V pátek proto stanula u Okresního soudu v Brně. Je mimo jiné obžalovaná z podvodu, a falšování listin. Pokud se prokáže její vina hrozí ji až deset let vězení.

Ondrášková popírá, že si peníze nechala. „Bydlím v současné době v pronájmu v Brně. Moje měsíční příjmy jsou pouhých sedm tisíc korun. Kdybych měla osm a půl milionu korun, které jsem údajně ukradla, asi bych nebydlela v pronajatém bytě,“ řekla Ondrášková.

Podle státního zástupce Petra Lužného se Ondrášková dopustila úvěrového podvodu, padělání listin a pozměňování informací. „S úmyslem obohatit se uzavřela obžalovaná šestatřicet úvěrů ve výši asi tři sta tisíc korun, které zatím nejsou splacené a nikdo se k jejich zaplacení nemá. Některé podpisy, kopie dokladů i jména ručitelů jsou padělané nebo smyšlené. Některé úvěry byly poskytnuty také na stavební práce, které se nikdy neuskutečnily. Její zákazníci tvrdí, že od ní nikdy peníze neobdrželi, uvedl Lužný.

Obžalovaná: S klienty jsem se neviděla

Ondrášková se obhajovala tím, že s klienty její malé poradenské kanceláře vlastně ani nepřišla do styku. „Lidé k nám chodili a často ani nevěděli, jak stavební spoření nebo úvěr založit. Našim úkolem jim bylo pomoci. Vysvětlila jsem jim tedy, jak spoření funguje a co je potřeba k jeho uzavření. Žádosti a smlouvy sepisovaly moje dvě kolegyně, které v kanceláři pracovaly. Nemohla jsem tedy padělat listiny, podpisy a další věci, nebyla jsem totiž u toho, když se smlouvy uzavíraly,“ hájila se Ondrášková.

Ostatní práci si už vyřizovala sama banka. Komunikovala se zákazníky prostřednictvím pošty. V okamžiku, kdy se dotyčný dozvěděl o schválení úvěru, kontaktoval Ondráškovou a jel si vyzvednout peníze k ní do kanceláře. „Vypisovali jsme vždy stvrzenky o převzetí peněz na celou částku úvěru. Nikdy se nestalo, že by klient peníze nedostal,“ řekla Ondrášková.

Ještě nedávno to prý mohla dokázat. Všechny doklady totiž ukládala do speciálních složek, které zákazník podepsal. Zakládaly se proto, aby měla všechny papíry pohromadě, kdyby klient úvěr nesplácel. Tyto materiály však v současné době neexistují. „V roce 2005 jsem byla odsouzená ke třem letům vězení za způsobení autonehody. V té době se staral o kancelář můj syn, který měl strach, že jsou ve spisech nějaké důkazy a všechny je spálil. Samozřejmě tam nic nebylo. Nemám teď bohužel možnost svá slova dokázat,“ popsala situaci Ondrášková a rozplakala se v soudní síni.

Podle státního zástupce je to podivná souhra náhod a okolností. Nechápe také proč banka posílala peníze na účet Ondráškové a ne rovnou na osobní účty klientů. „Chtěla jsem se pojistit, že dostanu zpět své peníze. Někteří ze zákazníků totiž potřebovali úvěr, ale neměly dostatek peněz na zaplacení nutného vkladu, takže jsem jim je sehnala. Když si pak přebírali půjčku u nás v kanceláři, věděla jsem, že júvěr dostali a já od nich můžu chtít svůj vklad zpět,“ vysvětlila Ondrášková. I přesto jsou v případu další neshody a podivné okolnosti. Někteří lidé si například navzájem ručili a současně žádali o úvěr.

Soudce Miloš Žďárský proto soud odročil na začátek července, kdy budou k líčení předvoláni i svědci. Ondráškové hrozí za trestný čin podvodu pět až deset let vězení.

HELENA ČTVRTEČKOVÁ