostavu Hustopeče, ve kterém byl stíhán. A rozhodně jsem se s ním  kvůli tomu nesetkával v žádné restauraci. L. Š. lže," prohlásil Slanina.

9:55 - Svědek uvedl, že se zná i s další z možných obětí gangu, svědkem K. H. Ten už u soudu vypovídal. „Poznali jsme se ve vězení. Když jsme se pak vrátili na svobodu, chtěli jsme spolu udělat nějaký obchod, jeho ale opět zavřeli," uvedl L. Š. Údajnou oběť K. H. přitom řada dalších svědků v kauze takzvaného Toflova gangu zpochybnila. Někteří ho označili za manipulátora a jeden z nich dokonce za nejgeniálnějšího podvodníka, se kterým se setkal.

9:42 - Poprvé se měl svědek s Almásym setkat v roce 2002, kdy na L. Š. a jeho společníky bylo podané trestní oznámení v souvislosti se společností Monostav v Ústí nad Labem. „Almásy nás prostřednictvím mého společníka Ondřeje Stejskala instruoval, jak a kdy máme v Brně podat trestní oznámení, aby ho dostal obžalovaný Petr Křipský a my se pak mohli dostat do spisu z Ústí," uvedl L. Š.

9:25 - S Almásym a dalším obžalovaným Eduardem Slaninou se měl sejít i v době, kdy po něm policie pátrala. „Bylo to na podzim 2004. Byl jsem tehdy hledaný a nemohl jsem se moc objevovat na veřejnosti. Slanina to určitě věděl," uvedl dnes svědek.

9:16 - Jako první ze svědků vstoupil dnes do jednací síně číslo 362, kde líčení probíhá, podnikatel L. Š. Údajná oběť gangu. Podle obžaloby údajnému šéfovi gangu Miloši Almásymu spolu se svými společníky zaplatili za to, aby se mohli dostat do policejního spisu v případech, kdy byli vyšetřováni policií. Jeho společníci to ale při vyšetřování popřeli. Jednoho z nich, Josefa Orálka, soud vyslechl i včera. Ani tehdy muž o penězích pro Almásyho nemluvil, předseda senátu Miloš Žďárský včera naznačil, že proto uvažuje o konfrontaci obou svědků.

9:12 - Tento týden již podruhé může trestní senát Krajského soudu v Brně pokračovat v líčení v kauze takzvaného Toflova gangu. Před jednací síní čekají na výslech dva svědci.

Autor: Jan Němec

6.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Učí roboty sbírat plechovky a zachraňovat plyšáky. V budoucnu by tyto chytré stroje mohly najít uplatnění i v průmyslu.
20

Robot zatím zachraňuje plyšáky. V budoucnu může najít uplatnění i v průmyslu

Lucie Šafářová.

Šafářová se stane světovou jedničkou ve čtyřhře

AKTUALIZOVÁNO

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Olbramkostel /FOTOGALERIE/ – Málo frekventovaný železniční přejezd u stanice Olbramkostel na Znojemsku se stal v pátek svědkem nebývalé tragédie. Přímo na přejezdu se srazil osobní motorový vlak se Škodou Octavia. Srážka si vyžádala dva lidské životy. 

Expo představili stylově. Brňané se zapojí vlastními příběhy a fotkami

Brno /FOTOGALERIE/  – Výroční výstava v Brně bude. Přestože představitelé města stále nemají jisté, kdo by se na výroční výstavu ke sto letům od vzniku Československa složil, pokračují v plánování největší výstavní akce příštího roku. „Čekáme, zda nám přispějí vlády České a Slovenské republiky. Rozhodnutí může padnout čtvrtého září na jejich společném zasedání,“ řekl primátor Petr Vokřál.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

AKTUALIZOVÁNO

Gott kvůli nemoci zrušil vystoupení v Brně. Na LétoFestu zazpívá Koller

Brno – Nezaměnitelný hlas Karla Gotta v sobotu nakonec nezazní na brněnském stadionu za Lužánkami. Nejznámější český zpěvák měl vystoupit pod širým nebem na festivalu LétoFest. Z důvodu nemoci a hlasové indispozice však svůj koncert zrušil. Místo Gotta zazpívá Brňanům David Koller. Fanoušci se těší taky na Wanastowi Vjecy nebo Marka Ztraceného.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení