VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týraný chlapec: řešilo se i zneužití

Brno /AKTUALIZOVÁNO/ - Případ o týraném chlapci Dominikovi, kterého rodiče trýznili hladem a nutili ho chodit v botách s připínáčky a hřebíky, před týdnem šokoval celou republiku. Jak ve středu zjistil Brněnský deník Rovnost, týrání není jediný trestný čin, který se v rodině odehrál.

3.2.2011 1
SDÍLEJ:

Od dubna prošetřují brněnští kriminalisté nelidské zacházení, které musel snášet ze strany svých rodičů nezletilý hoch. Foto: Policie ČR

Vše o kauze týraného chlapce najdete

ZDE

Sourozenci Dominik a Lucie žili ve společné domácnosti se dvěma nevlastními bratry. Jsou to synové jejich otce z prvního manželství. A právě starší z nevlastních bratrů předloni o Vánocích pohlavně zneužil sestru Lucii. „Je to pravda, v rodině jsme řešili případ pohlavního zneužívání. Dívku zneužíval nevlastní bratr, kterému tehdy bylo dvanáct let,“ potvrdil mluvčí brněnských policistů Petr Nečesánek. Protože je chlapec nezletilý, museli kriminalisté trestní stíhání zastavit.

Neznamená to však, že se případem soud nebude zabývat. „Státní zastupitelství může případ převzít a předat soudu,“ uvedl brněnský advokát Karel Schelle.

Soud podle něj může vydat rozsudek, ve kterém nezletilému uloží ochranné opatření. „Například pobyt v dětském výchovném ústavu,“ dodal Schelle.

To, že v Židenicích žili s dětmi i jejich nevlastní sourozenci, potvrzují sousedé. „Žili tu chlapec a dívka, matka, otec a často také oba starší kluci. Ty měl pán z prvního manželství. Na předzahrádce často pili kafe a kouřili. I ti kluci,“ uvedla jedna ze sousedek.

Smyšlené postižení

Sousedy prý krátce po nastěhování na jaře loňského roku zarazilo Dominikovo chování a jeho vzhled. „Rodiče nám řekli, že se narodil postižený. Otec z toho byl nešťastný,“ řekla jedna ze sousedek.

Když se ve středu od redaktorky Rovnosti dozvěděla, že chlapec takto vypadá kvůli týrání, nemohla tomu uvěřit. Nevěděla, že rodiče chlapce trápili hlady. V osmi letech proto vážil jen třináct kilogramů, což je váha obvyklá pro tříleté dítě. „Matka nám říkala, že chlapeček nejí, a proto neroste,“ doplnila žena.

Zatímco Dominika rodiče několik let krutě týrali, k dceři se chovali vzorně. „Holčičku neustále chválili, úplně se v ní viděli,“ popsala chování partnerů sousedka.

Policie týrání Dominika poprvé prošetřovala v roce 2008 a uzavřela ho pro nedostatek důkazů. Na týrání totiž upozorňovala lékařka chlapce, sousedé i příbuzní. Sociální pracovnice z úřadu Brno-střed, která měla na rodinu dohlížet a v celé kauze jako kolizní opatrovník selhala, podala po zveřejnění případu výpověď.

Státní zástupce zvažuje, zda ženu bude trestně stíhat. Soud s rodiči chlapce se konal minulý týden, další stání je nařízeno na 28. února. O měsíc později soud rozhodne o tom, zda nejmladší děti v rodině Lucie a Dominik zůstanou v dětském domově. „Na devětadvacátého března je nařízeno jednání ve věci výchovy dvou dětí obžalovaných manželů,“ potvrdila mluvčí Městského soudu v Brně Gabriela Stočková.

Přečtěte si komentář Emy Wiesnerové: Důvěra kontra slepota

Sousedé: Manželé jsou jako z nějaké sekty

Rodiče týraného Dominika se přestěhovali do Oslavan na Brněnsku. Jejich sousedé žádají, aby z města co nejdříve odešli. Manželé obvinění z týrání dnes osmiletého Dominika se ukrývají v Oslavanech na Brněnsku. Zjistil to Brněnský deník Rovnost.

Oba jsou souzeni na svobodě. „Státní zástupce nenavrhl, aby je soud vzal do vazby. K prvnímu hlavnímu líčení, které se konalo minulý týden, oba přišli a vypovídali,“ uvedla mluvčí Městského soudu v Brně Gabriela Stočková.

Ani jedno ze čtyř dětí nyní s rodiči nežije. Tvrdí to několik sousedů z Oslavan. „Žádné děti tu nevídáme, není slyšet ani křik. Jestli s nimi žijí, tak jsou zavření jak v kriminále,“ tvrdila ve středu jedna ze sousedek. Doplnila ale, že ji zarazila jedna věc. „Na svátky si dali do okna dětskou vánoční výzdobu,“ rozvzpomněla se.

Manželé, kteří se do Oslavan přistěhovali loni v září, chodí podle dalšího ze sousedů často kouřit na dvorek. „Práci zjevně nemají. A teď, když vím, co jsou zač, je mi z toho úzko. Zaslouží si, aby jim někdo udělal to samé, co udělali tomu dítěti,“ rozzlobeně řekl mladý muž, který bydlí kousek od manželů.

Sousedé chtějí požádat pronajímatele domu, aby pár vystěhoval. „Příčí se nám, aby tu taková rodina žila. Myslím, že mají něco společného se sektou. Normální člověk má otevřený pohled, ale oni ne. Dívají se jakoby zastřeně,“ doplnila sousedka.

Zatímco v Oslavanech se obvinění sousedů straní, o půl roku dřív v brněnských Židenicích bylo vše jinak. Tehdy žili se svými dětmi Lucií a týraným Dominikem, často k nim chodili i dva synové z prvního manželství muže. Všichni se se sousedy bavili. A o Dominikovi tvrdili, že se narodil postižený. „Matka říkala, že nejí a neroste. Oba dospělé jsem viděl často, toho chlapce jen asi dvakrát. Byl zakřiknutý, seděl a koukal na zavřenou skříň,“ vzpomínal člověk, který se s rodinou potkával.

Zametání stop

Byt v Židenicích si rodiče pronajali v lednu loňského roku poté. Přestěhovali se z městské části Brno-­střed, aby za sebou zametli stopy. Na týrání chlapce, jeho modřiny a zkrvavený obličej už totiž upozorňovala nejen lékařka chlapce, ale i sousedé. „Obě děti ode mne odešly před dvěma lety. Tehdy jsem upozornila, že chlapec je zřejmě týraný. Byl proto chvíli v dětském domově. Jeho matce se to nelíbilo a rozhodla se chodit s dětmi k jiné lékařce,“ uvedla dětská lékařka Iva Jeleníková. Ta už v roce 2004 poukázala i na to, že ve špatném stavu jsou i dva starší nevlastní bratři Dominika. Také proto je tehdy sociální pracovníci poslali do dětského domova.

Starší sestře Dominika Lucii ale nikdy nic nebylo. „U ní jsem si nevšimla známek špatného zacházení. Naopak bych řekla, že byla protežovaná,“ řekla lékařka. To potvrzuje i sousedka ze Židenic. „Holčičku přímo milovali. Chlapečka litovali. Narodil se postižený. Aspoň to tak říkali. Byl ale jak fretka, jezdil tady i na malém kole,“ uvedla žena.

Známky bití sousedé ze Židenic ani lékařka na Dominikovi neviděli. „Občas měl nějakou drobnou modřinu. Ale jinak nic. Podezřelá byla pouze nezvykle komplikovaná zlomenina, kterou měl, když mu bylo osmnáct měsíců. Na týrání mne ale přivedlo spíš to, že byl podvyživený,“ dodala lékařka Jeleníková.

Loni v dubnu na mučení chlapce upozornila ředitelka židenické základní školy. Dominik na pokraji smrti vyhladověním skončil v péči lékařů a pak v dětském domově. Rodiče sousedům tvrdili, že děti jsou na ozdravném pobytu. „Pořád litovali, že je nemají doma. Celý den pili, za večer zvládli lahev vodky a několik energetických nápojů,“ uvedl člověk ze sousedství.

Děti jsou nyní v dětském domově. „Starost o ně převzal už vloni sociální úřad v Kroměříži. Já jsem je nikdy neošetřovala,“ upozornila lékařka Ivana Rotscheinová, ke které matka děti nahlásila po odchodu od lékařky Jeleníkové.

GABRIELA PERINGEROVÁ
JAN NĚMEC

3.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Regionální Den železnice v Zastávce na brněnsku.
28

Regionální den železnice v Zastávce začal příjezdem parní lokomotivy

Ilustrační foto.

V Karviné jde o dost. Trenéři Zbrojovky ladili hlavy hráčů

Průvan v čekárnách a špatné parkování před vlakovými nádražími ukončí opravy

Jižní Morava /ANKETA/ – Špatné parkování a chátrající budovy z let dávno minulých. Mnohá jihomoravská vlaková nádraží stále nenabízí cestujícím odpovídající pohodlí. Železničáři to nyní chtějí změnit. Na nutné opravy vyčlenili desítky milionů. Lidé si však na lepší zázemí počkají. Některá nádraží totiž začnou opravovat až za pět let.

Po deseti letech končí vedoucí brněnského odboru dopravy Vladimír Bielko

Brno – Vladimír Bielko řídil deset let všechny důležité kroky, které brněnští radní v dopravě podnikli. Pod jeho vedením dohlížel odbor na provoz ve městě i stavbu nejdůležitějších dopravních staveb. K poslednímu zářijovému dnu však odchází.

Meeting Brno: Zastupitelé objevili chyby u Německého domu i výstavy aut

Brno - Kontrolní výbor brněnského zastupitelstva objevil nejasnosti v pořádání letních akcí brněnského turistického centra. Problém je s maketou Německého domu i prodejní výstavou automobilů.

Rodina v Brně se přiotrávila oxidem uhelnatým. Ženu se nepodařilo zachránit

Brno - Mladá rodina z Brna se v přiotrávila plynem unikajícím z karmy v koupelně. V pátek po třetí hodině ráno k hlášení vyjela záchranná služba, ženu se přes všechnu jejich snahu nepodařilo zachránit. Muže a dvě děti převezli do nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení