Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve středu ve 20:00, najdete ve čtvrtečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Úřady na problém několikrát upozorňovala sousedka. „Opakovaně jsem to hlásila na sociální odbor, ale tam mi vždycky jen řekli, že to monitorují. Teď by se o tom mělo mluvit, aby se zabránilo dalším podobným případům,“ svěřila se Právu žena.

Jakmile se rodina přestěhovala do Židenic, situace se okamžitě změnila. Za čtrnáct dní poté, co sociální odbor v Židenicích dostal spis o problémové rodině, už byl týraný chlapeček v nemocnici. Sociální pracovnice z Brna–středu už na odboru nepracuje. „S příslušnou pracovnicí, která měla rodinu na starosti, jsme na její žádost ukončili pracovní poměr. Vzhledem k tomu, že spis je teď v Židenicích a celou věc nyní řeší státní zástupce, nebudeme se k případu konkrétně vyjadřovat,“ uvedl mluvčí Brna–středu Roman Burián.

Městská část už začala situaci prošetřovat. „Tajemník nařídil kontrolu pracovníků sociálního odboru pověřených zabezpečením ochrany práv ohrožených dětí. Musíme zjistit skutečný stav věcí,“ dodal mluvčí. Sedmiletého Dominika rodiče týrali, protože byl údajně hyperaktivní. Mučili ho hladem, takže vážil jako tříleté dítě, a bili ho řemenem i vařečkou. Také mu přidělávaly na paty připínáčky a hřebíky a nutili ho běhat.

Policie přitom dostala první zmínku o problémech v rodině už v srpnu 2008, tedy rok předtím, než skutečně týrání odhalili. „V té době už jsme měli podezření, že něco není v pořádku. Prošetřovali jsme to asi půl roku a pak jsme museli případ odložit, protože jsme neměli dostatek důkazů,“ uvedl policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Podle všeho při tomto vyšetřování opravdu pochybila sociální pracovnice. „Státní zástupce ji totiž určil jako takzvaného kolizního opatrovníka, což se při podezřeních na týrání dělá vždy. Když jsme případ odložili, měla všechny informace a její povinností bylo rodinu sledovat a prošetřit podezřelé okolnosti,“ podotkl Nečesánek.

Sociální pracovnice je prozatím bez práce, pokud však na ni někdo podá trestní oznámení, čekají ji ještě další problémy. „My ji nijak postihovat nemůžeme, protože tento případ už je u soudu. Pokud se však někdo rozhodne podat trestní oznámení, budeme to samozřejmě prošetřovat,“ dodal mluvčí. První kolo soudu s rodiči týraného chlapečka bylo u Městského soudu v Brně koncem ledna. „Další jednání je nařízeno na posledního února. Je veřejné, ale je pravděpodobné, že v okamžiku čtení výpovědí týraného chlapce a jeho bratra bude veřejnost vyloučená,“ uvedla mluvčí soudu Gabriela Stočková.