VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Toflův gang: soud ukončil únorové líčení, pokračovat bude v březnu

Brno – Policie či policejní inspekce. Takové je obvyklé bývalé zaměstnanání většiny svědků, kteří ve středu u Krajského soudu v Brně svědčili v kauze takzvaného Toflova gangu. Ten měl třináct let vydírat moravské podnikatele.

7.2.2013
SDÍLEJ:

Miloš Almásy před brněnským soudem.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Včera tak u soudu vypovídal například bývalý člen inspekce Pavel Řehoř. Mluvil třeba o údajném šéfovi gangu a bývalém policistovi Miloši Almásym či šéfech brněnské policejní inspekce Rudolfu Setvákovi a Lubomíru Mokrém, kteří podle obžaloby Almásyho informovali o jeho vyšetřování inspekcí. Zásadní informace ovšem nepřinesl.

„O této kauze vím jen z médií. S žádnou trestnou činností obžalovaných jsem se nesetkal. Nevím, jaké měli vztahy Almásy se Setvákem či s Mokrým ani jaké vztahy měl Mokrý se Setvákem. Vím jen, že Setvák střídal Mokrého v čele brněnské inspekce. To je vše," uvedl svědek.

Na otázku státního zástupce Martina Brzobohatého uvedl, že v době působení na inspekci se setkal i se svědkem K. H. „Několikrát jsme od něj dostali oznámení. Byl to notorický stěžovatel. Stěžoval si vždy a na všechno," dodal svědek.

SLEDOVALI JSME ONLINE PŘÍMO ZE SOUDNÍ SÍNĚ

11:14 - Předvoláno bylo na dnešek ještě několik svědků. Jeden z nich se ale kvůli nemoci omluvil a další předvolání nepřevzali. Senát proto únorové líčení ukončil. Pokračovat bude v březnu.

11:02 - Výpověď V. G. Ve svém vyjádření zpochybnil obžalovaný Petr Křipský. „Svědek sice nemá technické vzdělání, ale přesto útočí na posudek, který zpracoval znalecký ústav. Na mou otázku navíc přiznal, že šlo o stroj přivezený z Číny. Podle dokladů k němu stál zhruba Petr Křipský před brněnským soudem.dva miliony korun. Při žádosti o úvěr u banky ale muži uvedli jiného výrobce a tvrdili, že stojí čtyřiadvacet milionů," podotkl Křipský.

10:54 - Po otázkách státního zástupce, obhájců a obžalovaných výslech V. G. Skončil. Nyní se k němu mohou vyjádřit obžalovaní.

10:37 - Muži byli vyšetřovaní kvůli úvěrovému podvodu, kdy měli z bank vylákat desítky milionů korun na nákup stroje, který měl být ve skutečnosti nefunkční. U soudu nefunkčnost stroje potvrdil i soudní znalec. V. G. dnes jeho tvrzení zpochybnil. Podle něho znalecký posudek ovlivnila policie.

10:28 - Po Almásym se před senát vedený předsedou Milošem Žďárským postavil podnikatel V. G. Bývalý kolega údajných obětí gangu R. P. a L. P., kteří už před soudem vypovídali. Všechny tři měli v roce 2010 vydírat policisté. Muži totiž tehdy byli obvinění z podvodu. „Můj známý Igor Kolčava mě požádal o schůzku v Brně. Přijel jsem. Řekl mi, že by naše záležitost šla vyřídit. Každého by to prý stálo tři. Ptal jsem se jaké tři myslí, jestli jde o tři sta tisíc. Odvětil, že myslí tři miliony. Odmítli jsme to," uvedl svědek.

10:19 - Almásyho vyjádření skončilo. Upozornil v něm přitom ještě na další věc. „V době, kdy jsem měl P. M. vydírat, jezdil tento podnikatel neustále do Afriky na lov. Domů si vozil trofeje ze zvířat, které ulovil. Kancelář má plnou vycpaných bizonů, lvů a krokodýlů. Kde mám takové věci nebo peníze já, když jsem ho měl tehdy vydírat?" ptal se Almásy.

Členové Toflova gangu u soudu v Brně - Miloš Almásy.10:11 - Poté přiznal, že v době, kdy zastupoval P. M., se s Poledníkem o advokátních zkouškách skutečně bavil. „Bylo to ale jinak, než tvrdí on. Jednou za mnou totiž Poledník přišel a říkal, že P. M. nemá moc peněz. A jestli by nešlo to placení za to, že jsem ho zastupoval, řešit jinak. Proto jsme se bavili o advokátních zkouškách," podotkl obžalovaný.

10:05 - Poledník vypovídal necelou hodinu. K jeho výpovědi se nyní vyjadřuje obžalovaný Almásy. „Původně jsem měl s P. M. dobré vztahy. Ještě když jsem byl u policie, radil jsem mu. Jenže v roce 2005 P. M. zadržela policie, a protože jsem u ní tehdy sloužil, P. M. mě z toho začal obviňovat. Začal jsem se mu proto vyhýbat. Po čase jsem ale začal pracovat v advokacii a P. M. mě proto vyhledal. Chtěl po mně pomoc. Vedl pořád nějaké medové řeči, jak jsem šikovný. Nakonec jsem se nechal přemluvit. Takže já jsem ho měl podle obžaloby vydírat a on mě přitom pořád vyhledával?" divil se Almásy.

9:51 - Na otázku státního zástupce Martina Brzobohatého Poledník vysvětlil, proč se P. M. neobrátil na policii již před sedmi lety. „Říkal, že nechce podávat oznámení v Brně. Tofl s Almásym tam prý měli mít napojení na policii i inspekci,"dodal svědek.

9:42 - Obžalovaní se poté měli na čas odmlčet. Pak se ale měl Almásy ozvat znovu a slibovat P. M., že ovlivní vyšetřování jeho případu. Měl za to chtít, aby P. M. Almásymu zařídil u svého advokáta Poledníka složení advokátských zkoušek. Poledník byl totiž ve zkušební komisi. „Almásyho ale poté zkoušela jiná komise a obžalovaný zkoušku neudělal. Předpokládal jsem ale, že se pokusí o opravu a proto jsem požádal, aby byl zkoušený v Praze," poznamenal Poledník.

9:35 - Poledník uvedl, že klientovi poradil, aby požadavek Almásyho s Toflem ignoroval. „Za pár dní ale P. M. přišel znovu. Tofl s Almásym ho prý kontaktovali a chtěli po něm schůzku. P. M. žádal, abych tam šel s ním. Nakonec mě přemluvil. Když jsme tam přišli, vypadalo to, že Tofla s Almásym moje přítomnost překvapila. Přesto se po chvíli začali bavit o těch penězích. Chtěli milion korun. Měl být pro soudce, kterého prý přesvědčili, aby P. M. nevzal do vazby," uvedl svědek.

9:22 - Právě výslech Poledníka dnešní líčení zahájil. Svědek uvedl, že s P. M. se seznámil na přelomu let 2005 a 2006. „Přišel za mnou můj dlouholetý známý a říkal, že syn jednoho jeho kamaráda má nějaké problémy s policií. Řekl jsem mu, ať za mnou ten člověk přijde. Pak přišel P. M. Přinesl usnesení o zahájení trestního stíhání a vysvětlil mi, co se děje. Říkal, že Tofl s Almásym po něm chtějí milion korun za to, že nepůjde do vazby," uvedl svědek.

9:11 - Dnešním výslechem svědků skončí únorová část líčení v kauze takzvaného Toflova gangu, který měl vydírat moravské podnikatele. Soud plánuje vyslechnout několik svědků. Už nyní je ale zřejmé, že řada z nich nepřijde. U několika není potvrzené, že převzali předvolání, další se omluvili. Podat svědeckou výpověď je dnes ale připravený například brněnský advokát Petr Poledník. Zastupuje údajného poškozeného P. M. a zúčastnil se schůzky tohoto podnikatele s údajnými šéfy gangu Milošem Almásym a Michalem Toflem.

Autor: Jan Němec

7.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obchodní dům Bauhaus v Brně-Ivanovicích. Ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME
4

Bauhaus stojí neoprávněně. Inspektor nejednal s vlastníky sousedních pozemků

Hana Tomáš Briešťanská

Petrolejové lampy pomohly Briešťanské k Ceně Thálie. S Janžurovou se nesrovnává

Agresivní zloděj serval z důchodkyně šperky za dvanáct tisíc. Hledá jej policie

Ivančice - Chytil ji za hlavu a povalil na zem. Pak z ní serval šperky. Policisté pátrají po násilníkovi, který na ulici v Ivančicích na Brněnsku přepadl důchodkyni. Vyšetřovatelé sestavili podobiznu pachatele a prosí lidi o pomoc při hledání.

AKTUALIZOVÁNO

Děti přišly o rodiče. Rozsáhlá pátrací akce s vrtulníkem po matce byla neúspěšná

Kyjovsko – Po matce dvou dětí, které v neděli zahynul manžel, stále pátrají policisté nejen z Hodonínska. „Naposledy byla viděna v pátek 24. března v místě svého bydliště v malé obci na Kyjovsku. Doma nechala své dvě děti, a bez jakýchkoliv náznaků nebo indicií o svém odchodu zmizela," informoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Osmnáctiletý Nečas: Jsem mladý, ale to neznamená, že budu jen odhazovat puky

Hradec Králové – Potvrzuje, že je velký příslib nejen pro brněnský, ale i český hokej. Osmnáctiletý útočník Komety Martin Nečas přispěl v prvním duelu semifinále play-off extraligy na ledě Hradce Králové k výhře 2:0. Jeho trefa ze třetí třetiny, kdy puk neúmyslně nasměroval do branky bruslí, byla vítězná.

Kvůli kotlíkové dotaci si vzal dovolenou. Žádost odeslal hned první den

Brno - Co nejrychleji vyplnit formulář a doufat, že to stihl dřív než ostatní. Když žádal o kotlíkovou dotaci, soutěžil o ni Jaroslav Mikoška se stovkami dalších zájemců. „Vše jsem si dopředu připravil. Abych žádost odeslal přesně v den, kdy se systém otevřel, vzal jsem si na něj dovolenou," říká muž, který pracuje jako mluvčí jihomoravských hasičů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies